Kırıkkale Seçim Sonuçları

2014–2024 · il geneli ve ilçe ilçe · güncelleme 06.11.2026

Kırıkkale Belediye Başkanlığını 2024’te %49,9 oyla CHP kazandı. Kırıkkale’de 2024 yerel seçiminde il genel meclisi seçimini %35,8 oyla CHP kazandı. AK Parti %28,6 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 24,2 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Kırıkkale’de Recep Tayyip Erdoğan %63,7 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 il genel meclisi kazananı
CHP
%35,8
2024 katılım
%79,9
yerel seçim
Seçmen
209.015
2024
Sandık
757
9 ilçe
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Kırıkkale seçim sonuçları

Yıl ve seçim türünü seçin. Oy sayıları YSK’nın kesin sandık sonuçlarıdır; seçim gecesi yayımlanan ajans verilerinden birkaç yüz oy farklı olabilir.

31 Mart 2024 · Belediye Başkanlığı
YSK kesin sandık sonuçları
Açılan sandık
406
Kayıtlı seçmen
136.251
Kullanılan oy
103.903
Katılım
%76,26
Geçerli oy
99.555
Geçersiz oy
4.348 (%4,2)
PartiOy · oran
  1. 1CHPKazandı
    %49,90
    49.681 oy
    Türkiye %35,8
  2. 2AK Parti
    %23,17
    23.062 oy
    Türkiye %33,0
  3. 3MHP
    %19,15
    19.064 oy
    Türkiye %6,0
  4. 4Yeniden Refah
    %3,74
    3.720 oy
    Türkiye %6,8
  5. 5İYİ Parti
    %1,23
    1.221 oy
    Türkiye %4,6
  6. 6Zafer Partisi
    %0,68
    674 oy
    Türkiye %1,9
Karşılaştırma sütunu — Türkiye: tüm belediye başkanlığı oyları.

Seçim analizi

Kırıkkale’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Kırıkkale’de oyların %33,3’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma CHP lehine 17,9 puan.

6 salıncak ilçe5 ilçede birinci parti değişti10 ilçe karşılaştırıldı
Salıncak ilçeler
İlçeÖnce → sonra birinciKaymaFark
Kirikkale MerkezMHP → AK Parti54,349,1
KarakeçiliAK Parti (aynı)53,33,8
MerkezAK Parti → CHP42,219,1
BalışeyhAK Parti → CHP32,42,9
BahşılıAK Parti (aynı)30,52,6
ÇelebiAK Parti → MHP21,01,9

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan ilçeler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%44,9
MHP%26,9
Saadet%13,2
Katılım %89,8
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%65,0
Muharrem İnce%21,7
Meral Akşener%11,6
Katılım %87,2
2018 MVMilletvekili
AK Parti%42,6
MHP%24,2
CHP%15,1
Katılım %87,2
2019 YerelYerel
AK Parti%40,0
MHP%28,2
İYİ Parti%16,9
Katılım %84,8
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%59,7
Kemal Kılıçdaroğlu%33,1
Sinan Oğan%6,8
Katılım %89,0
2023 MVMilletvekili
AK Parti%34,7
CHP%26,5
MHP%21,2
Katılım %89,0
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%63,7
Kemal Kılıçdaroğlu%36,3
Katılım %84,8
2024 YerelYerel
CHP%35,8
AK Parti%28,6
MHP%21,3
Katılım %79,9

İlçe ilçe sonuçlar

2024 yerel seçiminde Kırıkkale’deki her ilçenin belediye başkanlığı sonucu.

İlçeKazananKatılım
BahşılıMHP %45,1%90,2
BalışeyhYeniden Refah %46,6%89,7
DeliceAK Parti %50,4%93,7
KarakeçiliAK Parti %33,4%95,9
KeskinAK Parti %44,7%84,3
MerkezCHP %49,9%76,3
SulakyurtAK Parti %51,2%89,8
YahşihanAK Parti %41,6%81,5
ÇelebiAK Parti %49,7%92,5

Altın sandık

Kırıkkale’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Kırıkkale’de en güçlü ve en zayıf olduğu ilçeler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Merkez%49,9
Yahşihan%15,9
Keskin%12,0
En zayıf
Karakeçili%0,7
Sulakyurt%1,2
Çelebi%5,1
AK Parti
En güçlü
Sulakyurt%51,2
Delice%50,4
Çelebi%49,7
En zayıf
Merkez%23,2
Karakeçili%33,4
Yahşihan%41,6
MHP
En güçlü
Sulakyurt%46,4
Bahşılı%45,1
Çelebi%43,0
En zayıf
Balışeyh%1,4
Delice%1,9
Keskin%8,5

Seçime katılım

2024 Yerel%79,9 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,0 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%84,8 / TR %84,1
2019 Yerel%84,8 / TR %84,7
En yüksek katılım (ilçe, 2024)
Karakeçili%95,9
Delice%93,7
Çelebi%92,5
Bahşılı%90,2
Sulakyurt%89,8
En düşük katılım (ilçe, 2024)
Merkez%76,3
Yahşihan%81,5
Keskin%84,3
Balışeyh%89,7
Sulakyurt%89,8

Kırıkkale seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Kırıkkale’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Kırıkkale Belediye Başkanlığını 2024’te %49,9 oyla CHP kazandı. Kırıkkale’de 2024 yerel seçiminde il genel meclisi seçimini %35,8 oyla CHP kazandı.

Kırıkkale’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Kırıkkale’de 209.015 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 757 sandıkta kullanıldı.

Kırıkkale’de 2024 belediye başkanlığı seçiminde kim kaç oy aldı?

CHP 49.681 oy (%49,9); AK Parti 23.062 oy (%23,2); MHP 19.064 oy (%19,1); Yeniden Refah 3.720 oy (%3,7). Toplam 99.555 geçerli oy kullanıldı.

Kırıkkale’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %59,7, Kemal Kılıçdaroğlu %33,1 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %63,7 ile önde çıktı.

Kırıkkale’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %34,7, CHP %26,5, MHP %21,2, İYİ Parti %10,2, Yeniden Refah %1,8.

Kırıkkale’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Kırıkkale’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 6,8 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Kırıkkale’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Kırıkkale’de oyların %33,3’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 17,9 puan. 5 ilçede birinci parti değişti.

Kırıkkale’de salıncak ilçe var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 6 salıncak ilçe var; en oynakları Kirikkale Merkez, Karakeçili, Merkez.

Kırıkkale’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Kırıkkale’de etkin parti sayısı 3,84; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 7,3 puan.

Kırıkkale’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 7,4 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Kırıkkale’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Kırıkkale’de geçersiz oy oranı %4,62 (Türkiye: %4,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 12 sandık var.

Kırıkkale’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Kırıkkale’de en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 2 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Kırıkkale hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Kırıkkale’de AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Kırıkkale’nin ilçelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Kırıkkale’deki 9 ilçenin 6 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde MHP, 1 tanesinde Yeniden Refah, 1 tanesinde CHP birinci çıktı.

Kırıkkale’nin altın sandığı hangisi?

Kırıkkale’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Merkez, Bahçelievler Mah., 1042 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,64 puan saptı.

Kırıkkale’de CHP en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Merkez (%49,9) ilçesinde, en düşük oyu Karakeçili (%0,7) ilçesinde aldı.

Kırıkkale’de AK Parti en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Sulakyurt (%51,2) ilçesinde, en düşük oyu Merkez (%23,2) ilçesinde aldı.

Kırıkkale’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %79,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Karakeçili (%95,9), en düşük katılım Merkez (%76,3).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Kırıkkale ilçelerinin seçim sonuçları

Kırıkkale milletvekilleri mecliste ne oy verdi?

Kırıkkale partilerin oy oranları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.