Pasinler Seçim Sonuçları

2014–2024 · Erzurum · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Pasinler’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,7 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %41,6 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 0,7 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Pasinler’de Recep Tayyip Erdoğan %83,3 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%50,7
2024 katılım
%82,8
yerel seçim
Seçmen
18.177
2024
Sandık
95
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Pasinler sonuçları Erzurum geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıPasinler, Erzurum · katılım %82,8PasinlerErzurumAK Parti%50,68%40,88Yeniden Refah%41,59%19,12Saadet%2,37%1,81Zafer Partisi%2,23%3,53CHP%1,37%6,34DEVA%1,12%1,02Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurPasinler, Erzurum · katılım %89,1PasinlerErzurumErdoğan%77,93%68,59Kılıçdaroğlu%16,20%24,56Sinan Oğan%5,64%6,57Muharrem İnce%0,24%0,28Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurPasinler, Erzurum · katılım %86,6PasinlerErzurumErdoğan%83,26%73,55Kılıçdaroğlu%16,74%26,45Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiPasinler, Erzurum · katılım %89,0PasinlerErzurumAK Parti%46,02%44,12MHP%22,54%17,18İYİ Parti%10,38%9,91Yeniden Refah%5,99%5,14Yeşil Sol Parti%4,21%10,20CHP%4,11%6,60Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Pasinler’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Pasinler’de oyların %46,9’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 31,4 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

12 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti25 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Kavuşturan Mah.Cumhur İttifakı → Zafer Partisi79,835,3
Ardıçlı Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah71,543,5
Camikebir Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah66,734,4
Kethuda Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah64,928,9
Kaplıcalar Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah64,826,9
Otlukkapı Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah62,820,4
Ağaçminare Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah57,811,1
Bahçelievler Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah55,09,2
Kasımpaşa Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah53,02,4
Paşabey Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah52,82,3
Demirdöven Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah51,72,7
Tepecik Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah51,41,5

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%58,5
MHP%36,8
Saadet%3,5
Katılım %90,0
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%77,2
Meral Akşener%10,7
Muharrem İnce%7,8
Katılım %90,6
2018 MVMilletvekili
AK Parti%56,6
MHP%21,3
İYİ Parti%11,4
Katılım %90,6
2019 YerelYerel
AK Parti%50,0
İYİ Parti%26,0
BBP%21,9
Katılım %88,7
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%77,9
Kemal Kılıçdaroğlu%16,2
Sinan Oğan%5,6
Katılım %89,1
2023 MVMilletvekili
AK Parti%46,0
MHP%22,5
İYİ Parti%10,4
Katılım %89,0
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%83,3
Kemal Kılıçdaroğlu%16,7
Katılım %86,6
2024 YerelYerel
AK Parti%50,7
Yeniden Refah%41,6
Saadet%2,4
Katılım %82,8

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Pasinler’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Acı Mah.AK Parti %69,2%98,9
Altınbaşak Mah.AK Parti %64,1%85,1
Alvar Mah.AK Parti %58,6%88,1
Ardıçlı Mah.Yeniden Refah %70,7%86,8
Ağaçminare Mah.Yeniden Refah %52,2%84,0
Ağcalar Mah.AK Parti %71,5%88,1
Aşıtlar Mah.AK Parti %65,1%82,5
Bahçelievler Mah.Yeniden Refah %52,2%75,3
Baldızı Mah.AK Parti %81,8%85,7
Başören Mah.Yeniden Refah %60,0%60,7
Bulkasım Mah.AK Parti %67,5%98,3
Büyükdere Mah.AK Parti %63,7%82,8
Büyüktüy Mah.AK Parti %52,7%80,3
Camikebir Mah.Yeniden Refah %64,4%84,9
Demirdöven Mah.Yeniden Refah %48,4%90,5
Emirşeyh Mah.Yeniden Refah %58,6%89,3
Epsemce Mah.AK Parti %71,0%86,1
Erzurumkapı Mah.AK Parti %50,4%84,1
Esendere Mah.AK Parti %44,9%70,8
Gerdekkaya Mah.AK Parti %54,0%92,9

Altın sandık

Pasinler’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Pasinler’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Taşkaynak Mah.%72,9
Epsemce Mah.%71,0
Altınbaşak Mah.%64,1
En zayıf
Kavuşturan Mah.%19,8
Ardıçlı Mah.%27,2
Kethuda Mah.%31,9
Yeniden Refah
En güçlü
Ardıçlı Mah.%70,7
Kethuda Mah.%60,8
Kaplıcalar Mah.%59,0
En zayıf
Kavuşturan Mah.%21,4
Epsemce Mah.%22,8
Taşkaynak Mah.%23,8

Seçime katılım

2024 Yerel%82,8 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,6 / TR %84,1
2019 Yerel%88,7 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Kavuşturan Mah.%94,3
Demirdöven Mah.%90,5
Taşkaynak Mah.%90,0
Alvar Mah.%88,1
Ardıçlı Mah.%86,8
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Kethuda Mah.%67,0
Bahçelievler Mah.%75,3
Kasımpaşa Mah.%77,1
Çakırtaş Mah.%79,7
Kaplıcalar Mah.%81,1

Pasinler seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Pasinler’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Pasinler’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,7 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %41,6 ile ikinci oldu.

Pasinler’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Pasinler’de 18.177 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 95 sandıkta kullanıldı.

Pasinler’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %77,9, Kemal Kılıçdaroğlu %16,2 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %83,3 ile önde çıktı.

Pasinler’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %46,0, MHP %22,5, İYİ Parti %10,4, Yeniden Refah %6,0, Yeşil Sol Parti %4,2.

Pasinler’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Pasinler’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 17,3 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Pasinler’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Pasinler’de oyların %46,9’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 31,4 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Pasinler’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 12 salıncak mahalle var; en oynakları Kavuşturan Mah., Ardıçlı Mah., Camikebir Mah..

Pasinler’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Pasinler’de etkin parti sayısı 2,32; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 9,1 puan.

Pasinler’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Pasinler’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Pasinler’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Pasinler’de geçersiz oy oranı %5,68 (Erzurum: %5,79). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Pasinler’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Pasinler’de en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 1 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Pasinler hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Pasinler’de AK Parti 5 kez birinci oldu.

Pasinler’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Pasinler’deki 72 mahallenin 50 tanesinde AK Parti, 21 tanesinde Yeniden Refah, 1 tanesinde Zafer Partisi birinci çıktı.

Pasinler’in altın sandığı hangisi?

Pasinler’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Pasinler, Kurtuluş Mah., 1060 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,74 puan saptı.

Pasinler’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Taşkaynak (%72,9) mahallesinde, en düşük oyu Kavuşturan (%19,8) mahallesinde aldı.

Pasinler’de Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Ardıçlı (%70,7) mahallesinde, en düşük oyu Kavuşturan (%21,4) mahallesinde aldı.

Pasinler’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %82,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kavuşturan Mah. (%94,2), en düşük katılım Kethuda Mah. (%67,0).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Erzurum il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.