Kırşehir Seçim Sonuçları

2014–2024 · il geneli ve ilçe ilçe · güncelleme 06.11.2026

Kırşehir Belediye Başkanlığını 2024’te %52,9 oyla CHP kazandı. Kırşehir’de 2024 yerel seçiminde il genel meclisi seçimini %37,5 oyla CHP kazandı. AK Parti %31,3 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 9,9 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Kırşehir’de Recep Tayyip Erdoğan %57,3 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 il genel meclisi kazananı
CHP
%37,5
2024 katılım
%79,5
yerel seçim
Seçmen
177.229
2024
Sandık
726
7 ilçe
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Kırşehir seçim sonuçları

Yıl ve seçim türünü seçin. Oy sayıları YSK’nın kesin sandık sonuçlarıdır; seçim gecesi yayımlanan ajans verilerinden birkaç yüz oy farklı olabilir.

31 Mart 2024 · Belediye Başkanlığı
YSK kesin sandık sonuçları
Açılan sandık
304
Kayıtlı seçmen
99.050
Kullanılan oy
73.948
Katılım
%74,66
Geçerli oy
70.707
Geçersiz oy
3.241 (%4,4)
PartiOy · oran
  1. 1CHPKazandı
    %52,86
    37.377 oy
    Türkiye %35,8
  2. 2AK Parti
    %37,42
    26.462 oy
    Türkiye %33,0
  3. 3İYİ Parti
    %2,82
    1.994 oy
    Türkiye %4,6
  4. 4Yeniden Refah
    %2,50
    1.765 oy
    Türkiye %6,8
  5. 5Zafer Partisi
    %1,28
    907 oy
    Türkiye %1,9
  6. 6DEM Parti
    %1,23
    872 oy
    Türkiye %5,4
Karşılaştırma sütunu — Türkiye: tüm belediye başkanlığı oyları.

Seçim analizi

Kırşehir’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Kırşehir’de oyların %18,4’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 9,0 puan.

2 salıncak ilçe5 ilçede birinci parti değişti8 ilçe karşılaştırıldı
Salıncak ilçeler
İlçeÖnce → sonra birinciKaymaFark
MucurAK Parti → MHP45,53,1
AkçakentAK Parti (aynı)30,82,2

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan ilçeler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%40,0
MHP%30,3
CHP%22,0
Katılım %89,1
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%55,7
Muharrem İnce%28,3
Meral Akşener%12,3
Katılım %86,3
2018 MVMilletvekili
AK Parti%40,1
CHP%25,6
MHP%16,9
Katılım %86,2
2019 YerelYerel
AK Parti%39,4
CHP%27,6
MHP%23,7
Katılım %86,1
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%54,1
Kemal Kılıçdaroğlu%38,8
Sinan Oğan%6,7
Katılım %87,6
2023 MVMilletvekili
AK Parti%38,2
CHP%29,1
MHP%14,8
Katılım %87,5
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%57,3
Kemal Kılıçdaroğlu%42,7
Katılım %83,7
2024 YerelYerel
CHP%37,5
AK Parti%31,3
MHP%14,7
Katılım %79,5

İlçe ilçe sonuçlar

2024 yerel seçiminde Kırşehir’deki her ilçenin belediye başkanlığı sonucu.

İlçeKazananKatılım
AkpınarCHP %45,1%88,8
AkçakentAK Parti %56,9%91,2
BoztepeMHP %32,2%91,2
KamanAK Parti %51,9%80,0
MerkezCHP %52,9%74,7
MucurBBP %27,3%85,3
ÇiçekdağıAK Parti %49,8%88,8

Altın sandık

Kırşehir’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Kırşehir’de en güçlü ve en zayıf olduğu ilçeler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Merkez%52,9
Akpınar%45,1
Kaman%44,3
En zayıf
Akçakent%0,5
Çiçekdağı%4,1
Mucur%16,2
AK Parti
En güçlü
Akçakent%56,9
Kaman%51,9
Çiçekdağı%49,8
En zayıf
Mucur%7,9
Boztepe%29,1
Merkez%37,4
MHP
En güçlü
Çiçekdağı%43,4
Akçakent%41,6
Boztepe%32,2
En zayıf
Akpınar%12,0
Mucur%26,9
Boztepe%32,2

Seçime katılım

2024 Yerel%79,5 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%87,6 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%83,7 / TR %84,1
2019 Yerel%86,1 / TR %84,7
En yüksek katılım (ilçe, 2024)
Akçakent%91,2
Boztepe%91,2
Çiçekdağı%88,8
Akpınar%88,8
Mucur%85,3
En düşük katılım (ilçe, 2024)
Merkez%74,7
Kaman%80,0
Mucur%85,3
Akpınar%88,8
Çiçekdağı%88,8

Kırşehir seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Kırşehir’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Kırşehir Belediye Başkanlığını 2024’te %52,9 oyla CHP kazandı. Kırşehir’de 2024 yerel seçiminde il genel meclisi seçimini %37,5 oyla CHP kazandı.

Kırşehir’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Kırşehir’de 177.229 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 726 sandıkta kullanıldı.

Kırşehir’de 2024 belediye başkanlığı seçiminde kim kaç oy aldı?

CHP 37.377 oy (%52,9); AK Parti 26.462 oy (%37,4); İYİ Parti 1.994 oy (%2,8); Yeniden Refah 1.765 oy (%2,5). Toplam 70.707 geçerli oy kullanıldı.

Kırşehir’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %54,1, Kemal Kılıçdaroğlu %38,8 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %57,3 ile önde çıktı.

Kırşehir’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %38,2, CHP %29,1, MHP %14,8, İYİ Parti %7,3, Yeşil Sol Parti %2,5.

Kırşehir’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Kırşehir’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 4,1 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Kırşehir’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Kırşehir’de oyların %18,4’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 9,0 puan. 5 ilçede birinci parti değişti.

Kırşehir’de salıncak ilçe var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak ilçe var; en oynakları Mucur, Akçakent.

Kırşehir’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Kırşehir’de etkin parti sayısı 3,77; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 6,2 puan.

Kırşehir’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 9,4 puan daha düşük; MHP oyu ortalama 8,6 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Kırşehir’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Kırşehir’de geçersiz oy oranı %4,84 (Türkiye: %4,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 10 sandık var.

Kırşehir’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Kırşehir’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Kırşehir hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Kırşehir’de AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Kırşehir’in ilçelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Kırşehir’deki 7 ilçenin 3 tanesinde AK Parti, 2 tanesinde CHP, 1 tanesinde MHP, 1 tanesinde BBP birinci çıktı.

Kırşehir’in altın sandığı hangisi?

Kırşehir’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Merkez, Yenice Mah., 1247 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,02 puan saptı.

Kırşehir’de CHP en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Merkez (%52,9) ilçesinde, en düşük oyu Akçakent (%0,5) ilçesinde aldı.

Kırşehir’de AK Parti en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Akçakent (%56,9) ilçesinde, en düşük oyu Mucur (%7,8) ilçesinde aldı.

Kırşehir’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %79,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Akçakent (%91,2), en düşük katılım Merkez (%74,7).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Kırşehir ilçelerinin seçim sonuçları

Kırşehir milletvekilleri mecliste ne oy verdi?

Kırşehir partilerin oy oranları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.