Horasan Seçim Sonuçları

2014–2024 · Erzurum · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Horasan’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %32,1 oyla İYİ Parti kazandı. Yeniden Refah %31,9 ile ikinci oldu. İYİ Parti, 2019’a göre oyunu 6,4 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Horasan’da Recep Tayyip Erdoğan %83,3 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
İYİ Parti
%32,1
2024 katılım
%77,1
yerel seçim
Seçmen
24.355
2024
Sandık
128
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Horasan sonuçları Erzurum geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıHorasan, Erzurum · katılım %77,1HorasanErzurumİYİ Parti%32,13%11,48Yeniden Refah%31,89%19,12AK Parti%31,27%40,88DEM Parti%2,43%6,93CHP%0,82%6,34Saadet%0,82%1,81Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurHorasan, Erzurum · katılım %79,5HorasanErzurumErdoğan%79,53%68,59Kılıçdaroğlu%16,89%24,56Sinan Oğan%3,21%6,57Muharrem İnce%0,37%0,28Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurHorasan, Erzurum · katılım %76,7HorasanErzurumErdoğan%83,27%73,55Kılıçdaroğlu%16,73%26,45Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiHorasan, Erzurum · katılım %79,5HorasanErzurumAK Parti%57,23%44,12MHP%13,01%17,18Yeşil Sol Parti%9,35%10,20CHP%7,23%6,60İYİ Parti%5,18%9,91Yeniden Refah%2,92%5,14Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Horasan’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Horasan’da oyların %32,5’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 19,1 puan.

23 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti30 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Hızırilyas Mah.İYİ Parti → Yeniden Refah97,895,1
Arpaçayır Mah.AK Parti → İYİ Parti74,348,1
Tavşancık Mah.İYİ Parti → Yeniden Refah73,258,6
Alagöz Mah.İYİ Parti → Yeniden Refah68,848,6
Bulgurlu Mah.İYİ Parti → Yeniden Refah64,341,1
Ağıllı Mah.AK Parti → İYİ Parti55,620,7
Yürükatlı Mah.AK Parti → Yeniden Refah51,616,1
Kırklar Mah.AK Parti → İYİ Parti49,940,2
Hacıhalil Mah.AK Parti → İYİ Parti49,10,5
Pirali Mah.AK Parti → Yeniden Refah48,617,2
Şerefiye Mah.İYİ Parti → Yeniden Refah48,618,2
Yarboğaz Mah.AK Parti → DEM Parti47,92,2
Iğırbığır Mah.AK Parti → İYİ Parti46,239,1
Kazım Karabekir Mah.İYİ Parti → Yeniden Refah45,712,1
Kırkgözeler Mah.AK Parti → İYİ Parti45,430,7

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
Saadet%44,4
AK Parti%37,5
MHP%14,2
Katılım %82,1
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%82,4
Selahattin Demirtaş%7,6
Muharrem İnce%5,1
Katılım %84,9
2018 MVMilletvekili
AK Parti%63,7
MHP%17,2
HDP%10,1
Katılım %84,9
2019 YerelYerel
AK Parti%56,1
İYİ Parti%38,5
HDP%2,5
Katılım %82,3
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%79,5
Kemal Kılıçdaroğlu%16,9
Sinan Oğan%3,2
Katılım %79,5
2023 MVMilletvekili
AK Parti%57,2
MHP%13,0
Yeşil Sol Parti%9,4
Katılım %79,5
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%83,3
Kemal Kılıçdaroğlu%16,7
Katılım %76,7
2024 YerelYerel
İYİ Parti%32,1
Yeniden Refah%31,9
AK Parti%31,3
Katılım %77,1

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Horasan’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Adnan Menderes Mah.İYİ Parti %42,3%69,8
Akçataş Mah.AK Parti %42,1%90,0
Akçatoprak Mah.İYİ Parti %56,9%85,3
Alagöz Mah.Yeniden Refah %65,4%78,3
Aliçeyrek Mah.İYİ Parti %45,9%66,1
Aras Mah.AK Parti %47,5%65,1
Ardı Mah.İYİ Parti %38,8%84,2
Arpaçayır Mah.İYİ Parti %68,3%81,2
Azap Mah.AK Parti %56,2%91,1
Ağıllı Mah.İYİ Parti %53,3%79,3
Aşağıaktaş Mah.AK Parti %55,1%77,7
Aşağıbademözü Mah.Yeniden Refah %54,6%102,3
Bahçe Mah.AK Parti %41,4%88,4
Bulgurlu Mah.Yeniden Refah %62,0%69,3
Camii Kebir Mah.İYİ Parti %54,3%80,4
Dalbaşı Mah.AK Parti %50,0%90,4
Danişment Mah.İYİ Parti %100,0%80,0
Değirmenler Mah.Yeniden Refah %83,5%91,7
Dikili Mah.Yeniden Refah %47,4%65,5
Döllek Mah.AK Parti %38,5%76,8

Altın sandık

Horasan’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Horasan’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

İYİ Parti
En güçlü
Kırklar Mah.%59,4
Kırkgözeler Mah.%55,3
Camii Kebir Mah.%54,3
En zayıf
Tavşancık Mah.%10,4
Bulgurlu Mah.%10,7
İnönü Mah.%17,4
Yeniden Refah
En güçlü
Tavşancık Mah.%70,3
Bulgurlu Mah.%62,0
Kazım Karabekir Mah.%44,6
En zayıf
Kemerli Mah.%3,2
Kırklar Mah.%12,8
Hacıhalil Mah.%15,8
AK Parti
En güçlü
Muratbağı Mah.%47,9
Kemerli Mah.%47,7
İnönü Mah.%42,7
En zayıf
Tavşancık Mah.%11,7
Aliçeyrek Mah.%12,7
Camii Kebir Mah.%17,8

Seçime katılım

2024 Yerel%77,1 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%79,5 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%76,7 / TR %84,1
2019 Yerel%82,3 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Tavşancık Mah.%85,6
Hasanbaba Mah.%84,5
Şerefiye Mah.%82,1
Muratbağı Mah.%81,7
İnönü Mah.%81,3
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Aliçeyrek Mah.%66,1
Bulgurlu Mah.%69,3
Adnan Menderes Mah.%69,8
Hacıhalil Mah.%72,1
Recep Tayyip Erdoğan Mah.%76,1

Horasan seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Horasan’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Horasan’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %32,1 oyla İYİ Parti kazandı. Yeniden Refah %31,9 ile ikinci oldu.

Horasan’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Horasan’da 24.355 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 128 sandıkta kullanıldı.

Horasan’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %79,5, Kemal Kılıçdaroğlu %16,9 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %83,3 ile önde çıktı.

Horasan’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %57,2, MHP %13,0, Yeşil Sol Parti %9,3, CHP %7,2, İYİ Parti %5,2.

Horasan’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Horasan’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 18,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Horasan’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Horasan’da oyların %32,5’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 19,1 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Horasan’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 23 salıncak mahalle var; en oynakları Hızırilyas Mah., Arpaçayır Mah., Tavşancık Mah..

Horasan’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Horasan’da etkin parti sayısı 3,3; yani çok partili bir yapı var. Birinci İYİ Parti ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 0,2 puan.

Horasan’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Horasan’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Horasan’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Horasan’da geçersiz oy oranı %5,77 (Erzurum: %5,79). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Horasan’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Horasan’da en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 2 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Horasan hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Horasan’da AK Parti 3 kez, Saadet 1 kez, İYİ Parti 1 kez birinci oldu.

Horasan’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Horasan’daki 87 mahallenin 41 tanesinde AK Parti, 25 tanesinde İYİ Parti, 20 tanesinde Yeniden Refah, 1 tanesinde DEM Parti birinci çıktı.

Horasan’ın altın sandığı hangisi?

Horasan’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Horasan, Fatih Sultan Mehmet Mah., 1043 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 2,6 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,26 puan sapmayla verdi.

Horasan’da İYİ Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde İYİ Parti en yüksek oyu Kırklar (%59,4) mahallesinde, en düşük oyu Tavşancık (%10,4) mahallesinde aldı.

Horasan’da Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Tavşancık (%70,3) mahallesinde, en düşük oyu Kemerli (%3,2) mahallesinde aldı.

Horasan’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %77,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Tavşancık Mah. (%85,6), en düşük katılım Aliçeyrek Mah. (%66,1).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Erzurum il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.