Merkez Seçim Sonuçları

2014–2024 · Isparta · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %42,0 oyla AK Parti kazandı. CHP %21,1 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 3,8 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Merkez’de Recep Tayyip Erdoğan %55,0 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%42,0
2024 katılım
%78,2
yerel seçim
Seçmen
173.015
2024
Sandık
517
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Merkez sonuçları Isparta geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıMerkez, Isparta · katılım %78,2MerkezIspartaAK Parti%42,04%40,56CHP%21,13%18,66İYİ Parti%17,71%17,83MHP%10,14%14,23Zafer Partisi%4,09%2,90Yeniden Refah%2,32%2,33Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurMerkez, Isparta · katılım %91,1MerkezIspartaErdoğan%51,13%53,66Kılıçdaroğlu%40,11%38,22Sinan Oğan%8,27%7,48Muharrem İnce%0,48%0,64Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurMerkez, Isparta · katılım %87,6MerkezIspartaErdoğan%54,99%57,70Kılıçdaroğlu%45,01%42,30Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiMerkez, Isparta · katılım %91,1MerkezIspartaAK Parti%30,39%32,05CHP%23,42%22,08MHP%20,25%20,54İYİ Parti%17,35%16,66Zafer Partisi%2,18%1,95Yeniden Refah%1,63%1,83Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Merkez’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %21,6’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 3,1 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

19 salıncak mahalle11 mahallede birinci parti değişti44 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Emre Mah.AK Parti (aynı)26,53,2
Yedişehitler Mah.AK Parti (aynı)25,73,6
Bağlar Mah.AK Parti (aynı)25,54,5
Keçeci Mah.AK Parti → Millet İttifakı25,40,5
Bahçelievler Mah.MHP → AK Parti25,02,3
Binbirevler Mah.AK Parti (aynı)24,10,6
Muzaffer Türkeş Mah.AK Parti (aynı)23,82,7
Batıkent Mah.MHP → Millet İttifakı23,12,9
Fatih Mah.AK Parti (aynı)22,32,6
Çünür Mah.AK Parti → Millet İttifakı22,13,8
Işıkkent Mah.AK Parti (aynı)21,43,5
Gülistan Mah.AK Parti → Millet İttifakı21,26,1
Sanayi Mah.AK Parti → Millet İttifakı20,53,8
Sermet Mah.AK Parti → Millet İttifakı20,11,3
Hızırbey Mah.AK Parti (aynı)20,03,1

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
MHP%44,6
AK Parti%40,1
CHP%10,0
Katılım %90,5
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%57,7
Muharrem İnce%25,9
Meral Akşener%14,0
Katılım %90,5
2018 MVMilletvekili
AK Parti%45,9
İYİ Parti%19,5
CHP%16,2
Katılım %90,4
2019 YerelYerel
AK Parti%38,2
MHP%30,9
İYİ Parti%28,8
Katılım %82,9
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%51,1
Kemal Kılıçdaroğlu%40,1
Sinan Oğan%8,3
Katılım %91,1
2023 MVMilletvekili
AK Parti%30,4
CHP%23,4
MHP%20,3
Katılım %91,1
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%55,0
Kemal Kılıçdaroğlu%45,0
Katılım %87,6
2024 YerelYerel
AK Parti%42,0
CHP%21,1
İYİ Parti%17,7
Katılım %78,2

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Merkez’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akkent Mah.AK Parti %50,3%82,3
Anadolu Mah.AK Parti %36,4%78,6
Ayazmana Mah.AK Parti %46,1%82,0
Bahçelievler Mah.AK Parti %40,8%69,5
Batıkent Mah.AK Parti %37,7%82,4
Bağlar Mah.AK Parti %42,6%74,5
Binbirevler Mah.AK Parti %39,8%82,8
Davraz Mah.AK Parti %43,3%78,4
Dere Mah.AK Parti %61,8%86,7
Doğancı Mah.AK Parti %49,7%84,2
Emre Mah.AK Parti %43,2%79,1
Fatih Mah.AK Parti %41,0%73,5
Gazi Kemal Mah.AK Parti %41,9%76,7
Gülcü Mah.AK Parti %53,5%84,9
Gülevler Mah.AK Parti %47,0%82,2
Gülistan Mah.AK Parti %37,7%79,9
Halife Sultan Mah.AK Parti %52,0%83,4
Halıkent Mah.AK Parti %38,8%80,6
Hisar Mah.AK Parti %51,1%82,5
Hızırbey Mah.AK Parti %41,6%78,4

Altın sandık

Merkez’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Merkez’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Dere Mah.%61,8
Sidre Mah.%54,9
Gülcü Mah.%53,5
En zayıf
İstiklal Mah.%33,0
Kurtuluş Mah.%34,1
Modern Evler Mah.%35,4
CHP
En güçlü
Çelebiler Mah.%33,9
Kurtuluş Mah.%33,0
Turan Mah.%32,6
En zayıf
Gülcü Mah.%10,5
Dere Mah.%11,2
Vatan Mah.%12,2
İYİ Parti
En güçlü
Zafer Mah.%20,6
Yedişehitler Mah.%20,4
Ayazmana Mah.%20,2
En zayıf
Çelebiler Mah.%10,5
Doğancı Mah.%11,9
Sidre Mah.%12,6

Seçime katılım

2024 Yerel%78,2 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,6 / TR %84,1
2019 Yerel%82,9 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Dere Mah.%86,7
Sidre Mah.%85,0
Yenice Mah.%85,0
Gülcü Mah.%84,9
Sülübey Mah.%84,8
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Pirimehmet Mah.%69,2
Bahçelievler Mah.%69,5
Modern Evler Mah.%71,6
Fatih Mah.%73,5
Yayla Mah.%74,3

Merkez seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Merkez’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %42,0 oyla AK Parti kazandı. CHP %21,1 ile ikinci oldu.

Merkez’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Merkez’de 173.015 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 517 sandıkta kullanıldı.

Merkez’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %51,1, Kemal Kılıçdaroğlu %40,1 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %55,0 ile önde çıktı.

Merkez’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %30,4, CHP %23,4, MHP %20,2, İYİ Parti %17,4, Zafer Partisi %2,2.

Merkez’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Merkez’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 3,4 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Merkez’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %21,6’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 3,1 puan. 11 mahallede birinci parti değişti.

Merkez’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 19 salıncak mahalle var; en oynakları Emre Mah., Yedişehitler Mah., Bağlar Mah..

Merkez’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Merkez’de etkin parti sayısı 3,77; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 20,9 puan.

Merkez’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Merkez’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Merkez’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Merkez’de geçersiz oy oranı %4,12 (Isparta: %4,31). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 4 sandık var.

Merkez’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Merkez’de en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 1 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Merkez hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Merkez’de AK Parti 4 kez, MHP 1 kez birinci oldu.

Merkez’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Merkez’deki 45 mahallenin 44 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde CHP birinci çıktı.

Merkez’in altın sandığı hangisi?

Merkez’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Merkez, Davraz Mah., 1150 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,78 puan saptı.

Merkez’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Dere (%61,8) mahallesinde, en düşük oyu İstiklal (%33,0) mahallesinde aldı.

Merkez’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Çelebiler (%33,9) mahallesinde, en düşük oyu Gülcü (%10,5) mahallesinde aldı.

Merkez’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %78,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Dere Mah. (%86,7), en düşük katılım Pirimehmet Mah. (%69,2).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Isparta il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.