Yalvaç Seçim Sonuçları

2014–2024 · Isparta · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Yalvaç’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %39,3 oyla İYİ Parti kazandı. AK Parti %34,2 ile ikinci oldu. İYİ Parti, 2019’a göre oyunu 15,1 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Yalvaç’ta Recep Tayyip Erdoğan %64,0 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
İYİ Parti
%39,3
2024 katılım
%81,1
yerel seçim
Seçmen
15.988
2024
Sandık
56
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Yalvaç sonuçları Isparta geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıYalvaç, Isparta · katılım %81,1YalvaçIspartaİYİ Parti%39,33%17,83AK Parti%34,20%40,56MHP%17,36%14,23CHP%3,97%18,66BTP%1,73%0,24Yeniden Refah%1,60%2,33Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurYalvaç, Isparta · katılım %83,7YalvaçIspartaErdoğan%60,43%53,66Kılıçdaroğlu%32,59%38,22Sinan Oğan%6,24%7,48Muharrem İnce%0,74%0,64Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurYalvaç, Isparta · katılım %80,9YalvaçIspartaErdoğan%64,03%57,70Kılıçdaroğlu%35,97%42,30Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiYalvaç, Isparta · katılım %83,6YalvaçIspartaAK Parti%30,29%32,05MHP%27,93%20,54CHP%18,09%22,08İYİ Parti%13,07%16,66Yeniden Refah%4,61%1,83ittifak)%1,25%0,69Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Yalvaç’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Yalvaç’ta oyların %29,6’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma İYİ Parti lehine 2,8 puan.

24 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti25 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Kaşaşağı Mah.MHP → AK Parti48,618,5
Abacılar Mah.MHP → İYİ Parti37,912,6
Kızılca Mah.MHP → İYİ Parti35,35,3
Sanayi Mah.MHP → AK Parti34,10,0
Pazar Aşağı Mah.MHP → İYİ Parti33,68,2
Bağlar Mah.MHP → İYİ Parti33,314,5
Kaşhacıbey Mah.MHP → AK Parti32,52,8
Eski Mah.MHP → İYİ Parti32,49,8
Kaşyukarı Mah.MHP → AK Parti31,91,7
Debbağlar Mah.MHP → AK Parti31,62,6
Kaşcami Mah.MHP → AK Parti31,52,0
Çarşı Mah.MHP → İYİ Parti31,016,2
Saray Mah.MHP → İYİ Parti30,50,3
Görgü Bayram Mah.MHP → İYİ Parti29,97,9
Pazar Yukarı Mah.MHP → İYİ Parti29,613,8

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
MHP%57,0
AK Parti%33,2
Saadet%5,0
Katılım %87,6
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%62,7
Muharrem İnce%21,9
Meral Akşener%13,6
Katılım %84,0
2018 MVMilletvekili
AK Parti%47,1
MHP%17,6
CHP%16,0
Katılım %84,0
2019 YerelYerel
MHP%40,8
AK Parti%24,7
İYİ Parti%24,2
Katılım %85,2
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%60,4
Kemal Kılıçdaroğlu%32,6
Sinan Oğan%6,2
Katılım %83,7
2023 MVMilletvekili
AK Parti%30,3
MHP%27,9
CHP%18,1
Katılım %83,6
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%64,0
Kemal Kılıçdaroğlu%36,0
Katılım %80,9
2024 YerelYerel
İYİ Parti%39,3
AK Parti%34,2
MHP%17,4
Katılım %81,1

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Yalvaç’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Abacılar Mah.İYİ Parti %49,1%88,4
Akköprü Mah.İYİ Parti %43,0%80,0
Bahçelievler Mah.İYİ Parti %35,6%76,1
Bağlar Mah.İYİ Parti %45,7%75,4
Cumhuriyet Mah.İYİ Parti %40,0%79,8
Debbağlar Mah.AK Parti %40,8%81,7
Eski Mah.İYİ Parti %42,2%86,5
Eskigecit Mah.MHP %38,5%69,5
Fatih Mah.İYİ Parti %36,4%81,5
Görgü Bayram Mah.İYİ Parti %39,8%83,8
Görgü Camii Mah.İYİ Parti %39,8%75,1
Görgüorta Mah.İYİ Parti %40,7%86,8
Kaşaşağı Mah.AK Parti %46,7%86,8
Kaşcami Mah.AK Parti %34,5%86,7
Kaşhacıbey Mah.AK Parti %38,9%86,0
Kaşyukarı Mah.AK Parti %38,1%77,4
Kuşku Mah.AK Parti %41,8%90,4
Kızılca Mah.İYİ Parti %36,3%80,1
Leblebiciler Mah.İYİ Parti %40,3%79,4
Mescit Mah.CHP %41,0%85,2

Altın sandık

Yalvaç’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Yalvaç’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

İYİ Parti
En güçlü
Bağlar Mah.%45,7
Pazar Yukarı Mah.%44,2
Sanayi Mah.%42,7
En zayıf
Yeni Mah.%0,3
Yanarik Mah.%0,8
Kaşcami Mah.%32,5
AK Parti
En güçlü
Sanayi Mah.%42,7
Debbağlar Mah.%40,8
Görgü Camii Mah.%38,8
En zayıf
Yanarik Mah.%23,1
Çarşı Mah.%25,5
Fatih Mah.%27,5
MHP
En güçlü
Yanarik Mah.%55,8
Yeni Mah.%30,0
Fatih Mah.%25,9
En zayıf
Sanayi Mah.%11,6
Görgü Camii Mah.%12,8
Zafer Mah.%13,5

Seçime katılım

2024 Yerel%81,1 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%83,7 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%80,9 / TR %84,1
2019 Yerel%85,2 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Görgüorta Mah.%86,8
Kaşcami Mah.%86,7
Eski Mah.%86,5
Saray Mah.%86,2
Salur Mah.%85,2
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Yeni Mah.%70,2
Görgü Camii Mah.%75,1
Bağlar Mah.%75,4
Yanarik Mah.%75,7
Bahçelievler Mah.%76,1

Yalvaç seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Yalvaç’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Yalvaç’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %39,3 oyla İYİ Parti kazandı. AK Parti %34,2 ile ikinci oldu.

Yalvaç’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Yalvaç’ta 15.988 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 56 sandıkta kullanıldı.

Yalvaç’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %60,4, Kemal Kılıçdaroğlu %32,6 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %64,0 ile önde çıktı.

Yalvaç’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %30,3, MHP %27,9, CHP %18,1, İYİ Parti %13,1, Yeniden Refah %4,6.

Yalvaç’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Yalvaç’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 8,4 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Yalvaç’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Yalvaç’ta oyların %29,6’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma İYİ Parti lehine 2,8 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Yalvaç’ta salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 24 salıncak mahalle var; en oynakları Kaşaşağı Mah., Abacılar Mah., Kızılca Mah..

Yalvaç’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Yalvaç’ta etkin parti sayısı 3,29; yani çok partili bir yapı var. Birinci İYİ Parti ile ikinci AK Parti arasındaki fark 5,1 puan.

Yalvaç’ta yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Yalvaç’ta katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Yalvaç’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Yalvaç’ta geçersiz oy oranı %4,66 (Isparta: %4,31). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Yalvaç’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Yalvaç’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Yalvaç hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Yalvaç’ta MHP 2 kez, AK Parti 2 kez, İYİ Parti 1 kez birinci oldu.

Yalvaç’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Yalvaç’taki 33 mahallenin 19 tanesinde İYİ Parti, 9 tanesinde AK Parti, 3 tanesinde CHP, 2 tanesinde MHP birinci çıktı.

Yalvaç’ın altın sandığı hangisi?

Yalvaç’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Yalvaç, Leblebiciler Mah., 1037 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,73 puan saptı.

Yalvaç’ta İYİ Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde İYİ Parti en yüksek oyu Bağlar (%45,7) mahallesinde, en düşük oyu Yeni (%0,3) mahallesinde aldı.

Yalvaç’ta AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Sanayi (%42,7) mahallesinde, en düşük oyu Yanarik (%23,1) mahallesinde aldı.

Yalvaç’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %81,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Görgüorta Mah. (%86,8), en düşük katılım Yeni Mah. (%70,2).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Isparta il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.