Dilovası Seçim Sonuçları
2014–2024 · Kocaeli · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Dilovası’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %32,9 oyla AK Parti kazandı. DEM Parti %26,8 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 18,3 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Dilovası’da Recep Tayyip Erdoğan %56,4 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Dilovası sonuçları Kocaeli geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Dilovası’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Dilovası’da oyların %64,0’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma DEM Parti lehine 22,6 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Orhangazi Mah. | Saadet → DEM Parti | 66,1 | 6,0 |
| Mimar Sinan Mah. | AK Parti (aynı) | 65,8 | 3,5 |
| Tavşancıl Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 65,6 | 15,6 |
| Cumhuriyet Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 65,2 | 11,3 |
| Turgut Özal Mah. | Saadet → DEM Parti | 64,7 | 14,1 |
| Çerkeşli Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 63,9 | 17,2 |
| Demirciler Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 63,5 | 9,1 |
| Kayapınar Mah. | Saadet → DEM Parti | 63,4 | 1,8 |
| Diliskelesi Mah. | Saadet → AK Parti | 62,6 | 0,9 |
| Tepecik Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 58,6 | 6,1 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Dilovası’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Cumhuriyet Mah. | İYİ Parti %37,7 | %82,6 |
| Demirciler Mah. | İYİ Parti %32,7 | %90,4 |
| Diliskelesi Mah. | AK Parti %33,4 | %77,4 |
| Fatih Mah. | İYİ Parti %33,3 | %86,7 |
| Kayapınar Mah. | DEM Parti %35,9 | %78,5 |
| Köseler Mah. | AK Parti %43,7 | %74,1 |
| Mimar Sinan Mah. | AK Parti %31,1 | %74,0 |
| Orhangazi Mah. | DEM Parti %35,4 | %76,7 |
| Tavşancıl Mah. | AK Parti %33,7 | %82,6 |
| Tepecik Mah. | AK Parti %40,7 | %93,1 |
| Turgut Özal Mah. | DEM Parti %47,3 | %80,6 |
| Çerkeşli Mah. | İYİ Parti %40,0 | %89,3 |
Altın sandık
Dilovası’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Dilovası’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Dilovası seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Dilovası’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Dilovası’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %32,9 oyla AK Parti kazandı. DEM Parti %26,8 ile ikinci oldu.
Dilovası’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Dilovası’da 36.695 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 111 sandıkta kullanıldı.
Dilovası’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %53,9, Kemal Kılıçdaroğlu %41,9 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %56,4 ile önde çıktı.
Dilovası’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %35,0, Yeşil Sol Parti %29,0, CHP %10,0, MHP %7,7, Yeniden Refah %7,1.
Dilovası’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Dilovası’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 5,0 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.
Dilovası’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Dilovası’da oyların %64,0’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma DEM Parti lehine 22,6 puan. 9 mahallede birinci parti değişti.
Dilovası’da salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 10 salıncak mahalle var; en oynakları Orhangazi Mah., Mimar Sinan Mah., Tavşancıl Mah..
Dilovası’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Dilovası’da etkin parti sayısı 4,38; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci DEM Parti arasındaki fark 6,1 puan.
Dilovası’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda İYİ Parti oyu ortalama 5,6 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Dilovası’nın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Dilovası’da geçersiz oy oranı %6,72 (Kocaeli: %4,9). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.
Dilovası’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Dilovası’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Dilovası hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Dilovası’da AK Parti 5 kez birinci oldu.
Dilovası’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Dilovası’daki 12 mahallenin 5 tanesinde AK Parti, 4 tanesinde İYİ Parti, 3 tanesinde DEM Parti birinci çıktı.
Dilovası’nın altın sandığı hangisi?
Dilovası’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Dilovası, Mimar Sinan Mah., 1058 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,95 puan saptı.
Dilovası’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Köseler (%43,7) mahallesinde, en düşük oyu Orhangazi (%29,5) mahallesinde aldı.
Dilovası’da DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Turgut Özal (%47,2) mahallesinde, en düşük oyu Çerkeşli (%2,5) mahallesinde aldı.
Dilovası’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %77,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Tepecik Mah. (%93,0), en düşük katılım Mimar Sinan Mah. (%74,0).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.