Şehzadeler Seçim Sonuçları

2014–2024 · Manisa · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Şehzadeler’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %38,4 oyla CHP kazandı. AK Parti %28,5 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Şehzadeler’de Kemal Kılıçdaroğlu %51,9 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%38,4
2024 katılım
%82,6
yerel seçim
Seçmen
122.461
2024
Sandık
385
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Şehzadeler sonuçları Manisa geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıŞehzadeler, Manisa · katılım %82,6ŞehzadelerManisaCHP%38,37%46,21AK Parti%28,54%20,62İYİ Parti%27,16%7,65Yeniden Refah%2,62%4,78Zafer Partisi%1,01%1,03DP%0,91%0,73Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurŞehzadeler, Manisa · katılım %91,7ŞehzadelerManisaKılıçdaroğlu%47,68%46,08Erdoğan%45,26%47,15Sinan Oğan%6,58%6,12Muharrem İnce%0,48%0,65Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurŞehzadeler, Manisa · katılım %88,0ŞehzadelerManisaKılıçdaroğlu%51,93%49,80Erdoğan%48,07%50,20Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiŞehzadeler, Manisa · katılım %91,7ŞehzadelerManisaAK Parti%31,16%30,89CHP%28,25%29,30İYİ Parti%12,70%11,18MHP%11,15%13,98Yeşil Sol Parti%7,81%5,65Zafer Partisi%2,61%2,24Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Şehzadeler’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Şehzadeler’de oyların %26,0’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 19,5 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

24 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti55 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Kazım Karabekir Mah.DEM Parti → Millet İttifakı61,150,3
Turgut Özal Mah.DEM Parti → Millet İttifakı60,448,0
Ahmet Bedevi Mah.AK Parti → Millet İttifakı47,732,4
İshakçelebı Mah.AK Parti → Millet İttifakı46,410,3
Akpınar Mah.AK Parti → Millet İttifakı43,714,4
Bayındırlık Mah.AK Parti → Millet İttifakı41,72,3
Yukarıçobanisa Mah.AK Parti → Millet İttifakı37,332,1
Sancaklıiğdecik Mah.AK Parti → Millet İttifakı37,159,0
Veziroğlu Mah.AK Parti → Millet İttifakı36,139,1
Kağan Mah.AK Parti → Millet İttifakı35,77,2
Karayenice Mah.AK Parti (aynı)33,21,2
Adnan Menderes Mah.AK Parti → Millet İttifakı33,214,2
Halıtlı Mah.AK Parti → Millet İttifakı31,220,6
Sancaklıbozköy Mah.AK Parti → Millet İttifakı29,341,9
Nurlupınar Mah.AK Parti → Millet İttifakı28,96,2

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%40,6
MHP%39,3
CHP%15,2
Katılım %92,7
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%48,2
Muharrem İnce%34,5
Meral Akşener%10,1
Katılım %90,9
2018 MVMilletvekili
AK Parti%38,5
CHP%23,9
İYİ Parti%15,1
Katılım %90,9
2019 YerelYerel
AK Parti%46,3
İYİ Parti%44,3
HDP%5,1
Katılım %86,3
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%47,7
Recep Tayyip Erdoğan%45,3
Sinan Oğan%6,6
Katılım %91,7
2023 MVMilletvekili
AK Parti%31,2
CHP%28,3
İYİ Parti%12,7
Katılım %91,7
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%51,9
Recep Tayyip Erdoğan%48,1
Katılım %88,0
2024 YerelYerel
CHP%38,4
AK Parti%28,5
İYİ Parti%27,2
Katılım %82,6

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Şehzadeler’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
1. Anafartalar Mah.CHP %58,3%81,4
2. Anafartalar Mah.CHP %51,6%79,6
Adakale Mah.CHP %37,8%81,8
Adnan Menderes Mah.AK Parti %37,9%79,8
Ahmet Bedevi Mah.CHP %40,2%78,2
Akpınar Mah.AK Parti %37,1%82,7
Akıncılar Mah.CHP %44,3%80,0
Alaybey Mah.İYİ Parti %38,5%82,3
Arda Mah.CHP %39,0%81,5
Ayvacık Mah.CHP %40,2%98,1
Aşağıçobanisa Mah.CHP %52,3%86,2
Bayındırlık Mah.AK Parti %44,1%81,5
Belenyenice Mah.AK Parti %54,5%92,2
Dere Mah.CHP %34,8%82,6
Dilşikar Mah.İYİ Parti %33,4%80,8
Dinçer Mah.CHP %41,6%79,2
Ege Mah.AK Parti %35,2%81,5
Gediz Mah.AK Parti %49,6%81,5
Gökbel Mah.AK Parti %79,5%96,5
Göktaşlı Mah.AK Parti %35,5%79,9

Altın sandık

Şehzadeler’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Şehzadeler’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Yeniköy Mah.%78,8
1. Anafartalar Mah.%58,3
Kazım Karabekir Mah.%55,5
En zayıf
Sancaklıiğdecik Mah.%11,4
Halıtlı Mah.%17,0
Bayındırlık Mah.%19,1
AK Parti
En güçlü
Kocatepe Mah.%52,3
Gediz Mah.%49,6
Karayenice Mah.%44,7
En zayıf
Yeniköy Mah.%2,3
1. Anafartalar Mah.%17,8
Turgut Özal Mah.%18,2
İYİ Parti
En güçlü
Sancaklıiğdecik Mah.%67,0
Sancaklıbozköy Mah.%44,6
Halıtlı Mah.%41,5
En zayıf
Yeşilköy Mah.%13,7
Hacıhaliller Mah.%14,5
Kazım Karabekir Mah.%15,8

Seçime katılım

2024 Yerel%82,6 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,7 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,0 / TR %84,1
2019 Yerel%86,3 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Yeniköy Mah.%98,1
Halıtlı Mah.%97,4
Tilkisüleymaniye Mah.%97,4
Karayenice Mah.%96,7
Yeşilköy Mah.%96,3
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Ahmet Bedevi Mah.%78,2
Kazım Karabekir Mah.%78,4
Dinçer Mah.%79,2
Çavuşoğlu Mah.%79,6
2. Anafartalar Mah.%79,6

Şehzadeler seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Şehzadeler’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Şehzadeler’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %38,4 oyla CHP kazandı. AK Parti %28,5 ile ikinci oldu.

Şehzadeler’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Şehzadeler’de 122.461 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 385 sandıkta kullanıldı.

Şehzadeler’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %47,7, Recep Tayyip Erdoğan %45,3 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %51,9 ile önde çıktı.

Şehzadeler’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %31,2, CHP %28,2, İYİ Parti %12,7, MHP %11,2, Yeşil Sol Parti %7,8.

Şehzadeler’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Şehzadeler’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 2,9 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Şehzadeler’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Şehzadeler’de oyların %26,0’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 19,5 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Şehzadeler’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 24 salıncak mahalle var; en oynakları Kazım Karabekir Mah., Turgut Özal Mah., Ahmet Bedevi Mah..

Şehzadeler’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Şehzadeler’de etkin parti sayısı 3,3; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 9,8 puan.

Şehzadeler’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Şehzadeler’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Şehzadeler’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Şehzadeler’de geçersiz oy oranı %4,69 (Manisa: %5,05). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 4 sandık var.

Şehzadeler’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Şehzadeler’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Şehzadeler hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Şehzadeler’de AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Şehzadeler’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Şehzadeler’deki 69 mahallenin 33 tanesinde CHP, 25 tanesinde AK Parti, 11 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.

Şehzadeler’in altın sandığı hangisi?

Şehzadeler’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Şehzadeler, Adakale Mah., 1024 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,66 puan saptı.

Şehzadeler’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Yeniköy (%78,8) mahallesinde, en düşük oyu Sancaklıiğdecik (%11,4) mahallesinde aldı.

Şehzadeler’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Kocatepe (%52,3) mahallesinde, en düşük oyu Yeniköy (%2,2) mahallesinde aldı.

Şehzadeler’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %82,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yeniköy Mah. (%98,1), en düşük katılım Ahmet Bedevi Mah. (%78,2).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Manisa il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.