Derince Seçim Sonuçları

2014–2024 · Kocaeli · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Derince’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,5 oyla CHP kazandı. AK Parti %39,5 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 2,2 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Derince’de Recep Tayyip Erdoğan %54,2 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%48,5
2024 katılım
%77,7
yerel seçim
Seçmen
111.094
2024
Sandık
337
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Derince sonuçları Kocaeli geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıDerince, Kocaeli · katılım %77,7DerinceKocaeliCHP%48,47%29,08AK Parti%39,45%40,05Yeniden Refah%5,46%8,12Zafer Partisi%2,23%2,96İYİ Parti%1,42%8,41Saadet%1,29%2,81Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurDerince, Kocaeli · katılım %91,5DerinceKocaeliErdoğan%51,50%54,28Kılıçdaroğlu%41,10%38,73Sinan Oğan%7,05%6,62Muharrem İnce%0,35%0,37Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurDerince, Kocaeli · katılım %88,6DerinceKocaeliErdoğan%54,24%57,03Kılıçdaroğlu%45,76%42,97Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiDerince, Kocaeli · katılım %91,5DerinceKocaeliAK Parti%36,21%39,12CHP%26,19%23,72İYİ Parti%10,75%9,60MHP%9,33%8,25Yeniden Refah%5,17%5,83Yeşil Sol Parti%4,29%5,67Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Derince’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Derince’de oyların %12,6’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 5,3 puan.

0 salıncak mahalle6 mahallede birinci parti değişti15 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%42,5
CHP%30,5
MHP%22,4
Katılım %91,2
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%55,1
Muharrem İnce%31,9
Meral Akşener%8,6
Katılım %90,1
2018 MVMilletvekili
AK Parti%43,9
CHP%22,3
İYİ Parti%12,1
Katılım %90,1
2019 YerelYerel
AK Parti%47,7
CHP%46,2
Saadet%3,9
Katılım %85,5
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%51,5
Kemal Kılıçdaroğlu%41,1
Sinan Oğan%7,1
Katılım %91,5
2023 MVMilletvekili
AK Parti%36,2
CHP%26,2
İYİ Parti%10,8
Katılım %91,5
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%54,2
Kemal Kılıçdaroğlu%45,8
Katılım %88,6
2024 YerelYerel
CHP%48,5
AK Parti%39,5
Yeniden Refah%5,5
Katılım %77,7

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Derince’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Deniz Mah.CHP %44,6%72,8
Dumlupınar Mah.CHP %53,0%75,4
Fatih Sultan Mah.CHP %49,1%78,2
Geredeli Mah.AK Parti %64,5%97,1
Karagöllü Mah.AK Parti %66,1%94,4
Kaşıkçı Mah.AK Parti %63,2%95,4
Mersincik Mah.CHP %47,9%82,5
Sırrıpaşa Mah.AK Parti %49,4%76,7
Tahtalı Mah.AK Parti %47,4%96,4
Terziler Mah.AK Parti %53,4%81,0
Toylar Mah.AK Parti %52,4%94,3
Yavuz Sultan Mah.CHP %56,9%78,3
Yenikent Mah.CHP %60,0%78,4
Çavuşlu Mah.AK Parti %60,6%92,7
Çenedağ Mah.CHP %44,2%74,8
Çınarlı Mah.CHP %44,4%76,3
İbnisina Mah.CHP %43,1%78,9

Altın sandık

Derince’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Derince’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Yenikent Mah.%60,0
Yavuz Sultan Mah.%56,9
Dumlupınar Mah.%53,0
En zayıf
Karagöllü Mah.%22,8
Kaşıkçı Mah.%25,1
Geredeli Mah.%27,0
AK Parti
En güçlü
Karagöllü Mah.%66,1
Geredeli Mah.%64,5
Kaşıkçı Mah.%63,2
En zayıf
Yenikent Mah.%29,3
Yavuz Sultan Mah.%32,1
Dumlupınar Mah.%35,3
Yeniden Refah
En güçlü
Karagöllü Mah.%7,8
İbnisina Mah.%7,1
Çınarlı Mah.%6,6
En zayıf
Çavuşlu Mah.%2,8
Tahtalı Mah.%3,0
Yenikent Mah.%4,1

Seçime katılım

2024 Yerel%77,7 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,5 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,6 / TR %84,1
2019 Yerel%85,5 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Geredeli Mah.%97,1
Tahtalı Mah.%96,4
Kaşıkçı Mah.%95,4
Karagöllü Mah.%94,4
Çavuşlu Mah.%92,7
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Deniz Mah.%72,8
Çenedağ Mah.%74,8
Dumlupınar Mah.%75,4
Çınarlı Mah.%76,3
Sırrıpaşa Mah.%76,7

Derince seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Derince’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Derince’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,5 oyla CHP kazandı. AK Parti %39,5 ile ikinci oldu.

Derince’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Derince’de 111.094 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 337 sandıkta kullanıldı.

Derince’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %51,5, Kemal Kılıçdaroğlu %41,1 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %54,2 ile önde çıktı.

Derince’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %36,2, CHP %26,2, İYİ Parti %10,8, MHP %9,3, Yeniden Refah %5,2.

Derince’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Derince’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 1,7 puan farklıydı; yani Türkiye geneline çok benziyor.

Derince’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Derince’de oyların %12,6’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 5,3 puan. 6 mahallede birinci parti değişti.

Derince’de salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Derince’de salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Derince’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Derince’de etkin parti sayısı 2,54; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 9,0 puan.

Derince’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Derince’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Derince’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Derince’de geçersiz oy oranı %4,38 (Kocaeli: %4,9). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 6 sandık var.

Derince’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Derince’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Derince hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Derince’de AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Derince’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Derince’deki 17 mahallenin 9 tanesinde CHP, 8 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Derince’nin altın sandığı hangisi?

Derince’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Derince, Fatih Sultan Mah., 1128 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,38 puan saptı.

Derince’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Yenikent (%60,0) mahallesinde, en düşük oyu Karagöllü (%22,8) mahallesinde aldı.

Derince’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Karagöllü (%66,1) mahallesinde, en düşük oyu Yenikent (%29,3) mahallesinde aldı.

Derince’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %77,7 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Geredeli Mah. (%97,1), en düşük katılım Deniz Mah. (%72,8).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Kocaeli il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.