Eğirdir Seçim Sonuçları

2014–2024 · Isparta · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Eğirdir’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %32,0 oyla AK Parti kazandı. MHP %25,5 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 22,1 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Eğirdir’de Recep Tayyip Erdoğan %61,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%32,0
2024 katılım
%84,8
yerel seçim
Seçmen
12.342
2024
Sandık
46
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Eğirdir sonuçları Isparta geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıEğirdir, Isparta · katılım %84,8EğirdirIspartaAK Parti%32,05%40,56MHP%25,54%14,23DP%24,42%1,25CHP%14,52%18,66Zafer Partisi%1,51%2,90Yeniden Refah%0,62%2,33Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurEğirdir, Isparta · katılım %90,1EğirdirIspartaErdoğan%57,17%53,66Kılıçdaroğlu%34,86%38,22Sinan Oğan%6,99%7,48Muharrem İnce%0,98%0,64Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurEğirdir, Isparta · katılım %86,6EğirdirIspartaErdoğan%61,80%57,70Kılıçdaroğlu%38,20%42,30Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiEğirdir, Isparta · katılım %90,1EğirdirIspartaAK Parti%32,18%32,05MHP%24,29%20,54CHP%19,74%22,08İYİ Parti%15,17%16,66Zafer Partisi%2,02%1,95Yeniden Refah%1,27%1,83Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Eğirdir’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Eğirdir’de oyların %42,4’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma MHP lehine 18,8 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

8 salıncak mahalle5 mahallede birinci parti değişti15 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Pınar Pazarı Mah.AK Parti → MHP55,114,7
Camii Mah.AK Parti → DP47,85,7
Sanayi Mah.AK Parti → MHP46,00,4
Sekibağ Mah.AK Parti (aynı)44,61,7
Yazla Mah.AK Parti (aynı)44,03,4
Yeni Mah.AK Parti → MHP42,56,3
Altınkum Mah.AK Parti (aynı)41,42,3
İmaret Mah.Millet İttifakı → DP41,21,0

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
DP%33,8
AK Parti%31,3
MHP%28,8
Katılım %91,6
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%62,0
Muharrem İnce%20,6
Meral Akşener%15,9
Katılım %88,9
2018 MVMilletvekili
AK Parti%50,8
İYİ Parti%19,1
CHP%14,3
Katılım %88,9
2019 YerelYerel
AK Parti%54,2
İYİ Parti%23,3
CHP%10,8
Katılım %88,2
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%57,2
Kemal Kılıçdaroğlu%34,9
Sinan Oğan%7,0
Katılım %90,1
2023 MVMilletvekili
AK Parti%32,2
MHP%24,3
CHP%19,7
Katılım %90,1
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%61,8
Kemal Kılıçdaroğlu%38,2
Katılım %86,6
2024 YerelYerel
AK Parti%32,1
MHP%25,5
DP%24,4
Katılım %84,8

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Eğirdir’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Altınkum Mah.AK Parti %30,0%80,5
Ağa Mah.AK Parti %37,4%88,2
Ağa Mah.AK Parti %56,5%96,5
Bağbuyan Mah.AK Parti %88,1%107,1
Bağlar Mah.AK Parti %34,6%88,0
Camii Mah.DP %32,8%89,2
Demirkapı Mah.AK Parti %27,6%103,7
Dere Mah.MHP %62,7%91,6
Hacışeyh Mah.AK Parti %33,9%100,0
Hamam Mah.AK Parti %33,8%85,7
Hurriyet Mah.AK Parti %53,6%91,4
Istiklal Mah.MHP %55,1%98,8
Kale Mah.DP %42,4%95,0
Katip Mah.AK Parti %46,8%84,3
Konya Bucağı Mah.AK Parti %39,3%91,3
Kubbeli Mah.DP %28,3%87,6
Kızılçubuk Mah.AK Parti %36,6%85,2
Menderes Mah.AK Parti %36,2%85,0
Poyraz Mah.AK Parti %34,9%87,9
Pınar Pazarı Mah.MHP %42,0%87,7

Altın sandık

Eğirdir’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Eğirdir’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Hurriyet Mah.%53,6
Konya Bucağı Mah.%39,3
Kızılçubuk Mah.%36,6
En zayıf
Yeni Mah.%26,5
Pınar Pazarı Mah.%27,4
İstasyon Mah.%29,8
MHP
En güçlü
Hurriyet Mah.%42,2
Pınar Pazarı Mah.%42,0
Sanayi Mah.%34,2
En zayıf
İmaret Mah.%9,0
İstasyon Mah.%19,5
Altınkum Mah.%21,1
DP
En güçlü
İmaret Mah.%32,2
Altınkum Mah.%27,6
Kızılçubuk Mah.%26,9
En zayıf
Menderes Mah.%20,3
Sanayi Mah.%20,5
Pınar Pazarı Mah.%21,3

Seçime katılım

2024 Yerel%84,8 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,6 / TR %84,1
2019 Yerel%88,2 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Hurriyet Mah.%91,4
Konya Bucağı Mah.%91,3
Sanayi Mah.%89,9
Sekibağ Mah.%88,2
Pınar Pazarı Mah.%87,7
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Yazla Mah.%77,1
İstasyon Mah.%80,2
Altınkum Mah.%80,5
Yeni Mah.%84,4
Menderes Mah.%85,0

Eğirdir seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Eğirdir’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Eğirdir’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %32,0 oyla AK Parti kazandı. MHP %25,5 ile ikinci oldu.

Eğirdir’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Eğirdir’de 12.342 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 46 sandıkta kullanıldı.

Eğirdir’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %57,2, Kemal Kılıçdaroğlu %34,9 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %61,8 ile önde çıktı.

Eğirdir’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %32,2, MHP %24,3, CHP %19,7, İYİ Parti %15,2, Zafer Partisi %2,0.

Eğirdir’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Eğirdir’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 6,8 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Eğirdir’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Eğirdir’de oyların %42,4’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 18,8 puan. 5 mahallede birinci parti değişti.

Eğirdir’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 8 salıncak mahalle var; en oynakları Pınar Pazarı Mah., Camii Mah., Sanayi Mah..

Eğirdir’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Eğirdir’de etkin parti sayısı 4,02; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci MHP arasındaki fark 6,5 puan.

Eğirdir’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Eğirdir’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Eğirdir’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Eğirdir’de geçersiz oy oranı %4,43 (Isparta: %4,31). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Eğirdir’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Eğirdir’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Eğirdir hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Eğirdir’de AK Parti 4 kez, DP 1 kez birinci oldu.

Eğirdir’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Eğirdir’deki 28 mahallenin 19 tanesinde AK Parti, 5 tanesinde MHP, 4 tanesinde DP birinci çıktı.

Eğirdir’in altın sandığı hangisi?

Eğirdir’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Eğirdir, Altınkum Mah., 1003 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,31 puan saptı.

Eğirdir’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Hurriyet (%53,6) mahallesinde, en düşük oyu Yeni (%26,5) mahallesinde aldı.

Eğirdir’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Hurriyet (%42,2) mahallesinde, en düşük oyu İmaret (%9,0) mahallesinde aldı.

Eğirdir’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %84,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Hurriyet Mah. (%91,4), en düşük katılım Yazla Mah. (%77,1).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Isparta il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.