Karamürsel Seçim Sonuçları
2014–2024 · Kocaeli · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Karamürsel’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %47,0 oyla CHP kazandı. AK Parti %39,4 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 2,5 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Karamürsel’de Recep Tayyip Erdoğan %58,1 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Karamürsel sonuçları Kocaeli geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Karamürsel’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Karamürsel’de oyların %10,7’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 5,9 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Pazarköy Mah. | AK Parti → CHP | 34,0 | 16,0 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Karamürsel’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| 4 Temmuz Mah. | CHP %46,7 | %72,4 |
| Akpınar Mah. | AK Parti %54,6 | %99,3 |
| Akçat Mah. | AK Parti %65,5 | %93,0 |
| Avcıköy Mah. | CHP %47,0 | %93,9 |
| Dereköy Mah. | CHP %49,1 | %79,3 |
| Ereğli Mah. | CHP %47,7 | %77,0 |
| Fulacık Mah. | CHP %56,1 | %93,5 |
| Hayriye Mah. | AK Parti %43,1 | %91,1 |
| Kadriye Mah. | CHP %40,0 | %110,3 |
| Karaahmetli Mah. | AK Parti %48,5 | %95,9 |
| Karapınar Mah. | AK Parti %47,6 | %91,8 |
| Kayacık Mah. | CHP %53,4 | %73,7 |
| Kızderbent Mah. | CHP %47,4 | %83,5 |
| Oluklu Mah. | AK Parti %50,9 | %90,3 |
| Osmaniye Mah. | AK Parti %67,9 | %91,7 |
| Pazarköy Mah. | CHP %51,9 | %85,7 |
| Safiye Mah. | AK Parti %82,4 | %98,1 |
| Semetler Mah. | CHP %41,2 | %94,9 |
| Senaiye Mah. | AK Parti %67,6 | %99,4 |
| Suludere Mah. | AK Parti %51,2 | %92,1 |
Altın sandık
Karamürsel’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Karamürsel’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Karamürsel seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Karamürsel’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Karamürsel’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %47,0 oyla CHP kazandı. AK Parti %39,4 ile ikinci oldu.
Karamürsel’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Karamürsel’de 46.244 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 152 sandıkta kullanıldı.
Karamürsel’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %55,5, Kemal Kılıçdaroğlu %37,5 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %58,1 ile önde çıktı.
Karamürsel’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %41,1, CHP %23,3, İYİ Parti %12,5, MHP %8,5, Yeniden Refah %4,7.
Karamürsel’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Karamürsel’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 4,1 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.
Karamürsel’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Karamürsel’de oyların %10,7’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 5,9 puan. 6 mahallede birinci parti değişti.
Karamürsel’de salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Pazarköy Mah..
Karamürsel’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Karamürsel’de etkin parti sayısı 2,63; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 7,6 puan.
Karamürsel’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 5,7 puan daha düşük; AK Parti oyu ortalama 4,7 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Karamürsel’in geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Karamürsel’de geçersiz oy oranı %4,85 (Kocaeli: %4,9). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 3 sandık var.
Karamürsel’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Karamürsel’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Karamürsel hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Karamürsel’de AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.
Karamürsel’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Karamürsel’deki 27 mahallenin 14 tanesinde AK Parti, 13 tanesinde CHP birinci çıktı.
Karamürsel’in altın sandığı hangisi?
Karamürsel’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Karamürsel, 4 Temmuz Mah., 1021 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,37 puan saptı.
Karamürsel’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Yalakdere (%57,2) mahallesinde, en düşük oyu Akçat (%14,8) mahallesinde aldı.
Karamürsel’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Akçat (%65,5) mahallesinde, en düşük oyu Kayacık (%34,0) mahallesinde aldı.
Karamürsel’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %75,7 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Akçat Mah. (%93,0), en düşük katılım 4 Temmuz Mah. (%72,4).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.