Kocaeli Seçim Sonuçları

2014–2024 · il geneli ve ilçe ilçe · güncelleme 02.11.2026

Kocaeli’de 2024 yerel seçiminde büyükşehir belediye başkanlığı yarışını %45,9 oyla AK Parti kazandı. CHP %29,0 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 9,9 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Kocaeli’de Recep Tayyip Erdoğan %57,0 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 büyükşehir belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%45,9
2024 katılım
%76,4
yerel seçim
Seçmen
1.533.959
2024
Sandık
4.721
12 ilçe
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Kocaeli sonuçları Türkiye geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · büyükşehir belediye başkanlığıKocaeli · katılım %76,4KocaeliTürkiyeAK Parti%45,89%35,57CHP%29,04%37,90Yeniden Refah%7,61%6,21İYİ Parti%5,01%3,78Zafer Partisi%3,46%1,74DEM Parti%3,26%5,72Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKocaeli · katılım %91,6KocaeliTürkiyeErdoğan%54,28%49,52Kılıçdaroğlu%38,73%44,88Sinan Oğan%6,62%5,17Muharrem İnce%0,37%0,43Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKocaeli · katılım %88,5KocaeliTürkiyeErdoğan%57,03%52,18Kılıçdaroğlu%42,97%47,82Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKocaeli · katılım %91,6KocaeliTürkiyeAK Parti%39,12%35,39CHP%23,72%25,22İYİ Parti%9,60%9,64MHP%8,25%10,00Yeniden Refah%5,83%2,79Yeşil Sol Parti%5,67%8,85Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Kocaeli’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Kocaeli’de oyların %15,1’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma Millet İttifakı lehine 5,6 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

1 salıncak ilçe0 ilçede birinci parti değişti12 ilçe karşılaştırıldı
Salıncak ilçeler
İlçeÖnce → sonra birinciKaymaFark
ÇayırovaAK Parti (aynı)21,34,8

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan ilçeler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%50,6
CHP%26,2
MHP%14,1
Katılım %91,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%58,8
Muharrem İnce%28,1
Meral Akşener%7,2
Katılım %89,7
2018 MVMilletvekili
AK Parti%47,4
CHP%20,0
MHP%11,3
Katılım %89,7
2019 YerelYerel
AK Parti%55,8
İYİ Parti%32,8
Saadet%5,0
Katılım %85,3
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%54,3
Kemal Kılıçdaroğlu%38,7
Sinan Oğan%6,6
Katılım %91,6
2023 MVMilletvekili
AK Parti%39,1
CHP%23,7
İYİ Parti%9,6
Katılım %91,6
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%57,0
Kemal Kılıçdaroğlu%43,0
Katılım %88,5
2024 YerelYerel
AK Parti%45,9
CHP%29,0
Yeniden Refah%7,6
Katılım %76,4

İlçe ilçe sonuçlar

2024 yerel seçiminde Kocaeli’deki her ilçenin belediye başkanlığı sonucu.

İlçeKazananKatılım
BaşiskeleAK Parti %51,3%80,0
DarıcaAK Parti %40,4%74,2
DerinceCHP %48,5%77,7
DilovasıAK Parti %32,9%77,6
GebzeAK Parti %37,0%73,5
GölcükAK Parti %44,5%75,4
KandıraAK Parti %48,8%86,5
KaramürselCHP %47,0%75,7
KartepeAK Parti %45,6%79,6
KörfezAK Parti %36,7%75,7
ÇayırovaAK Parti %36,4%73,2
İzmitCHP %49,1%78,1

Altın sandık

Kocaeli’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Kocaeli’de en güçlü ve en zayıf olduğu ilçeler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Başiskele%51,3
Kandıra%48,8
Kartepe%45,6
En zayıf
Dilovası%32,9
Çayırova%36,4
Körfez%36,7
CHP
En güçlü
İzmit%49,1
Derince%48,5
Karamürsel%47,0
En zayıf
Dilovası%7,0
Kandıra%16,0
Başiskele%17,6
Yeniden Refah
En güçlü
Kandıra%15,0
Kartepe%11,6
Darıca%11,0
En zayıf
Karamürsel%3,9
İzmit%4,6
Çayırova%4,7

Seçime katılım

2024 Yerel%76,4 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,6 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,5 / TR %84,1
2019 Yerel%85,3 / TR %84,7
En yüksek katılım (ilçe, 2024)
Kandıra%86,5
Başiskele%80,0
Kartepe%79,6
İzmit%78,1
Derince%77,7
En düşük katılım (ilçe, 2024)
Çayırova%73,2
Gebze%73,5
Darıca%74,2
Gölcük%75,4
Körfez%75,7

Kocaeli seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Kocaeli’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Kocaeli’de 2024 yerel seçiminde büyükşehir belediye başkanlığı yarışını %45,9 oyla AK Parti kazandı. CHP %29,0 ile ikinci oldu.

Kocaeli’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Kocaeli’de 1.533.959 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 4.721 sandıkta kullanıldı.

Kocaeli’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %54,3, Kemal Kılıçdaroğlu %38,7 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %57,0 ile önde çıktı.

Kocaeli’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %39,1, CHP %23,7, İYİ Parti %9,6, MHP %8,2, Yeniden Refah %5,8.

Kocaeli’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Kocaeli’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 3,3 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Kocaeli’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Kocaeli’de oyların %15,1’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 5,6 puan.

Kocaeli’de salıncak ilçe var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak ilçe var; en oynakları Çayırova.

Kocaeli’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Kocaeli’de etkin parti sayısı 3,27; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 16,8 puan.

Kocaeli’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Kocaeli’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Kocaeli’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Kocaeli’de geçersiz oy oranı %4,16 (Türkiye: %4,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 47 sandık var.

Kocaeli’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Kocaeli’de en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 1 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Kocaeli hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Kocaeli’de AK Parti 5 kez birinci oldu.

Kocaeli’nin ilçelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Kocaeli’deki 12 ilçenin 9 tanesinde AK Parti, 3 tanesinde CHP birinci çıktı.

Kocaeli’nin altın sandığı hangisi?

Kocaeli’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Körfez, Hacı Osman Mah., 1203 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,97 puan saptı.

Kocaeli’de AK Parti en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Başiskele (%51,3) ilçesinde, en düşük oyu Dilovası (%32,9) ilçesinde aldı.

Kocaeli’de CHP en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu İzmit (%49,1) ilçesinde, en düşük oyu Dilovası (%7,0) ilçesinde aldı.

Kocaeli’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %76,4 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kandıra (%86,5), en düşük katılım Çayırova (%73,2).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Kocaeli ilçelerinin seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.