Kırkağaç Seçim Sonuçları

2014–2024 · Manisa · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Kırkağaç’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %41,4 oyla CHP kazandı. AK Parti %34,3 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 4,6 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Kırkağaç’ta Recep Tayyip Erdoğan %69,0 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%41,4
2024 katılım
%85,2
yerel seçim
Seçmen
29.612
2024
Sandık
109
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Kırkağaç sonuçları Manisa geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKırkağaç, Manisa · katılım %85,2KırkağaçManisaCHP%41,38%46,21AK Parti%34,26%20,62DP%17,38%0,73BBP%2,52%0,78Yeniden Refah%1,59%4,78İYİ Parti%1,36%7,65Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKırkağaç, Manisa · katılım %92,6KırkağaçManisaErdoğan%65,35%47,15Kılıçdaroğlu%27,79%46,08Sinan Oğan%5,98%6,12Muharrem İnce%0,88%0,65Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKırkağaç, Manisa · katılım %90,0KırkağaçManisaErdoğan%68,96%50,20Kılıçdaroğlu%31,04%49,80Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKırkağaç, Manisa · katılım %92,6KırkağaçManisaAK Parti%46,77%30,89CHP%18,57%29,30MHP%13,77%13,98İYİ Parti%8,71%11,18BBP%2,66%1,33Yeniden Refah%2,52%1,55Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Kırkağaç’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Kırkağaç’ta oyların %28,3’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma CHP lehine 13,4 puan.

17 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti33 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Dualar Mah.AK Parti → DP67,025,4
Hacıhimmet Mah.AK Parti → CHP48,625,5
Karaali Mah.AK Parti → CHP46,136,2
Çaltıcak Mah.AK Parti → DP38,42,0
Cinosman Mah.AK Parti → CHP32,127,1
Boduroğlu Mah.AK Parti → CHP31,216,4
Gebeler Mah.AK Parti (aynı)30,90,0
Musalar Mah.AK Parti → CHP29,323,5
Kadriye Mah.AK Parti → CHP28,19,2
Tevfikiye Mah.AK Parti → CHP26,710,0
Gelenbe Mah.AK Parti → CHP26,317,0
Alacalar Mah.AK Parti → CHP26,220,3
Sarıağa Mah.AK Parti → CHP25,513,3
Memiş Mah.AK Parti → CHP24,39,2
Şair Eşref Mah.AK Parti → CHP23,918,5

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%51,0
MHP%31,2
CHP%8,6
Katılım %92,7
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%66,2
Muharrem İnce%22,2
Meral Akşener%9,9
Katılım %91,1
2018 MVMilletvekili
AK Parti%58,2
CHP%16,7
İYİ Parti%12,2
Katılım %91,1
2019 YerelYerel
AK Parti%56,6
CHP%36,8
BTP%3,8
Katılım %89,6
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%65,4
Kemal Kılıçdaroğlu%27,8
Sinan Oğan%6,0
Katılım %92,6
2023 MVMilletvekili
AK Parti%46,8
CHP%18,6
MHP%13,8
Katılım %92,6
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%69,0
Kemal Kılıçdaroğlu%31,0
Katılım %90,0
2024 YerelYerel
CHP%41,4
AK Parti%34,3
DP%17,4
Katılım %85,2

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Kırkağaç’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Alacalar Mah.CHP %50,7%91,2
Alifakı Mah.AK Parti %58,7%89,2
Bademli Mah.AK Parti %48,7%100,8
Bakır Mah.CHP %46,5%87,8
Boduroğlu Mah.CHP %43,4%83,0
Bostancı Mah.AK Parti %50,1%93,8
Cinosman Mah.CHP %54,8%83,9
Demirtaş Mah.AK Parti %50,7%97,2
Dualar Mah.DP %52,1%95,3
Fırdanlar Mah.AK Parti %49,5%100,9
Gebeler Mah.AK Parti %34,0%90,8
Gelenbe Mah.CHP %47,5%87,0
Gökçukur Mah.DP %50,9%92,6
Güvendik Mah.AK Parti %41,0%96,1
Hacet Mah.DP %55,4%94,4
Hacıhimmet Mah.CHP %50,6%92,2
Halkahavlu Mah.AK Parti %40,5%95,6
Hamidiye Mah.AK Parti %44,1%97,0
Hamitli Mah.AK Parti %49,8%92,7
Hıdırağa Mah.CHP %69,6%85,9

Altın sandık

Kırkağaç’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Kırkağaç’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Hıdırağa Mah.%69,6
Karaali Mah.%57,6
Musahoca Mah.%56,1
En zayıf
Alifakı Mah.%8,1
Dualar Mah.%12,4
Demirtaş Mah.%15,5
AK Parti
En güçlü
Kocaiskan Mah.%59,2
Alifakı Mah.%58,7
Demirtaş Mah.%50,7
En zayıf
Hıdırağa Mah.%12,1
Karaali Mah.%21,4
Kayadibi Mah.%22,6
DP
En güçlü
Dualar Mah.%52,1
Demirtaş Mah.%27,0
Boduroğlu Mah.%27,0
En zayıf
Yağmurlu Mah.%2,7
Kocaiskan Mah.%3,1
Musahoca Mah.%7,7

Seçime katılım

2024 Yerel%85,2 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%92,6 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%90,0 / TR %84,1
2019 Yerel%89,6 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Demirtaş Mah.%97,2
Güvendik Mah.%96,1
Dualar Mah.%95,3
Bostancı Mah.%93,8
Kocaiskan Mah.%92,9
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Sarıağa Mah.%62,1
Şair Eşref Mah.%80,7
Tevfikiye Mah.%81,9
Yeni Mah.%82,3
Memiş Mah.%82,5

Kırkağaç seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Kırkağaç’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Kırkağaç’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %41,4 oyla CHP kazandı. AK Parti %34,3 ile ikinci oldu.

Kırkağaç’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Kırkağaç’ta 29.612 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 109 sandıkta kullanıldı.

Kırkağaç’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %65,3, Kemal Kılıçdaroğlu %27,8 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %69,0 ile önde çıktı.

Kırkağaç’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %46,8, CHP %18,6, MHP %13,8, İYİ Parti %8,7, BBP %2,7.

Kırkağaç’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Kırkağaç’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 10,1 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Kırkağaç’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Kırkağaç’ta oyların %28,3’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 13,4 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Kırkağaç’ta salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 17 salıncak mahalle var; en oynakları Dualar Mah., Hacıhimmet Mah., Karaali Mah..

Kırkağaç’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Kırkağaç’ta etkin parti sayısı 3,13; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 7,1 puan.

Kırkağaç’ta yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Kırkağaç’ta katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Kırkağaç’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Kırkağaç’ta geçersiz oy oranı %5,68 (Manisa: %5,05). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Kırkağaç’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Kırkağaç’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Kırkağaç hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Kırkağaç’ta AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Kırkağaç’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Kırkağaç’taki 47 mahallenin 22 tanesinde CHP, 20 tanesinde AK Parti, 5 tanesinde DP birinci çıktı.

Kırkağaç’ın altın sandığı hangisi?

Kırkağaç’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Kırkağaç, Zorağa Mah., 1109 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,27 puan saptı.

Kırkağaç’ta CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Hıdırağa (%69,6) mahallesinde, en düşük oyu Alifakı (%8,1) mahallesinde aldı.

Kırkağaç’ta AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Kocaiskan (%59,2) mahallesinde, en düşük oyu Hıdırağa (%12,1) mahallesinde aldı.

Kırkağaç’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %85,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Demirtaş Mah. (%97,2), en düşük katılım Sarıağa Mah. (%62,1).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Manisa il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.