Gördes Seçim Sonuçları

2014–2024 · Manisa · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Gördes’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,7 oyla CHP kazandı. AK Parti %35,3 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Gördes’te Recep Tayyip Erdoğan %65,5 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%46,7
2024 katılım
%90,3
yerel seçim
Seçmen
21.988
2024
Sandık
97
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Gördes sonuçları Manisa geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıGördes, Manisa · katılım %90,3GördesManisaCHP%46,68%46,21AK Parti%35,33%20,62Yeniden Refah%15,10%4,78İYİ Parti%1,19%7,65Saadet%1,11%2,16BTP%0,34%0,24Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurGördes, Manisa · katılım %92,0GördesManisaErdoğan%61,00%47,15Kılıçdaroğlu%32,94%46,08Sinan Oğan%4,96%6,12Muharrem İnce%1,10%0,65Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurGördes, Manisa · katılım %89,2GördesManisaErdoğan%65,49%50,20Kılıçdaroğlu%34,51%49,80Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiGördes, Manisa · katılım %92,0GördesManisaAK Parti%42,50%30,89CHP%20,49%29,30MHP%16,50%13,98İYİ Parti%11,76%11,18Yeniden Refah%1,71%1,55Zafer Partisi%1,52%2,24Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Gördes’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Gördes’te oyların %26,2’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 17,9 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

22 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti33 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Karayağcı Mah.AK Parti (aynı)39,90,6
Fundacık Mah.AK Parti → Millet İttifakı38,814,4
Beğenler Mah.AK Parti → Millet İttifakı37,724,6
Şeyhyayla Mah.AK Parti → Millet İttifakı37,20,8
Oğulduruk Mah.AK Parti → Yeniden Refah37,02,5
Börez Mah.AK Parti (aynı)36,41,9
Tepeköy Mah.AK Parti → Millet İttifakı34,57,3
Kobaklar Mah.AK Parti → Millet İttifakı33,89,3
Hüseyni Baba Mah.AK Parti → Millet İttifakı32,624,7
Kıranköy Mah.AK Parti → Millet İttifakı29,09,7
Salur Mah.AK Parti (aynı)28,20,0
Boyalı Mah.AK Parti → Millet İttifakı27,922,4
Beğel Mah.AK Parti → Millet İttifakı27,125,1
Beşeylül Mah.AK Parti → Millet İttifakı27,011,2
Balıklı Mah.AK Parti → Millet İttifakı25,321,6

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%51,5
MHP%35,5
CHP%10,8
Katılım %94,8
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%62,6
Muharrem İnce%22,5
Meral Akşener%13,3
Katılım %92,6
2018 MVMilletvekili
AK Parti%51,6
CHP%16,9
İYİ Parti%13,8
Katılım %92,6
2019 YerelYerel
AK Parti%60,5
İYİ Parti%37,2
Saadet%0,9
Katılım %92,4
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%61,0
Kemal Kılıçdaroğlu%32,9
Sinan Oğan%5,0
Katılım %92,0
2023 MVMilletvekili
AK Parti%42,5
CHP%20,5
MHP%16,5
Katılım %92,0
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%65,5
Kemal Kılıçdaroğlu%34,5
Katılım %89,2
2024 YerelYerel
CHP%46,7
AK Parti%35,3
Yeniden Refah%15,1
Katılım %90,3

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Gördes’teki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Adnan Menderes Mah.CHP %52,3%85,9
Akpınar Mah.AK Parti %37,6%94,1
Atatürk Mah.CHP %52,7%87,6
Balıklı Mah.CHP %58,4%94,1
Bayat Mah.CHP %52,1%95,1
Benlieli Mah.AK Parti %73,6%96,2
Beğel Mah.CHP %55,1%92,6
Beğenler Mah.CHP %53,2%94,1
Beşeylül Mah.CHP %44,8%89,2
Boyalı Mah.CHP %53,5%92,1
Börez Mah.AK Parti %38,3%92,7
Cuma Mah.CHP %54,0%86,6
Dalkara Mah.AK Parti %60,0%102,2
Dargıl Mah.AK Parti %42,3%93,8
Deliçoban Mah.AK Parti %79,7%94,5
Dereçiftlik Mah.CHP %56,7%94,7
Dikilitaş Mah.AK Parti %53,7%83,9
Divan Mah.CHP %48,0%87,2
Doğanpınar Mah.AK Parti %51,5%94,9
Dutluca Mah.CHP %44,9%97,4

Altın sandık

Gördes’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Gördes’te en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Kalemoğlu Mah.%70,9
Yakaköy Mah.%60,7
Nakıpağa Mah.%56,2
En zayıf
Köseler Mah.%25,3
Börez Mah.%34,9
Karayağcı Mah.%36,1
AK Parti
En güçlü
Evciler Mah.%46,2
Çiğiller Mah.%43,4
Şeyhyayla Mah.%42,1
En zayıf
Kalemoğlu Mah.%20,2
Nakıpağa Mah.%27,2
Uzunçam Mah.%27,7
Yeniden Refah
En güçlü
Köseler Mah.%31,0
Karayağcı Mah.%23,5
Kaşıkçı Mah.%22,9
En zayıf
Yakaköy Mah.%5,1
Kalemoğlu Mah.%7,1
Çiğiller Mah.%8,9

Seçime katılım

2024 Yerel%90,3 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%92,0 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%89,2 / TR %84,1
2019 Yerel%92,4 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Kalemoğlu Mah.%95,0
Karayağcı Mah.%94,8
Çiğiller Mah.%93,7
Yakaköy Mah.%93,4
Börez Mah.%92,7
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Adnan Menderes Mah.%85,9
Uzunçam Mah.%86,0
Kayacık Mah.%86,4
Cuma Mah.%86,6
Köseler Mah.%86,9

Gördes seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Gördes’te 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Gördes’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,7 oyla CHP kazandı. AK Parti %35,3 ile ikinci oldu.

Gördes’te kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Gördes’te 21.988 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 97 sandıkta kullanıldı.

Gördes’te 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %61,0, Kemal Kılıçdaroğlu %32,9 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %65,5 ile önde çıktı.

Gördes’te 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %42,5, CHP %20,5, MHP %16,5, İYİ Parti %11,8, Yeniden Refah %1,7.

Gördes’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Gördes’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 7,9 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Gördes’te oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Gördes’te oyların %26,2’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 17,9 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Gördes’te salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 22 salıncak mahalle var; en oynakları Karayağcı Mah., Fundacık Mah., Beğenler Mah..

Gördes’te kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Gördes’te etkin parti sayısı 2,73; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 11,4 puan.

Gördes’te yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Gördes’te katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Gördes’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Gördes’te geçersiz oy oranı %7,29 (Manisa: %5,05). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Gördes’te olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Gördes’te olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Gördes hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Gördes’te AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Gördes’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Gördes’teki 64 mahallenin 38 tanesinde CHP, 25 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.

Gördes’in altın sandığı hangisi?

Gördes’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Gördes, Beşeylül Mah., 1016 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,16 puan saptı.

Gördes’te CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Kalemoğlu (%70,9) mahallesinde, en düşük oyu Köseler (%25,3) mahallesinde aldı.

Gördes’te AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Evciler (%46,1) mahallesinde, en düşük oyu Kalemoğlu (%20,2) mahallesinde aldı.

Gördes’te seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %90,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kalemoğlu Mah. (%95,0), en düşük katılım Adnan Menderes Mah. (%85,9).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Manisa il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.