İspir Seçim Sonuçları

2014–2024 · Erzurum · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

İspir’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %41,4 oyla MHP kazandı. BBP %41,3 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 33,0 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda İspir’de Recep Tayyip Erdoğan %84,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
MHP
%41,4
2024 katılım
%76,7
yerel seçim
Seçmen
13.055
2024
Sandık
122
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

İspir sonuçları Erzurum geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıİspir, Erzurum · katılım %76,7İspirErzurumMHP%41,38%2,28BBP%41,29%4,31Yeniden Refah%11,35%19,12İYİ Parti%2,50%11,48CHP%1,79%6,34BTP%0,85%0,34Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. Turİspir, Erzurum · katılım %85,3İspirErzurumErdoğan%81,68%68,59Kılıçdaroğlu%13,36%24,56Sinan Oğan%4,57%6,57Muharrem İnce%0,39%0,28Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. Turİspir, Erzurum · katılım %84,7İspirErzurumErdoğan%84,75%73,55Kılıçdaroğlu%15,25%26,45Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili Seçimiİspir, Erzurum · katılım %85,3İspirErzurumAK Parti%56,18%44,12MHP%18,24%17,18İYİ Parti%7,89%9,91CHP%5,62%6,60Yeniden Refah%4,58%5,14BBP%2,44%1,81Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

İspir’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında İspir’de oyların %45,0’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma BBP lehine 32,3 puan.

9 salıncak mahalle7 mahallede birinci parti değişti13 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Duruköy Mah.Saadet → BBP90,381,1
Yukarı Özbağ Mah.MHP → BBP61,05,0
Sırakonak Mah.BBP → MHP55,71,3
Başköy Mah.MHP → BBP55,40,6
Elmalı Mah.MHP → BBP50,217,7
Çamlıca Mah.MHP → BBP47,911,8
Aşağı Özbağ Mah.MHP (aynı)47,40,5
Çamlıkaya Mah.MHP → BBP42,416,5
Yukarı Mah.MHP (aynı)40,90,9

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%52,8
MHP%44,5
Saadet%1,4
Katılım %82,0
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%85,7
Muharrem İnce%7,3
Meral Akşener%5,3
Katılım %89,2
2018 MVMilletvekili
AK Parti%70,9
MHP%14,5
İYİ Parti%6,5
Katılım %89,1
2019 YerelYerel
MHP%74,4
Saadet%12,0
BBP%9,8
Katılım %79,8
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%81,7
Kemal Kılıçdaroğlu%13,4
Sinan Oğan%4,6
Katılım %85,3
2023 MVMilletvekili
AK Parti%56,2
MHP%18,2
İYİ Parti%7,9
Katılım %85,3
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%84,8
Kemal Kılıçdaroğlu%15,3
Katılım %84,7
2024 YerelYerel
MHP%41,4
BBP%41,3
Yeniden Refah%11,4
Katılım %76,7

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde İspir’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Ahlatlı Mah.MHP %60,7%69,9
Akgüney Mah.BBP %75,0%75,0
Akpınar Mah.BBP %83,3%75,0
Akseki Mah.BBP %75,0%54,6
Aksu Mah.MHP %45,8%73,8
Aktaş Mah.MHP %53,3%107,1
Alacabük Mah.BBP %41,9%90,9
Araköy Mah.BBP %57,1%77,8
Ardıçlı Mah.MHP %60,0%67,1
Armutlu Mah.MHP %69,0%60,4
Atürküten Mah.MHP %64,3%63,6
Avcıköy Mah.MHP %68,0%93,2
Aşağı Fındıklı Mah.MHP %77,8%32,1
Aşağı Özbağ Mah.MHP %40,9%70,6
Bademli Mah.BBP %40,8%83,9
Bahçeli Mah.BBP %47,3%75,5
Başköy Mah.BBP %42,0%61,9
Başpınar Mah.BBP %51,9%65,2
Başçeşme Mah.BBP %39,5%75,7
Bostancı Mah.MHP %48,5%106,3

Altın sandık

İspir’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin İspir’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

MHP
En güçlü
Karşıyaka Mah.%48,3
Aksu Mah.%45,8
Zeyrek Mah.%43,8
En zayıf
Elmalı Mah.%33,1
Çamlıkaya Mah.%37,6
Aşağı Özbağ Mah.%40,9
BBP
En güçlü
Çamlıkaya Mah.%54,1
Elmalı Mah.%50,8
Yukarı Mah.%40,4
En zayıf
Karşıyaka Mah.%34,7
Zeyrek Mah.%35,3
Aksu Mah.%39,6
Yeniden Refah
En güçlü
Elmalı Mah.%13,8
Yukarı Mah.%11,6
Karşıyaka Mah.%11,5
En zayıf
Çamlıkaya Mah.%4,3
Aşağı Özbağ Mah.%7,2
Zeyrek Mah.%8,8

Seçime katılım

2024 Yerel%76,7 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%85,3 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%84,7 / TR %84,1
2019 Yerel%79,8 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Zeyrek Mah.%94,1
Çamlıkaya Mah.%86,3
Elmalı Mah.%78,9
Karşıyaka Mah.%75,0
Aksu Mah.%73,8
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Aşağı Özbağ Mah.%70,6
Yukarı Mah.%71,1
Aksu Mah.%73,8
Karşıyaka Mah.%75,0
Elmalı Mah.%78,9

İspir seçimleri hakkında sık sorulan sorular

İspir’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

İspir’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %41,4 oyla MHP kazandı. BBP %41,3 ile ikinci oldu.

İspir’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde İspir’de 13.055 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 122 sandıkta kullanıldı.

İspir’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %81,7, Kemal Kılıçdaroğlu %13,4 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %84,8 ile önde çıktı.

İspir’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %56,2, MHP %18,2, İYİ Parti %7,9, CHP %5,6, Yeniden Refah %4,6.

İspir’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde İspir’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 19,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

İspir’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında İspir’de oyların %45,0’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma BBP lehine 32,3 puan. 7 mahallede birinci parti değişti.

İspir’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 9 salıncak mahalle var; en oynakları Duruköy Mah., Yukarı Özbağ Mah., Sırakonak Mah..

İspir’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde İspir’de etkin parti sayısı 2,81; yani çok partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci BBP arasındaki fark 0,1 puan.

İspir’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde İspir’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

İspir’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde İspir’de geçersiz oy oranı %5,29 (Erzurum: %5,79). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

İspir’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde İspir’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

İspir hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) İspir’de AK Parti 3 kez, MHP 2 kez birinci oldu.

İspir’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde İspir’deki 101 mahallenin 50 tanesinde BBP, 46 tanesinde MHP, 4 tanesinde Yeniden Refah, 1 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.

İspir’in altın sandığı hangisi?

İspir’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık İspir, Aşağı Özbağ Mah., 1016 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 2,08 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,47 puan sapmayla verdi.

İspir’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Karşıyaka (%48,3) mahallesinde, en düşük oyu Elmalı (%33,1) mahallesinde aldı.

İspir’de BBP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde BBP en yüksek oyu Çamlıkaya (%54,1) mahallesinde, en düşük oyu Karşıyaka (%34,7) mahallesinde aldı.

İspir’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %76,7 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Zeyrek Mah. (%94,1), en düşük katılım Aşağı Özbağ Mah. (%70,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Erzurum il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.