Gölcük Seçim Sonuçları

2014–2024 · Kocaeli · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Gölcük’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %44,5 oyla AK Parti kazandı. CHP %33,7 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 7,8 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Gölcük’te Recep Tayyip Erdoğan %56,2 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%44,5
2024 katılım
%75,4
yerel seçim
Seçmen
133.195
2024
Sandık
405
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Gölcük sonuçları Kocaeli geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıGölcük, Kocaeli · katılım %75,4GölcükKocaeliAK Parti%44,54%40,05CHP%33,69%29,08Yeniden Refah%8,22%8,12İYİ Parti%5,07%8,41Zafer Partisi%3,36%2,96Saadet%2,22%2,81Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurGölcük, Kocaeli · katılım %91,8GölcükKocaeliErdoğan%53,30%54,28Kılıçdaroğlu%39,21%38,73Sinan Oğan%7,12%6,62Muharrem İnce%0,37%0,37Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurGölcük, Kocaeli · katılım %88,6GölcükKocaeliErdoğan%56,16%57,03Kılıçdaroğlu%43,84%42,97Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiGölcük, Kocaeli · katılım %91,8GölcükKocaeliAK Parti%39,10%39,12CHP%25,56%23,72İYİ Parti%11,27%9,60MHP%8,09%8,25Yeniden Refah%5,64%5,83Zafer Partisi%3,44%3,17Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Gölcük’ün seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Gölcük’te oyların %14,0’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma Millet İttifakı lehine 1,4 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

0 salıncak mahalle2 mahallede birinci parti değişti42 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%45,4
CHP%40,8
Saadet%6,1
Katılım %90,4
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%57,3
Muharrem İnce%31,3
Meral Akşener%7,7
Katılım %89,5
2018 MVMilletvekili
AK Parti%47,2
CHP%22,9
İYİ Parti%12,5
Katılım %89,5
2019 YerelYerel
AK Parti%52,3
CHP%43,9
Saadet%2,6
Katılım %85,0
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%53,3
Kemal Kılıçdaroğlu%39,2
Sinan Oğan%7,1
Katılım %91,8
2023 MVMilletvekili
AK Parti%39,1
CHP%25,6
İYİ Parti%11,3
Katılım %91,8
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%56,2
Kemal Kılıçdaroğlu%43,8
Katılım %88,6
2024 YerelYerel
AK Parti%44,5
CHP%33,7
Yeniden Refah%8,2
Katılım %75,4

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Gölcük’teki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Atatürk Mah.CHP %57,9%79,1
Ayvazpınarı Mah.AK Parti %61,4%101,9
Cumhuriyet Mah.CHP %43,7%77,2
Deniz Evler Mah.AK Parti %66,5%90,5
Değirmendere Merkez Mah.CHP %59,7%73,8
Değirmendere Yalı Mah.CHP %54,3%72,1
Donanma Mah.AK Parti %48,7%70,3
Dumlupınar Mah.AK Parti %50,2%73,0
Düzağaç Mah.AK Parti %45,5%79,3
Eskiferhadiye Mah.AK Parti %69,2%97,6
Ferhadiye Mah.AK Parti %62,4%77,5
Halıdere Yalı Mah.AK Parti %54,3%77,6
Halıdere Yeni Mah.CHP %51,1%81,4
Hamidiye Mah.AK Parti %55,4%82,8
Hasaneyn Mah.AK Parti %74,3%92,8
Hisareyn Merkez Mah.AK Parti %53,6%79,8
Karaköprü Mah.AK Parti %49,4%77,2
Kavaklı Mah.AK Parti %51,0%72,7
Körfez Mah.AK Parti %45,8%73,5
Lütfiye Mah.AK Parti %59,0%94,2

Altın sandık

Gölcük’ün 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Gölcük’te en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Hasaneyn Mah.%74,3
Selimiye Mah.%69,1
İrşadiye Mah.%68,3
En zayıf
Yüzbaşılar Mah.%22,0
Değirmendere Merkez Mah.%24,3
Topçular Mah.%25,6
CHP
En güçlü
Yüzbaşılar Mah.%62,5
Değirmendere Merkez Mah.%59,7
Atatürk Mah.%57,9
En zayıf
Selimiye Mah.%8,8
İrşadiye Mah.%9,1
Hasaneyn Mah.%14,8
Yeniden Refah
En güçlü
Hamidiye Mah.%20,6
Ulaşlı Yalı Mah.%17,5
İrşadiye Mah.%17,2
En zayıf
Nüzhetiye Mah.%1,6
Yüzbaşılar Mah.%2,9
Değirmendere Merkez Mah.%3,0

Seçime katılım

2024 Yerel%75,4 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,8 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,6 / TR %84,1
2019 Yerel%85,0 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
İrşadiye Mah.%95,3
Selimiye Mah.%93,8
Hasaneyn Mah.%92,8
Nüzhetiye Mah.%92,0
Deniz Evler Mah.%90,5
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Merkez Mah.%67,6
Donanma Mah.%70,3
Şehitler Mah.%71,1
Yeni Mah.%71,5
Değirmendere Yalı Mah.%72,1

Gölcük seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Gölcük’te 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Gölcük’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %44,5 oyla AK Parti kazandı. CHP %33,7 ile ikinci oldu.

Gölcük’te kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Gölcük’te 133.195 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 405 sandıkta kullanıldı.

Gölcük’te 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %53,3, Kemal Kılıçdaroğlu %39,2 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %56,2 ile önde çıktı.

Gölcük’te 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %39,1, CHP %25,6, İYİ Parti %11,3, MHP %8,1, Yeniden Refah %5,6.

Gölcük’ün seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Gölcük’ün sonucu Türkiye sonucundan ortalama 3,0 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Gölcük’te oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Gölcük’te oyların %14,0’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 1,4 puan. 2 mahallede birinci parti değişti.

Gölcük’te salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Gölcük’te salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Gölcük’te kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Gölcük’te etkin parti sayısı 3,1; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 10,9 puan.

Gölcük’te yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Gölcük’te katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Gölcük’ün geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Gölcük’te geçersiz oy oranı %4,11 (Kocaeli: %4,9). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 4 sandık var.

Gölcük’te olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Gölcük’te olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Gölcük hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Gölcük’te AK Parti 5 kez birinci oldu.

Gölcük’ün mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Gölcük’teki 50 mahallenin 42 tanesinde AK Parti, 8 tanesinde CHP birinci çıktı.

Gölcük’ün altın sandığı hangisi?

Gölcük’ün 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Gölcük, Yunus Emre Mah., 1386 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,95 puan saptı.

Gölcük’te AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Hasaneyn (%74,2) mahallesinde, en düşük oyu Yüzbaşılar (%22,0) mahallesinde aldı.

Gölcük’te CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Yüzbaşılar (%62,5) mahallesinde, en düşük oyu Selimiye (%8,8) mahallesinde aldı.

Gölcük’te seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %75,4 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım İrşadiye Mah. (%95,3), en düşük katılım Merkez Mah. (%67,6).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Kocaeli il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.