Salihli Seçim Sonuçları

2014–2024 · Manisa · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Salihli’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %58,3 oyla CHP kazandı. MHP %32,3 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 10,3 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Salihli’de Kemal Kılıçdaroğlu %57,9 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%58,3
2024 katılım
%84,8
yerel seçim
Seçmen
128.643
2024
Sandık
428
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Salihli sonuçları Manisa geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıSalihli, Manisa · katılım %84,8SalihliManisaCHP%58,29%46,21MHP%32,26%13,55DEM Parti%2,28%1,23İYİ Parti%1,86%7,65Yeniden Refah%1,51%4,78Zafer Partisi%1,42%1,03Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurSalihli, Manisa · katılım %91,4SalihliManisaKılıçdaroğlu%54,33%46,08Erdoğan%39,57%47,15Sinan Oğan%5,51%6,12Muharrem İnce%0,59%0,65Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurSalihli, Manisa · katılım %88,1SalihliManisaKılıçdaroğlu%57,93%49,80Erdoğan%42,07%50,20Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiSalihli, Manisa · katılım %91,4SalihliManisaCHP%36,25%29,30AK Parti%24,49%30,89MHP%14,33%13,98İYİ Parti%11,85%11,18Yeşil Sol Parti%6,00%5,65Zafer Partisi%2,11%2,24Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Salihli’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Salihli’de oyların %19,5’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 14,3 puan.

31 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti76 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Çamurhamamı Mah.MHP → CHP48,220,7
Bahçecik Mah.MHP → CHP41,519,3
Çavlu Mah.MHP → CHP33,211,4
Eminbey Mah.MHP → CHP31,527,8
Gaziler Mah.MHP → CHP30,123,2
Yeşilyurt Mah.MHP → CHP29,423,7
Allahdiyen Mah.MHP → CHP29,311,6
Yenipazar Mah.MHP → CHP29,013,9
Kordon Mah.MHP → CHP28,521,9
Gümüş Mah.MHP → CHP27,56,9
Emirhacılı Mah.MHP → CHP27,57,0
Gökköy Mah.MHP → CHP26,95,7
Beylikli Mah.MHP → CHP26,311,1
Taytan Mah.MHP → CHP26,17,1
Poyrazdamları Mah.MHP → CHP25,69,8

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
MHP%36,0
CHP%32,2
AK Parti%27,4
Katılım %92,5
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%42,6
Recep Tayyip Erdoğan%39,7
Meral Akşener%11,9
Katılım %90,4
2018 MVMilletvekili
CHP%33,9
AK Parti%30,2
İYİ Parti%14,2
Katılım %90,4
2019 YerelYerel
MHP%50,5
CHP%48,0
Saadet%0,6
Katılım %88,2
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%54,3
Recep Tayyip Erdoğan%39,6
Sinan Oğan%5,5
Katılım %91,4
2023 MVMilletvekili
CHP%36,3
AK Parti%24,5
MHP%14,3
Katılım %91,4
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%57,9
Recep Tayyip Erdoğan%42,1
Katılım %88,1
2024 YerelYerel
CHP%58,3
MHP%32,3
DEM Parti%2,3
Katılım %84,8

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Salihli’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Adala Mah.CHP %65,2%88,9
Aksoy Mah.CHP %70,1%84,4
Akyar Mah.CHP %45,0%116,7
Akçaköy Mah.MHP %36,8%116,7
Akören Mah.CHP %51,6%90,3
Allahdiyen Mah.CHP %52,6%92,8
Atatürk Mah.CHP %51,5%80,6
Bahçecik Mah.CHP %54,1%94,8
Barış Mah.CHP %64,6%85,7
Bağcılar Mah.CHP %74,2%106,0
Başlıoğlu Mah.MHP %50,4%96,2
Beylikli Mah.CHP %50,6%91,7
Beşeylül Mah.CHP %50,2%83,3
Burhan Mah.MHP %67,0%96,7
Caferbey Mah.CHP %76,5%89,3
Cumhuriyet Mah.CHP %64,6%82,2
Damatlı Mah.MHP %65,5%91,5
Dedetaşı Mah.CHP %49,3%83,8
Delibaşlı Mah.CHP %55,8%88,5
Derbent Mah.MHP %46,9%103,3

Altın sandık

Salihli’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Salihli’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Kabazlı Mah.%91,5
Mevlutlu Mah.%90,0
Mersindere Mah.%86,0
En zayıf
Karaağaç Mah.%16,9
Yeniköy Mah.%18,0
Burhan Mah.%25,1
MHP
En güçlü
Karaağaç Mah.%79,2
Yeniköy Mah.%74,8
Burhan Mah.%67,0
En zayıf
Kabazlı Mah.%5,7
Mevlutlu Mah.%8,3
Mersindere Mah.%8,3

Seçime katılım

2024 Yerel%84,8 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,1 / TR %84,1
2019 Yerel%88,2 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Gökköy Mah.%99,0
Yeniköy Mah.%98,2
Kemerdamları Mah.%98,2
Çelikli Mah.%98,0
Çamurhamamı Mah.%97,6
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Mitatpaşa Mah.%77,1
Yılmaz Mah.%78,0
Zafer Mah.%80,2
Atatürk Mah.%80,6
Eski Cami Mah.%80,6

Salihli seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Salihli’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Salihli’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %58,3 oyla CHP kazandı. MHP %32,3 ile ikinci oldu.

Salihli’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Salihli’de 128.643 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 428 sandıkta kullanıldı.

Salihli’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %54,3, Recep Tayyip Erdoğan %39,6 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %57,9 ile önde çıktı.

Salihli’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %36,2, AK Parti %24,5, MHP %14,3, İYİ Parti %11,8, Yeşil Sol Parti %6,0.

Salihli’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Salihli’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 7,1 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Salihli’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Salihli’de oyların %19,5’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 14,3 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Salihli’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 31 salıncak mahalle var; en oynakları Çamurhamamı Mah., Bahçecik Mah., Çavlu Mah..

Salihli’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Salihli’de etkin parti sayısı 2,25; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci MHP arasındaki fark 26,0 puan.

Salihli’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda MHP oyu ortalama 6,0 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Salihli’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Salihli’de geçersiz oy oranı %5,44 (Manisa: %5,05). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 4 sandık var.

Salihli’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Salihli’de en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 1 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Salihli hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Salihli’de CHP 3 kez, MHP 2 kez birinci oldu.

Salihli’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Salihli’deki 104 mahallenin 79 tanesinde CHP, 25 tanesinde MHP birinci çıktı.

Salihli’nin altın sandığı hangisi?

Salihli’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Salihli, Kocaçeşme Mah., 1216 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,52 puan saptı.

Salihli’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Kabazlı (%91,5) mahallesinde, en düşük oyu Karaağaç (%16,9) mahallesinde aldı.

Salihli’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Karaağaç (%79,2) mahallesinde, en düşük oyu Kabazlı (%5,7) mahallesinde aldı.

Salihli’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %84,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Gökköy Mah. (%99,0), en düşük katılım Mitatpaşa Mah. (%77,1).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Manisa il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.