Gebze Seçim Sonuçları

2014–2024 · Kocaeli · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Gebze’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %37,0 oyla AK Parti kazandı. İYİ Parti %20,0 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 19,1 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Gebze’de Recep Tayyip Erdoğan %60,0 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%37,0
2024 katılım
%73,5
yerel seçim
Seçmen
295.642
2024
Sandık
876
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Gebze sonuçları Kocaeli geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıGebze, Kocaeli · katılım %73,5GebzeKocaeliAK Parti%37,01%40,05İYİ Parti%20,03%8,41TİP%19,96%3,84Yeniden Refah%10,98%8,12Zafer Partisi%4,10%2,96Saadet%3,07%2,81Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurGebze, Kocaeli · katılım %91,5GebzeKocaeliErdoğan%57,10%54,28Kılıçdaroğlu%35,70%38,73Sinan Oğan%6,85%6,62Muharrem İnce%0,35%0,37Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurGebze, Kocaeli · katılım %88,2GebzeKocaeliErdoğan%59,95%57,03Kılıçdaroğlu%40,05%42,97Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiGebze, Kocaeli · katılım %91,5GebzeKocaeliAK Parti%39,67%39,12CHP%22,63%23,72MHP%10,44%8,25İYİ Parti%7,85%9,60Yeniden Refah%6,15%5,83Yeşil Sol Parti%5,50%5,67Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Gebze’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Gebze’de oyların %38,4’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 3,6 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

15 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti36 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Tavşanlı Mah.AK Parti → Millet İttifakı63,548,9
Mudarlı Mah.AK Parti → Millet İttifakı53,247,1
Denizli Mah.AK Parti → Millet İttifakı51,935,9
Mollafenari Mah.AK Parti → Millet İttifakı51,31,7
Yenikent Mah.Millet İttifakı → TİP48,93,0
Cumaköy Mah.AK Parti → Millet İttifakı48,54,1
Osman Yılmaz Mah.Millet İttifakı → TİP43,50,1
Ovacık Mah.AK Parti → Millet İttifakı43,414,8
Duraklı Mah.AK Parti → Millet İttifakı43,024,9
Hatipler Mah.AK Parti → Millet İttifakı41,64,8
Pelitli Mah.Millet İttifakı (aynı)41,30,9
Kargalı Mah.AK Parti → Millet İttifakı40,639,6
Güzeller Mah.AK Parti → Millet İttifakı34,94,4
Muallimköy Mah.AK Parti → Millet İttifakı33,524,8
Balçık Mah.AK Parti → Millet İttifakı32,111,1

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%48,8
CHP%23,8
Saadet%13,7
Katılım %90,8
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%62,3
Muharrem İnce%26,3
Meral Akşener%5,8
Katılım %89,4
2018 MVMilletvekili
AK Parti%49,5
CHP%18,3
MHP%12,8
Katılım %89,4
2019 YerelYerel
AK Parti%56,2
CHP%31,9
Saadet%8,6
Katılım %83,6
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%57,1
Kemal Kılıçdaroğlu%35,7
Sinan Oğan%6,9
Katılım %91,5
2023 MVMilletvekili
AK Parti%39,7
CHP%22,6
MHP%10,4
Katılım %91,5
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%60,0
Kemal Kılıçdaroğlu%40,1
Katılım %88,2
2024 YerelYerel
AK Parti%37,0
İYİ Parti%20,0
TİP%20,0
Katılım %73,5

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Gebze’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Adem Yavuz Mah.AK Parti %43,3%72,3
Ahatlı Mah.İYİ Parti %69,6%100,0
Arapçeşme Mah.AK Parti %38,5%73,1
Balçık Mah.İYİ Parti %41,6%84,9
Barış Mah.AK Parti %40,6%70,0
Beylikbağı Mah.AK Parti %49,4%73,9
Cumaköy Mah.İYİ Parti %43,5%88,6
Cumhuriyet Mah.AK Parti %38,2%73,6
Denizli Mah.İYİ Parti %62,3%85,3
Duraklı Mah.İYİ Parti %50,6%93,3
Elbizli Mah.İYİ Parti %47,2%100,0
Eskihisar Mah.İYİ Parti %37,3%78,5
Gaziler Mah.AK Parti %34,8%74,3
Gebze Kadin Kapali Ceza Infaz Kurumu Mudurlugu Mah.AK Parti %55,6%120,0
Güzeller Mah.İYİ Parti %33,3%75,3
Hacıhalil Mah.İYİ Parti %37,7%74,1
Hatipler Mah.İYİ Parti %46,8%96,4
Hürriyet Mah.AK Parti %41,3%73,3
Kadıllı Mah.AK Parti %43,6%92,7
Kargalı Mah.İYİ Parti %61,8%93,4

Altın sandık

Gebze’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Gebze’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Beylikbağı Mah.%49,4
Ulus Mah.%48,6
Mimar Sinan Mah.%45,7
En zayıf
Kargalı Mah.%22,2
Tavşanlı Mah.%22,3
Muallimköy Mah.%22,6
İYİ Parti
En güçlü
Tavşanlı Mah.%71,2
Mudarlı Mah.%70,0
Denizli Mah.%62,3
En zayıf
Ulus Mah.%8,4
Mimar Sinan Mah.%8,8
Cumhuriyet Mah.%9,0
TİP
En güçlü
Yenikent Mah.%33,1
Osman Yılmaz Mah.%28,9
Pelitli Mah.%28,2
En zayıf
Mudarlı Mah.%1,5
Mollafenari Mah.%2,0
Tavşanlı Mah.%2,1

Seçime katılım

2024 Yerel%73,5 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,5 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,2 / TR %84,1
2019 Yerel%83,6 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Mudarlı Mah.%98,9
Kargalı Mah.%93,4
Kadıllı Mah.%92,7
Ovacık Mah.%92,3
Mollafenari Mah.%90,2
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Barış Mah.%70,0
Mimar Sinan Mah.%70,2
İnönü Mah.%70,3
Sultan Orhan Mah.%70,8
Mevlana Mah.%70,9

Gebze seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Gebze’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Gebze’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %37,0 oyla AK Parti kazandı. İYİ Parti %20,0 ile ikinci oldu.

Gebze’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Gebze’de 295.642 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 876 sandıkta kullanıldı.

Gebze’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %57,1, Kemal Kılıçdaroğlu %35,7 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %60,0 ile önde çıktı.

Gebze’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %39,7, CHP %22,6, MHP %10,4, İYİ Parti %7,8, Yeniden Refah %6,2.

Gebze’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Gebze’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 5,0 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Gebze’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Gebze’de oyların %38,4’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 3,6 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Gebze’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 15 salıncak mahalle var; en oynakları Tavşanlı Mah., Mudarlı Mah., Denizli Mah..

Gebze’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Gebze’de etkin parti sayısı 4,31; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci İYİ Parti arasındaki fark 17,0 puan.

Gebze’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda İYİ Parti oyu ortalama 9,6 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Gebze’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Gebze’de geçersiz oy oranı %6,58 (Kocaeli: %4,9). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 11 sandık var.

Gebze’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Gebze’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Gebze hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Gebze’de AK Parti 5 kez birinci oldu.

Gebze’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Gebze’deki 41 mahallenin 20 tanesinde AK Parti, 19 tanesinde İYİ Parti, 2 tanesinde TİP birinci çıktı.

Gebze’nin altın sandığı hangisi?

Gebze’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Gebze, Arapçeşme Mah., 1004 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,62 puan saptı.

Gebze’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Beylikbağı (%49,4) mahallesinde, en düşük oyu Kargalı (%22,2) mahallesinde aldı.

Gebze’de İYİ Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde İYİ Parti en yüksek oyu Tavşanlı (%71,2) mahallesinde, en düşük oyu Ulus (%8,4) mahallesinde aldı.

Gebze’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %73,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Mudarlı Mah. (%98,9), en düşük katılım Barış Mah. (%70,0).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Kocaeli il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.