Sarıgöl Seçim Sonuçları

2014–2024 · Manisa · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Sarıgöl’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %55,9 oyla CHP kazandı. MHP %41,4 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 10,1 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Sarıgöl’de Kemal Kılıçdaroğlu %56,9 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%55,9
2024 katılım
%91,9
yerel seçim
Seçmen
28.344
2024
Sandık
98
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Sarıgöl sonuçları Manisa geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıSarıgöl, Manisa · katılım %91,9SarıgölManisaCHP%55,85%46,21MHP%41,40%13,55Yeniden Refah%1,36%4,78Saadet%0,42%2,16HÜDA PAR%0,31%0,24Vatan%0,24%0,05Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurSarıgöl, Manisa · katılım %92,3SarıgölManisaKılıçdaroğlu%53,83%46,08Erdoğan%40,52%47,15Sinan Oğan%4,64%6,12Muharrem İnce%1,01%0,65Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurSarıgöl, Manisa · katılım %89,4SarıgölManisaKılıçdaroğlu%56,85%49,80Erdoğan%43,15%50,20Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiSarıgöl, Manisa · katılım %92,3SarıgölManisaCHP%37,31%29,30AK Parti%21,06%30,89MHP%20,15%13,98İYİ Parti%12,15%11,18Yeşil Sol Parti%2,58%5,65Zafer Partisi%1,25%2,24Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Sarıgöl’ün seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Sarıgöl’de oyların %12,0’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 10,5 puan.

7 salıncak mahalle11 mahallede birinci parti değişti29 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Karacaali Mah.MHP (aynı)36,00,6
Kızılçukur Mah.MHP → CHP34,422,5
Bereketli Mah.MHP → CHP24,66,8
Emcelli Mah.MHP → CHP23,222,0
Baharlar Mah.MHP → CHP22,938,0
Ahmetağa Mah.MHP → CHP20,626,4
Aşağı Koçaklar Mah.MHP → CHP19,316,3

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
MHP%46,2
CHP%27,0
AK Parti%23,7
Katılım %95,9
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%43,9
Recep Tayyip Erdoğan%34,1
Meral Akşener%18,8
Katılım %91,6
2018 MVMilletvekili
CHP%37,0
AK Parti%27,6
İYİ Parti%19,6
Katılım %91,6
2019 YerelYerel
MHP%52,3
CHP%45,7
Vatan%0,9
Katılım %93,6
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%53,8
Recep Tayyip Erdoğan%40,5
Sinan Oğan%4,6
Katılım %92,3
2023 MVMilletvekili
CHP%37,3
AK Parti%21,1
MHP%20,2
Katılım %92,3
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%56,9
Recep Tayyip Erdoğan%43,2
Katılım %89,4
2024 YerelYerel
CHP%55,9
MHP%41,4
Yeniden Refah%1,4
Katılım %91,9

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Sarıgöl’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Afşar Mah.CHP %57,4%92,4
Ahmetağa Mah.CHP %62,6%94,0
Alemşahlı Mah.CHP %58,9%97,4
Ayan Mah.CHP %56,7%86,2
Aşağı Koçaklar Mah.CHP %57,2%92,0
Bahadırlar Mah.CHP %67,5%93,3
Baharlar Mah.CHP %68,5%85,9
Bağlıca Mah.CHP %56,6%97,6
Bereketli Mah.CHP %49,5%86,6
Beyharmanı Mah.MHP %49,7%98,0
Cumhuriyet Mah.CHP %60,5%86,9
Dadağlı Mah.CHP %76,9%94,1
Dindarlı Mah.MHP %50,1%95,5
Doğuşlar Mah.MHP %54,2%130,0
Emcelli Mah.CHP %59,6%97,7
Güneydamları Mah.MHP %52,0%98,0
Günyaka Mah.MHP %49,8%96,3
Kahramanlar Mah.MHP %48,1%96,6
Karacaali Mah.MHP %46,6%96,1
Konak Mah.CHP %56,3%84,9

Altın sandık

Sarıgöl’ün 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Sarıgöl’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Dadağlı Mah.%76,9
Baharlar Mah.%68,5
Bahadırlar Mah.%67,5
En zayıf
Şeyhdavutlar Mah.%40,5
Sığırtmaçlı Mah.%43,9
Güneydamları Mah.%44,4
MHP
En güçlü
Şeyhdavutlar Mah.%56,0
Selimiye Mah.%53,4
Güneydamları Mah.%52,0
En zayıf
Dadağlı Mah.%22,5
Bahadırlar Mah.%30,2
Baharlar Mah.%30,5

Seçime katılım

2024 Yerel%91,9 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%92,3 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%89,4 / TR %84,1
2019 Yerel%93,6 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Kızılçukur Mah.%98,6
Şeyhdavutlar Mah.%98,5
Güneydamları Mah.%98,0
Emcelli Mah.%97,7
Yeniköy Mah.%97,7
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Konak Mah.%84,9
Siteler Mah.%85,5
Baharlar Mah.%85,9
Ayan Mah.%86,2
Bereketli Mah.%86,6

Sarıgöl seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Sarıgöl’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Sarıgöl’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %55,9 oyla CHP kazandı. MHP %41,4 ile ikinci oldu.

Sarıgöl’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Sarıgöl’de 28.344 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 98 sandıkta kullanıldı.

Sarıgöl’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %53,8, Recep Tayyip Erdoğan %40,5 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %56,9 ile önde çıktı.

Sarıgöl’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %37,3, AK Parti %21,1, MHP %20,1, İYİ Parti %12,2, Yeşil Sol Parti %2,6.

Sarıgöl’ün seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Sarıgöl’ün sonucu Türkiye sonucundan ortalama 7,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Sarıgöl’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Sarıgöl’de oyların %12,0’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 10,5 puan. 11 mahallede birinci parti değişti.

Sarıgöl’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 7 salıncak mahalle var; en oynakları Karacaali Mah., Kızılçukur Mah., Bereketli Mah..

Sarıgöl’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Sarıgöl’de etkin parti sayısı 2,07; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci MHP arasındaki fark 14,5 puan.

Sarıgöl’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Sarıgöl’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Sarıgöl’ün geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Sarıgöl’de geçersiz oy oranı %5,76 (Manisa: %5,05). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Sarıgöl’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Sarıgöl’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Sarıgöl hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Sarıgöl’de CHP 3 kez, MHP 2 kez birinci oldu.

Sarıgöl’ün mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Sarıgöl’deki 35 mahallenin 23 tanesinde CHP, 12 tanesinde MHP birinci çıktı.

Sarıgöl’ün altın sandığı hangisi?

Sarıgöl’ün 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Sarıgöl, Afşar Mah., 1002 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,71 puan saptı.

Sarıgöl’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Dadağlı (%76,9) mahallesinde, en düşük oyu Şeyhdavutlar (%40,5) mahallesinde aldı.

Sarıgöl’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Şeyhdavutlar (%56,0) mahallesinde, en düşük oyu Dadağlı (%22,5) mahallesinde aldı.

Sarıgöl’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %91,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kızılçukur Mah. (%98,6), en düşük katılım Konak Mah. (%84,9).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Manisa il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.