Isparta Seçim Sonuçları
2014–2024 · il geneli ve ilçe ilçe · güncelleme 02.11.2026
Isparta’da 2024 yerel seçiminde il genel meclisi seçimini %35,9 oyla AK Parti kazandı. CHP %21,7 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 6,0 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Isparta’da Recep Tayyip Erdoğan %57,7 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Isparta sonuçları Türkiye geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Isparta’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Isparta’da oyların %19,8’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 8,7 puan.
| İlçe | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Eğirdir | AK Parti → MHP | 32,8 | 3,3 |
| Uluborlu | İYİ Parti → AK Parti | 32,4 | 5,2 |
| Gelendost | AK Parti → CHP | 27,2 | 8,0 |
| Aksu | AK Parti (aynı) | 22,4 | 4,1 |
| Gönen | AK Parti (aynı) | 18,4 | 0,3 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan ilçeler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
İlçe ilçe sonuçlar
2024 yerel seçiminde Isparta’daki her ilçenin belediye başkanlığı sonucu.
| İlçe | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Aksu | AK Parti %42,9 | %86,4 |
| Atabey | AK Parti %36,7 | %89,0 |
| Eğirdir | AK Parti %32,1 | %84,8 |
| Gelendost | İYİ Parti %57,0 | %86,5 |
| Gönen | CHP %45,7 | %87,9 |
| Keçiborlu | AK Parti %50,1 | %85,2 |
| Merkez | AK Parti %42,0 | %78,2 |
| Senirkent | MHP %44,7 | %85,9 |
| Sütçüler | AK Parti %53,5 | %79,2 |
| Uluborlu | AK Parti %41,3 | %84,6 |
| Yalvaç | İYİ Parti %39,3 | %81,1 |
| Yenişarbademli | AK Parti %56,9 | %90,8 |
| Şarkikaraağaç | AK Parti %30,0 | %82,8 |
Altın sandık
Isparta’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Isparta’da en güçlü ve en zayıf olduğu ilçeler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Isparta seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Isparta’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Isparta’da 2024 yerel seçiminde il genel meclisi seçimini %35,9 oyla AK Parti kazandı. CHP %21,7 ile ikinci oldu.
Isparta’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Isparta’da 330.313 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 1.155 sandıkta kullanıldı.
Isparta’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %53,7, Kemal Kılıçdaroğlu %38,2 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %57,7 ile önde çıktı.
Isparta’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %32,0, CHP %22,1, MHP %20,5, İYİ Parti %16,7, Zafer Partisi %1,9.
Isparta’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Isparta’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 4,6 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.
Isparta’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Isparta’da oyların %19,8’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 8,7 puan. 3 ilçede birinci parti değişti.
Isparta’da salıncak ilçe var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 5 salıncak ilçe var; en oynakları Eğirdir, Uluborlu, Gelendost.
Isparta’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Isparta’da etkin parti sayısı 4,37; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 14,2 puan.
Isparta’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda MHP oyu ortalama 4,8 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Isparta’nın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Isparta’da geçersiz oy oranı %5,52 (Türkiye: %4,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 13 sandık var.
Isparta’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Isparta’da en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 1 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.
Isparta hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Isparta’da AK Parti 5 kez birinci oldu.
Isparta’nın ilçelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Isparta’daki 13 ilçenin 9 tanesinde AK Parti, 2 tanesinde İYİ Parti, 1 tanesinde CHP, 1 tanesinde MHP birinci çıktı.
Isparta’nın altın sandığı hangisi?
Isparta’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Merkez, Davraz Mah., 1143 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,87 puan saptı.
Isparta’da AK Parti en çok hangi ilçede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Yenişarbademli (%56,9) ilçesinde, en düşük oyu Şarkikaraağaç (%30,0) ilçesinde aldı.
Isparta’da CHP en çok hangi ilçede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Gönen (%45,7) ilçesinde, en düşük oyu Yalvaç (%4,0) ilçesinde aldı.
Isparta’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %82,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yenişarbademli (%90,8), en düşük katılım Merkez (%78,2).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Isparta ilçelerinin seçim sonuçları
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.