Kilis Seçim Sonuçları

2014–2024 · il geneli ve ilçe ilçe · güncelleme 02.11.2026

Kilis’te 2024 yerel seçiminde il genel meclisi seçimini %33,4 oyla CHP kazandı. AK Parti %30,4 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 28,5 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Kilis’te Recep Tayyip Erdoğan %70,3 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 il genel meclisi kazananı
CHP
%33,4
2024 katılım
%81,6
yerel seçim
Seçmen
99.012
2024
Sandık
414
4 ilçe
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Kilis sonuçları Türkiye geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · il genel meclisiKilis · katılım %81,6KilisTürkiyeCHP%33,37%37,90AK Parti%30,35%35,57MHP%22,53%5,01İYİ Parti%4,06%3,78Yeniden Refah%3,65%6,21Zafer Partisi%1,31%1,74Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKilis · katılım %94,1KilisTürkiyeErdoğan%65,31%49,52Kılıçdaroğlu%26,28%44,88Sinan Oğan%7,30%5,17Muharrem İnce%1,12%0,43Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKilis · katılım %90,1KilisTürkiyeErdoğan%70,33%52,18Kılıçdaroğlu%29,67%47,82Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKilis · katılım %94,1KilisTürkiyeAK Parti%39,09%35,39MHP%26,46%10,00CHP%19,46%25,22İYİ Parti%5,67%9,64Yeniden Refah%2,41%2,79Zafer Partisi%2,19%2,24Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Kilis’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Kilis’te oyların %36,5’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma CHP lehine 23,0 puan.

2 salıncak ilçe2 ilçede birinci parti değişti4 ilçe karşılaştırıldı
Salıncak ilçeler
İlçeÖnce → sonra birinciKaymaFark
MerkezAK Parti → CHP39,56,3
PolateliAK Parti → CHP35,11,9

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan ilçeler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%51,9
MHP%33,1
CHP%7,1
Katılım %89,8
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%70,2
Muharrem İnce%18,9
Meral Akşener%8,7
Katılım %87,7
2018 MVMilletvekili
AK Parti%49,5
MHP%21,1
CHP%14,3
Katılım %87,7
2019 YerelYerel
AK Parti%47,9
MHP%29,9
İYİ Parti%13,6
Katılım %84,5
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%65,3
Kemal Kılıçdaroğlu%26,3
Sinan Oğan%7,3
Katılım %94,1
2023 MVMilletvekili
AK Parti%39,1
MHP%26,5
CHP%19,5
Katılım %94,1
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%70,3
Kemal Kılıçdaroğlu%29,7
Katılım %90,1
2024 YerelYerel
CHP%33,4
AK Parti%30,4
MHP%22,5
Katılım %81,6

İlçe ilçe sonuçlar

2024 yerel seçiminde Kilis’teki her ilçenin belediye başkanlığı sonucu.

İlçeKazananKatılım
ElbeyliAK Parti %38,5%83,3
MerkezCHP %42,0%78,9
MusabeyliMHP %40,2%91,9
PolateliCHP %38,7%92,2

Altın sandık

Kilis’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Kilis’te en güçlü ve en zayıf olduğu ilçeler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Merkez%42,0
Polateli%38,7
Elbeyli%1,8
En zayıf
Musabeyli%0,7
Elbeyli%1,8
Polateli%38,7
AK Parti
En güçlü
Elbeyli%38,5
Musabeyli%29,2
Merkez%27,3
En zayıf
Polateli%25,1
Merkez%27,3
Musabeyli%29,2
MHP
En güçlü
Musabeyli%40,2
Polateli%35,3
Elbeyli%31,5
En zayıf
Merkez%23,8
Elbeyli%31,5
Polateli%35,3

Seçime katılım

2024 Yerel%81,6 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%94,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%90,1 / TR %84,1
2019 Yerel%84,5 / TR %84,7
En yüksek katılım (ilçe, 2024)
Polateli%92,2
Musabeyli%91,9
Elbeyli%83,3
Merkez%78,9
En düşük katılım (ilçe, 2024)
Merkez%78,9
Elbeyli%83,3
Musabeyli%91,9
Polateli%92,2

Kilis seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Kilis’te 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Kilis’te 2024 yerel seçiminde il genel meclisi seçimini %33,4 oyla CHP kazandı. AK Parti %30,4 ile ikinci oldu.

Kilis’te kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Kilis’te 99.012 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 414 sandıkta kullanıldı.

Kilis’te 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %65,3, Kemal Kılıçdaroğlu %26,3 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %70,3 ile önde çıktı.

Kilis’te 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %39,1, MHP %26,5, CHP %19,5, İYİ Parti %5,7, Yeniden Refah %2,4.

Kilis’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Kilis’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 11,2 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Kilis’te oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Kilis’te oyların %36,5’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 23,0 puan. 2 ilçede birinci parti değişti.

Kilis’te salıncak ilçe var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak ilçe var; en oynakları Merkez, Polateli.

Kilis’te kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Kilis’te etkin parti sayısı 3,88; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 3,0 puan.

Kilis’te yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 4,7 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Kilis’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Kilis’te geçersiz oy oranı %5,2 (Türkiye: %4,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 5 sandık var.

Kilis’te olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Kilis’te olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Kilis hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Kilis’te AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Kilis’in ilçelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Kilis’teki 4 ilçenin 2 tanesinde CHP, 1 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde MHP birinci çıktı.

Kilis’in altın sandığı hangisi?

Kilis’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Merkez, Maraşal Fevzi Çakmak Mah., 1133 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,92 puan saptı.

Kilis’te CHP en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Merkez (%42,0) ilçesinde, en düşük oyu Musabeyli (%0,7) ilçesinde aldı.

Kilis’te AK Parti en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Elbeyli (%38,5) ilçesinde, en düşük oyu Polateli (%25,1) ilçesinde aldı.

Kilis’te seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %81,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Polateli (%92,2), en düşük katılım Merkez (%78,9).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Kilis ilçelerinin seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.