Sütçüler Seçim Sonuçları

2014–2024 · Isparta · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Sütçüler’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %53,5 oyla AK Parti kazandı. MHP %40,9 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 0,6 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Sütçüler’de Recep Tayyip Erdoğan %81,1 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%53,5
2024 katılım
%79,2
yerel seçim
Seçmen
1.914
2024
Sandık
9
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Sütçüler sonuçları Isparta geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıSütçüler, Isparta · katılım %79,2SütçülerIspartaAK Parti%53,46%40,56MHP%40,86%14,23CHP%4,59%18,66Saadet%0,41%0,83Zafer Partisi%0,34%2,90HÜDA PAR%0,27%0,14Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurSütçüler, Isparta · katılım %88,9SütçülerIspartaErdoğan%77,63%53,66Kılıçdaroğlu%17,02%38,22Sinan Oğan%4,11%7,48Muharrem İnce%1,25%0,64Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurSütçüler, Isparta · katılım %86,4SütçülerIspartaErdoğan%81,07%57,70Kılıçdaroğlu%18,93%42,30Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiSütçüler, Isparta · katılım %88,9SütçülerIspartaAK Parti%57,71%32,05MHP%15,72%20,54İYİ Parti%10,14%16,66CHP%8,94%22,08Yeniden Refah%1,19%1,83Zafer Partisi%0,96%1,95Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Sütçüler’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Sütçüler’de oyların %38,5’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma MHP lehine 19,2 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

2 salıncak mahalle1 mahallede birinci parti değişti3 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Birlik Mah.Millet İttifakı → AK Parti48,710,7
Erenler Mah.AK Parti (aynı)43,52,1

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%67,8
MHP%18,1
CHP%11,9
Katılım %87,7
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%78,8
Meral Akşener%10,0
Muharrem İnce%10,0
Katılım %88,6
2018 MVMilletvekili
AK Parti%70,9
İYİ Parti%11,1
MHP%8,0
Katılım %88,6
2019 YerelYerel
AK Parti%54,0
İYİ Parti%42,5
MHP%3,0
Katılım %84,3
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%77,6
Kemal Kılıçdaroğlu%17,0
Sinan Oğan%4,1
Katılım %88,9
2023 MVMilletvekili
AK Parti%57,7
MHP%15,7
İYİ Parti%10,1
Katılım %88,9
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%81,1
Kemal Kılıçdaroğlu%18,9
Katılım %86,4
2024 YerelYerel
AK Parti%53,5
MHP%40,9
CHP%4,6
Katılım %79,2

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Sütçüler’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Başkoz Mah.AK Parti %50,7%83,8
Belen Mah.AK Parti %52,1%83,9
Birlik Mah.AK Parti %53,0%78,6
Cami Mah.AK Parti %53,4%88,3
Erenler Mah.AK Parti %47,5%75,7
Yeşildere Mah.AK Parti %65,2%95,8
Yukarı Mah.AK Parti %58,5%73,8

Altın sandık

Sütçüler’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Seçime katılım

2024 Yerel%79,2 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%88,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,4 / TR %84,1
2019 Yerel%84,3 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Birlik Mah.%78,6
Erenler Mah.%75,7
Yukarı Mah.%73,8
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Yukarı Mah.%73,8
Erenler Mah.%75,7
Birlik Mah.%78,6

Sütçüler seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Sütçüler’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Sütçüler’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %53,5 oyla AK Parti kazandı. MHP %40,9 ile ikinci oldu.

Sütçüler’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Sütçüler’de 1.914 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 9 sandıkta kullanıldı.

Sütçüler’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %77,6, Kemal Kılıçdaroğlu %17,0 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %81,1 ile önde çıktı.

Sütçüler’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %57,7, MHP %15,7, İYİ Parti %10,1, CHP %8,9, Yeniden Refah %1,2.

Sütçüler’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Sütçüler’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 17,5 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Sütçüler’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Sütçüler’de oyların %38,5’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 19,2 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.

Sütçüler’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak mahalle var; en oynakları Birlik Mah., Erenler Mah..

Sütçüler’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Sütçüler’de etkin parti sayısı 2,2; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci MHP arasındaki fark 12,6 puan.

Sütçüler’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Sütçüler’de geçersiz oy oranı %3,63 (Isparta: %4,31). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Sütçüler’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Sütçüler’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Sütçüler hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Sütçüler’de AK Parti 5 kez birinci oldu.

Sütçüler’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Sütçüler’deki 7 mahallenin 7 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Sütçüler’in altın sandığı hangisi?

Sütçüler’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Sütçüler, Birlik Mah., 1004 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,08 puan saptı.

Sütçüler’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %79,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Birlik Mah. (%78,6), en düşük katılım Yukarı Mah. (%73,8).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Isparta il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.