Çat Seçim Sonuçları
2014–2024 · Erzurum · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Çat’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,0 oyla CHP kazandı. AK Parti %43,7 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 11,7 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Çat’ta Recep Tayyip Erdoğan %70,4 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Çat sonuçları Erzurum geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Çat’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Çat’ta oyların %18,7’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 9,5 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Tuzluca Mah. | Saadet → CHP | 47,1 | 4,3 |
| Soğukpınar Mah. | AK Parti → CHP | 40,7 | 32,6 |
| Tuzlataşı Mah. | CHP (aynı) | 39,2 | 4,5 |
| Karaşeyh Mah. | AK Parti → CHP | 33,5 | 18,4 |
| Yarmak Mah. | AK Parti → CHP | 32,4 | 3,6 |
| Yavi Mah. | AK Parti → CHP | 31,0 | 0,6 |
| Saltaş Mah. | AK Parti → CHP | 30,8 | 10,9 |
| Şeyhhasan Mah. | CHP → AK Parti | 27,1 | 21,6 |
| Söbeçayır Mah. | AK Parti (aynı) | 21,1 | 1,0 |
| Bardakçı Mah. | AK Parti → CHP | 18,4 | 23,7 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Çat’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Ağaköy Mah. | AK Parti %57,1 | %81,4 |
| Aşağıçat Mah. | CHP %61,5 | %80,4 |
| Babaderesi Mah. | AK Parti %54,6 | %75,0 |
| Bardakçı Mah. | CHP %59,5 | %89,6 |
| Bayındır Mah. | AK Parti %40,6 | %60,0 |
| Bağlıca Mah. | CHP %89,5 | %93,3 |
| Başköy Mah. | AK Parti %50,2 | %80,6 |
| Bozyazı Mah. | AK Parti %54,1 | %89,6 |
| Budaklar Mah. | CHP %52,1 | %94,3 |
| Değirmenli Mah. | AK Parti %71,3 | %83,2 |
| Elmapınar Mah. | CHP %94,1 | %73,5 |
| Göbekören Mah. | CHP %71,4 | %97,3 |
| Gökçeşeyh Mah. | AK Parti %73,5 | %90,5 |
| Gölköy Mah. | AK Parti %63,0 | %73,0 |
| Hatunköy Mah. | AK Parti %60,6 | %54,8 |
| Kaplıca Mah. | CHP %87,5 | %81,6 |
| Karabey Mah. | CHP %82,4 | %78,5 |
| Karaca Mah. | CHP %89,8 | %84,0 |
| Karaşeyh Mah. | CHP %56,7 | %78,0 |
| Kumaşlı Mah. | CHP %88,7 | %89,3 |
Altın sandık
Çat’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Çat’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Çat seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Çat’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Çat’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,0 oyla CHP kazandı. AK Parti %43,7 ile ikinci oldu.
Çat’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Çat’ta 11.165 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 58 sandıkta kullanıldı.
Çat’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %66,9, Kemal Kılıçdaroğlu %30,5 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %70,4 ile önde çıktı.
Çat’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %44,4, Yeşil Sol Parti %16,2, MHP %14,3, CHP %9,5, İYİ Parti %5,1.
Çat’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Çat’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 11,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Çat’ta oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Çat’ta oyların %18,7’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 9,5 puan. 8 mahallede birinci parti değişti.
Çat’ta salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 10 salıncak mahalle var; en oynakları Tuzluca Mah., Soğukpınar Mah., Tuzlataşı Mah..
Çat’ta kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Çat’ta etkin parti sayısı 2,31; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 5,3 puan.
Çat’ta yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Çat’ta katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Çat’ın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Çat’ta geçersiz oy oranı %5,84 (Erzurum: %5,79). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.
Çat’ta olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Çat’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Çat hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Çat’ta AK Parti 3 kez, CHP 2 kez birinci oldu.
Çat’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Çat’taki 45 mahallenin 24 tanesinde CHP, 21 tanesinde AK Parti birinci çıktı.
Çat’ın altın sandığı hangisi?
Çat’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Çat, Karaşeyh Mah., 1028 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,98 puan saptı.
Çat’ta CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Kaplıca (%87,5) mahallesinde, en düşük oyu Parmaksız (%14,9) mahallesinde aldı.
Çat’ta AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Parmaksız (%79,5) mahallesinde, en düşük oyu Kaplıca (%9,2) mahallesinde aldı.
Çat’ta seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %80,7 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Tuzluca Mah. (%93,0), en düşük katılım Soğukpınar Mah. (%66,6).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.