Manisa Seçim Sonuçları

2014–2024 · il geneli ve ilçe ilçe · güncelleme 02.11.2026

Manisa’da 2024 yerel seçiminde büyükşehir belediye başkanlığı yarışını %57,3 oyla CHP kazandı. MHP %29,8 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Manisa’da Recep Tayyip Erdoğan %50,2 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 büyükşehir belediye başkanlığı kazananı
CHP
%57,3
2024 katılım
%84,9
yerel seçim
Seçmen
1.113.772
2024
Sandık
3.833
17 ilçe
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Manisa sonuçları Türkiye geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · büyükşehir belediye başkanlığıManisa · katılım %84,9ManisaTürkiyeCHP%57,29%37,90MHP%29,78%5,01İYİ Parti%4,91%3,78Yeniden Refah%3,53%6,21Zafer Partisi%1,02%1,74DP%0,64%0,20Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurManisa · katılım %92,0ManisaTürkiyeErdoğan%47,15%49,52Kılıçdaroğlu%46,08%44,88Sinan Oğan%6,12%5,17Muharrem İnce%0,65%0,43Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurManisa · katılım %88,6ManisaTürkiyeErdoğan%50,20%52,18Kılıçdaroğlu%49,80%47,82Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiManisa · katılım %92,0ManisaTürkiyeAK Parti%30,89%35,39CHP%29,30%25,22MHP%13,98%10,00İYİ Parti%11,18%9,64Yeşil Sol Parti%5,65%8,85Zafer Partisi%2,24%2,24Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Manisa’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Manisa’da oyların %30,8’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 23,6 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

17 salıncak ilçe12 ilçede birinci parti değişti17 ilçe karşılaştırıldı
Salıncak ilçeler
İlçeÖnce → sonra birinciKaymaFark
SomaMHP → Millet İttifakı43,948,9
AhmetliMHP → Millet İttifakı41,737,9
GölmarmaraMHP → Millet İttifakı39,030,3
KırkağaçMHP → Millet İttifakı38,022,2
TurgutluMHP → Millet İttifakı35,121,6
YunusemreMHP → Millet İttifakı33,847,6
ŞehzadelerMHP → Millet İttifakı31,946,8
GördesMHP → Millet İttifakı30,411,6
KulaMHP → Millet İttifakı30,115,1
SalihliMHP → Millet İttifakı28,531,3
AkhisarMHP → Millet İttifakı26,135,9
SelendiMHP → Millet İttifakı25,91,6
DemirciMHP (aynı)24,32,5
SaruhanlıMHP → Millet İttifakı23,331,5
AlaşehirMHP → Millet İttifakı22,815,6

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan ilçeler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
MHP%40,1
AK Parti%36,7
CHP%18,3
Katılım %93,2
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%48,6
Muharrem İnce%34,6
Meral Akşener%11,0
Katılım %91,2
2018 MVMilletvekili
AK Parti%39,1
CHP%26,4
İYİ Parti%13,8
Katılım %91,1
2019 YerelYerel
MHP%52,9
İYİ Parti%38,2
HDP%4,4
Katılım %88,5
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%47,2
Kemal Kılıçdaroğlu%46,1
Sinan Oğan%6,1
Katılım %92,0
2023 MVMilletvekili
AK Parti%30,9
CHP%29,3
MHP%14,0
Katılım %92,0
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%50,2
Kemal Kılıçdaroğlu%49,8
Katılım %88,6
2024 YerelYerel
CHP%57,3
MHP%29,8
İYİ Parti%4,9
Katılım %84,9

İlçe ilçe sonuçlar

2024 yerel seçiminde Manisa’daki her ilçenin belediye başkanlığı sonucu.

İlçeKazananKatılım
AhmetliCHP %43,6%89,1
AkhisarCHP %59,3%84,3
AlaşehirCHP %53,5%87,9
DemirciAK Parti %56,0%88,9
GölmarmaraCHP %57,6%91,1
GördesCHP %46,7%90,3
KulaCHP %51,9%89,0
KöprübaşıCHP %60,8%91,4
KırkağaçCHP %41,4%85,2
SalihliCHP %58,3%84,8
SaruhanlıAK Parti %42,8%88,2
SarıgölCHP %55,9%91,9
SelendiYeniden Refah %42,4%92,3
SomaCHP %58,2%84,8
TurgutluCHP %37,2%82,3
YunusemreCHP %46,3%81,8
ŞehzadelerCHP %38,4%82,6

Altın sandık

Manisa’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Manisa’da en güçlü ve en zayıf olduğu ilçeler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Köprübaşı%60,8
Akhisar%59,3
Salihli%58,3
En zayıf
Demirci%15,2
Selendi%16,9
Turgutlu%37,2
MHP
En güçlü
Kula%42,5
Sarıgöl%41,4
Alaşehir%40,8
En zayıf
Salihli%32,3
Turgutlu%33,3
Selendi%37,7

Seçime katılım

2024 Yerel%84,9 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%92,0 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,6 / TR %84,1
2019 Yerel%88,5 / TR %84,7
En yüksek katılım (ilçe, 2024)
Selendi%92,3
Sarıgöl%91,9
Köprübaşı%91,4
Gölmarmara%91,1
Gördes%90,3
En düşük katılım (ilçe, 2024)
Yunusemre%81,8
Turgutlu%82,3
Şehzadeler%82,6
Akhisar%84,3
Soma%84,8

Manisa seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Manisa’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Manisa’da 2024 yerel seçiminde büyükşehir belediye başkanlığı yarışını %57,3 oyla CHP kazandı. MHP %29,8 ile ikinci oldu.

Manisa’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Manisa’da 1.113.772 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 3.833 sandıkta kullanıldı.

Manisa’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %47,1, Kemal Kılıçdaroğlu %46,1 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %50,2 ile önde çıktı.

Manisa’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %30,9, CHP %29,3, MHP %14,0, İYİ Parti %11,2, Yeşil Sol Parti %5,7.

Manisa’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Manisa’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 2,2 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Manisa’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Manisa’da oyların %30,8’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 23,6 puan. 12 ilçede birinci parti değişti.

Manisa’da salıncak ilçe var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 17 salıncak ilçe var; en oynakları Soma, Ahmetli, Gölmarmara.

Manisa’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Manisa’da etkin parti sayısı 2,38; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci MHP arasındaki fark 27,5 puan.

Manisa’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 6,6 puan daha düşük; MHP oyu ortalama 6,7 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Manisa’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Manisa’da geçersiz oy oranı %6,27 (Türkiye: %4,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 47 sandık var.

Manisa’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Manisa’da en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 4 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Manisa hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Manisa’da MHP 2 kez, AK Parti 2 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Manisa’nın ilçelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Manisa’daki 17 ilçenin 14 tanesinde CHP, 2 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.

Manisa’nın altın sandığı hangisi?

Manisa’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Salihli, Durasıllı Mah., 1121 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,96 puan saptı.

Manisa’da CHP en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Köprübaşı (%60,8) ilçesinde, en düşük oyu Demirci (%15,2) ilçesinde aldı.

Manisa’da MHP en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Kula (%42,5) ilçesinde, en düşük oyu Salihli (%32,3) ilçesinde aldı.

Manisa’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %84,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Selendi (%92,3), en düşük katılım Yunusemre (%81,8).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Manisa ilçelerinin seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.