Şarkikaraağaç Seçim Sonuçları

2014–2024 · Isparta · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Şarkikaraağaç’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %30,0 oyla AK Parti kazandı. İYİ Parti %22,2 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 16,1 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Şarkikaraağaç’ta Recep Tayyip Erdoğan %61,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%30,0
2024 katılım
%82,8
yerel seçim
Seçmen
7.650
2024
Sandık
26
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Şarkikaraağaç sonuçları Isparta geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıŞarkikaraağaç, Isparta · katılım %82,8ŞarkikaraağaçIspartaAK Parti%29,96%40,56İYİ Parti%22,16%17,83MHP%19,29%14,23CHP%18,44%18,66Yeniden Refah%7,77%2,33Saadet%1,02%0,83Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurŞarkikaraağaç, Isparta · katılım %87,8ŞarkikaraağaçIspartaErdoğan%56,91%53,66Kılıçdaroğlu%35,31%38,22Sinan Oğan%6,86%7,48Muharrem İnce%0,92%0,64Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurŞarkikaraağaç, Isparta · katılım %84,8ŞarkikaraağaçIspartaErdoğan%61,78%57,70Kılıçdaroğlu%38,22%42,30Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiŞarkikaraağaç, Isparta · katılım %87,8ŞarkikaraağaçIspartaAK Parti%34,32%32,05MHP%19,76%20,54CHP%18,08%22,08İYİ Parti%17,85%16,66Zafer Partisi%2,15%1,95Yeniden Refah%2,03%1,83Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Şarkikaraağaç’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Şarkikaraağaç’ta oyların %42,4’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 24,6 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

7 salıncak mahalle7 mahallede birinci parti değişti8 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Orta Mah.MHP → Millet İttifakı46,614,1
Camikebir Mah.AK Parti → Millet İttifakı45,211,0
Asılkale Mah.MHP → Millet İttifakı44,76,3
Kerkük Mah.AK Parti → Millet İttifakı43,819,1
Ulvikale Mah.MHP → Millet İttifakı43,516,8
Aşağıkale Mah.AK Parti → Millet İttifakı41,510,7
Fatih Mah.MHP → Millet İttifakı40,18,0

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
BBP%31,8
MHP%29,9
AK Parti%29,5
Katılım %89,6
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%59,9
Muharrem İnce%19,5
Meral Akşener%19,0
Katılım %88,1
2018 MVMilletvekili
AK Parti%46,4
İYİ Parti%19,5
MHP%15,5
Katılım %88,1
2019 YerelYerel
AK Parti%46,1
MHP%44,9
İYİ Parti%7,5
Katılım %85,6
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%56,9
Kemal Kılıçdaroğlu%35,3
Sinan Oğan%6,9
Katılım %87,8
2023 MVMilletvekili
AK Parti%34,3
MHP%19,8
CHP%18,1
Katılım %87,8
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%61,8
Kemal Kılıçdaroğlu%38,2
Katılım %84,8
2024 YerelYerel
AK Parti%30,0
İYİ Parti%22,2
MHP%19,3
Katılım %82,8

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Şarkikaraağaç’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Alcıklar Mah.AK Parti %38,6%89,7
Asagi Mah.CHP %53,8%89,2
Asılkale Mah.AK Parti %35,0%77,6
Aşağıkale Mah.AK Parti %31,3%84,3
Bolukler Mah.İYİ Parti %49,7%85,2
Camikebir Mah.AK Parti %27,8%82,8
Corduk Mah.AK Parti %45,5%93,5
Cukur Mah.AK Parti %51,4%86,7
Cumhuriyet Mah.AK Parti %51,3%88,0
Fatih Mah.AK Parti %31,6%83,1
Kerkük Mah.AK Parti %25,6%82,0
Orta Mah.AK Parti %29,0%81,5
Orta Mah.AK Parti %49,5%92,2
Suvar Mah.İYİ Parti %41,2%88,4
Ulu Mah.AK Parti %49,5%89,3
Ulvikale Mah.İYİ Parti %30,2%80,6

Altın sandık

Şarkikaraağaç’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Şarkikaraağaç’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Ulu Mah.%49,5
Orta Mah.%49,5
Corduk Mah.%45,5
En zayıf
Bolukler Mah.%22,3
Kerkük Mah.%25,6
Ulvikale Mah.%27,4
İYİ Parti
En güçlü
Bolukler Mah.%49,7
Suvar Mah.%41,2
Ulu Mah.%35,2
En zayıf
Corduk Mah.%0,6
Orta Mah.%0,9
Asagi Mah.%1,0
MHP
En güçlü
Kerkük Mah.%22,1
Corduk Mah.%22,0
Alcıklar Mah.%21,4
En zayıf
Asagi Mah.%8,1
Orta Mah.%9,6
Ulu Mah.%10,4

Seçime katılım

2024 Yerel%82,8 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%87,8 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%84,8 / TR %84,1
2019 Yerel%85,6 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Corduk Mah.%93,5
Orta Mah.%92,2
Alcıklar Mah.%89,7
Ulu Mah.%89,3
Asagi Mah.%89,2
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Asılkale Mah.%77,6
Ulvikale Mah.%80,6
Orta Mah.%81,5
Kerkük Mah.%82,0
Camikebir Mah.%82,8

Şarkikaraağaç seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Şarkikaraağaç’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Şarkikaraağaç’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %30,0 oyla AK Parti kazandı. İYİ Parti %22,2 ile ikinci oldu.

Şarkikaraağaç’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Şarkikaraağaç’ta 7.650 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 26 sandıkta kullanıldı.

Şarkikaraağaç’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %56,9, Kemal Kılıçdaroğlu %35,3 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %61,8 ile önde çıktı.

Şarkikaraağaç’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %34,3, MHP %19,8, CHP %18,1, İYİ Parti %17,9, Zafer Partisi %2,1.

Şarkikaraağaç’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Şarkikaraağaç’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 6,5 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Şarkikaraağaç’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Şarkikaraağaç’ta oyların %42,4’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 24,6 puan. 7 mahallede birinci parti değişti.

Şarkikaraağaç’ta salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 7 salıncak mahalle var; en oynakları Orta Mah., Camikebir Mah., Asılkale Mah..

Şarkikaraağaç’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Şarkikaraağaç’ta etkin parti sayısı 4,62; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci İYİ Parti arasındaki fark 7,8 puan.

Şarkikaraağaç’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Şarkikaraağaç’ta geçersiz oy oranı %5,69 (Isparta: %4,31). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Şarkikaraağaç’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Şarkikaraağaç’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Şarkikaraağaç hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Şarkikaraağaç’ta AK Parti 4 kez, BBP 1 kez birinci oldu.

Şarkikaraağaç’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Şarkikaraağaç’taki 16 mahallenin 12 tanesinde AK Parti, 3 tanesinde İYİ Parti, 1 tanesinde CHP birinci çıktı.

Şarkikaraağaç’ın altın sandığı hangisi?

Şarkikaraağaç’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Şarkikaraağaç, Fatih Mah., 1013 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,7 puan saptı.

Şarkikaraağaç’ta AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Ulu (%49,5) mahallesinde, en düşük oyu Bolukler (%22,3) mahallesinde aldı.

Şarkikaraağaç’ta İYİ Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde İYİ Parti en yüksek oyu Bolukler (%49,6) mahallesinde, en düşük oyu Corduk (%0,6) mahallesinde aldı.

Şarkikaraağaç’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %82,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Corduk Mah. (%93,5), en düşük katılım Asılkale Mah. (%77,6).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Isparta il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.