Elbeyli Seçim Sonuçları

2014–2024 · Kilis · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Elbeyli’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %38,5 oyla AK Parti kazandı. MHP %31,5 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 13,1 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Elbeyli’de Recep Tayyip Erdoğan %68,2 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%38,5
2024 katılım
%83,2
yerel seçim
Seçmen
1.481
2024
Sandık
6
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Elbeyli sonuçları Kilis geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıElbeyli, Kilis · katılım %83,3ElbeyliKilisAK Parti%38,47%27,53MHP%31,53%24,28Yeniden Refah%26,91%3,05CHP%1,80%40,67Saadet%0,51%0,41İYİ Parti%0,34%1,19Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurElbeyli, Kilis · katılım %92,7ElbeyliKilisErdoğan%63,71%65,31Kılıçdaroğlu%27,38%26,28Sinan Oğan%8,51%7,30Muharrem İnce%0,40%1,12Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurElbeyli, Kilis · katılım %89,1ElbeyliKilisErdoğan%68,20%70,33Kılıçdaroğlu%31,80%29,67Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiElbeyli, Kilis · katılım %92,5ElbeyliKilisAK Parti%38,92%39,09MHP%23,76%26,46CHP%19,60%19,46İYİ Parti%6,37%5,67Zafer Partisi%4,18%2,19Yeniden Refah%3,44%2,41Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Elbeyli’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Elbeyli’de oyların %28,5’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma AK Parti lehine 1,1 puan.

4 salıncak mahalle1 mahallede birinci parti değişti4 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Yalçın Nane Mah.AK Parti (aynı)36,62,2
Necmettin Erbakan Mah.AK Parti (aynı)30,83,7
İnönü Mah.MHP → AK Parti27,016,3
Hürriyet Mah.MHP (aynı)23,93,6

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%50,0
MHP%42,4
CHP%6,7
Katılım %96,0
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%67,4
Muharrem İnce%22,8
Meral Akşener%9,2
Katılım %87,2
2018 MVMilletvekili
AK Parti%47,2
MHP%22,0
CHP%17,3
Katılım %87,0
2019 YerelYerel
AK Parti%51,6
MHP%46,9
CHP%1,1
Katılım %92,8
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%63,7
Kemal Kılıçdaroğlu%27,4
Sinan Oğan%8,5
Katılım %92,7
2023 MVMilletvekili
AK Parti%38,9
MHP%23,8
CHP%19,6
Katılım %92,5
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%68,2
Kemal Kılıçdaroğlu%31,8
Katılım %89,1
2024 YerelYerel
AK Parti%38,5
MHP%31,5
Yeniden Refah%26,9
Katılım %83,3

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Elbeyli’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Hürriyet Mah.MHP %39,0%69,1
Necmettin Erbakan Mah.AK Parti %36,5%92,7
Yalçın Nane Mah.AK Parti %36,8%89,4
İnönü Mah.AK Parti %43,8%92,2

Altın sandık

Elbeyli’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Seçime katılım

2024 Yerel%83,3 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%92,7 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%89,1 / TR %84,1
2019 Yerel%92,8 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
İnönü Mah.%92,2
Hürriyet Mah.%69,1
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Hürriyet Mah.%69,1
İnönü Mah.%92,2

Elbeyli seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Elbeyli’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Elbeyli’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %38,5 oyla AK Parti kazandı. MHP %31,5 ile ikinci oldu.

Elbeyli’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Elbeyli’de 1.481 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 6 sandıkta kullanıldı.

Elbeyli’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %63,7, Kemal Kılıçdaroğlu %27,4 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %68,2 ile önde çıktı.

Elbeyli’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %38,9, MHP %23,8, CHP %19,6, İYİ Parti %6,4, Zafer Partisi %4,2.

Elbeyli’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Elbeyli’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 10,1 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Elbeyli’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Elbeyli’de oyların %28,5’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 1,1 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.

Elbeyli’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 4 salıncak mahalle var; en oynakları Yalçın Nane Mah., Necmettin Erbakan Mah., İnönü Mah..

Elbeyli’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Elbeyli’de etkin parti sayısı 3,12; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci MHP arasındaki fark 6,9 puan.

Elbeyli’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Elbeyli’de geçersiz oy oranı %5,35 (Kilis: %4,47). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Elbeyli’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Elbeyli’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Elbeyli hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Elbeyli’de AK Parti 5 kez birinci oldu.

Elbeyli’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Elbeyli’deki 4 mahallenin 3 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde MHP birinci çıktı.

Elbeyli’nin altın sandığı hangisi?

Elbeyli’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Elbeyli, İnönü Mah., 1004 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,8 puan saptı.

Elbeyli’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %83,2 oldu (Türkiye: %78,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Kilis il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.