Kandıra Seçim Sonuçları
2014–2024 · Kocaeli · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Kandıra’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,8 oyla AK Parti kazandı. CHP %16,0 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 9,1 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Kandıra’da Recep Tayyip Erdoğan %67,3 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Kandıra sonuçları Kocaeli geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Kandıra’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Kandıra’da oyların %19,7’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma AK Parti lehine 0,4 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Kefken Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 48,6 | 16,4 |
| 1 No. Lu T Tipi Kapali Ceza Infaz Kurumu Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 46,7 | 40,0 |
| Akçabeyli Mah. | AK Parti (aynı) | 43,6 | 3,0 |
| Özbey Mah. | AK Parti (aynı) | 41,3 | 3,2 |
| Kurtyeri Mah. | AK Parti (aynı) | 41,2 | 0,5 |
| Ballar Mah. | Millet İttifakı → Yeniden Refah | 41,2 | 5,9 |
| Topluca Mah. | AK Parti (aynı) | 28,0 | 2,9 |
| Kerpe Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 25,2 | 28,6 |
| Merkez Erikli Mah. | AK Parti (aynı) | 24,2 | 4,7 |
| Akçaova Mah. | Millet İttifakı (aynı) | 23,1 | 3,0 |
| Çakırcaali Mah. | Millet İttifakı → AK Parti | 22,9 | 18,8 |
| Cebeci Mah. | Millet İttifakı (aynı) | 21,4 | 4,8 |
| Çarşı Mah. | Millet İttifakı (aynı) | 20,9 | 4,3 |
| Orhan Mah. | Millet İttifakı → AK Parti | 18,8 | 7,9 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Kandıra’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| 1 No. Lu T Tipi Kapali Ceza Infaz Kurumu Mah. | CHP %60,0 | %6,0 |
| 2 No. Lu T Tipi Kapali Ceza Infaz Kurumu Mah. | AK Parti %42,9 | %6,5 |
| Ahmethacılar Mah. | AK Parti %67,1 | %96,0 |
| Akbal Mah. | AK Parti %53,5 | %96,2 |
| Akdurak Mah. | AK Parti %49,6 | %81,9 |
| Akçabeyli Mah. | AK Parti %44,3 | %89,4 |
| Akçakese Mah. | AK Parti %60,9 | %66,7 |
| Akçaova Mah. | AK Parti %39,6 | %93,9 |
| Akıncı Mah. | AK Parti %72,0 | %79,8 |
| Alaybey Mah. | AK Parti %57,3 | %85,7 |
| Alefli Mah. | AK Parti %35,4 | %99,2 |
| Antaplı Mah. | AK Parti %82,0 | %89,5 |
| Avdan Mah. | AK Parti %72,5 | %92,5 |
| Aydınlık Mah. | AK Parti %43,1 | %81,9 |
| Ağaçağıl Mah. | AK Parti %79,8 | %99,4 |
| Babaköy Mah. | AK Parti %63,6 | %95,0 |
| Babalı Mah. | AK Parti %45,1 | %80,6 |
| Balaban Mah. | AK Parti %68,0 | %94,9 |
| Balcı Mah. | AK Parti %42,4 | %95,6 |
| Ballar Mah. | Yeniden Refah %39,6 | %90,9 |
Altın sandık
Kandıra’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Kandıra’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Kandıra seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Kandıra’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Kandıra’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,8 oyla AK Parti kazandı. CHP %16,0 ile ikinci oldu.
Kandıra’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Kandıra’da 39.797 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 179 sandıkta kullanıldı.
Kandıra’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %64,2, Kemal Kılıçdaroğlu %30,0 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %67,3 ile önde çıktı.
Kandıra’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %47,3, CHP %18,3, Yeniden Refah %10,5, İYİ Parti %9,9, MHP %5,8.
Kandıra’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Kandıra’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 9,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Kandıra’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Kandıra’da oyların %19,7’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 0,4 puan. 7 mahallede birinci parti değişti.
Kandıra’da salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 14 salıncak mahalle var; en oynakları Kefken Mah., 1 No. Lu T Tipi Kapali Ceza Infaz Kurumu Mah., Akçabeyli Mah..
Kandıra’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Kandıra’da etkin parti sayısı 3,3; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 32,8 puan.
Kandıra’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 4,2 puan daha yüksek; Yeniden Refah oyu ortalama 3,4 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Kandıra’nın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Kandıra’da geçersiz oy oranı %7,43 (Kocaeli: %4,9). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.
Kandıra’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Kandıra’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Kandıra hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Kandıra’da AK Parti 5 kez birinci oldu.
Kandıra’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Kandıra’daki 99 mahallenin 91 tanesinde AK Parti, 5 tanesinde CHP, 2 tanesinde Yeniden Refah, 1 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.
Kandıra’nın altın sandığı hangisi?
Kandıra’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Kandıra, Akdurak Mah., 1020 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,85 puan saptı.
Kandıra’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Balaban (%68,0) mahallesinde, en düşük oyu Teksen (%14,6) mahallesinde aldı.
Kandıra’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Teksen (%75,0) mahallesinde, en düşük oyu Çamkonak (%4,5) mahallesinde aldı.
Kandıra’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %86,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kaymaz Mah. (%96,6), en düşük katılım 1 No. Lu T Tipi Kapali Ceza Infaz Kurumu Mah. (%6,0).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.