Yunusemre Seçim Sonuçları

2014–2024 · Manisa · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Yunusemre’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,2 oyla CHP kazandı. AK Parti %32,0 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Yunusemre’de Kemal Kılıçdaroğlu %53,9 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%46,2
2024 katılım
%81,8
yerel seçim
Seçmen
190.047
2024
Sandık
598
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Yunusemre sonuçları Manisa geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıYunusemre, Manisa · katılım %81,8YunusemreManisaCHP%46,25%46,21AK Parti%32,03%20,62İYİ Parti%18,06%7,65Zafer Partisi%1,54%1,03Saadet%0,64%2,16DEVA%0,33%0,24Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurYunusemre, Manisa · katılım %92,6YunusemreManisaKılıçdaroğlu%49,10%46,08Erdoğan%43,09%47,15Sinan Oğan%7,33%6,12Muharrem İnce%0,48%0,65Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurYunusemre, Manisa · katılım %89,0YunusemreManisaKılıçdaroğlu%53,87%49,80Erdoğan%46,13%50,20Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiYunusemre, Manisa · katılım %92,6YunusemreManisaAK Parti%29,67%30,89CHP%28,93%29,30İYİ Parti%13,01%11,18MHP%10,95%13,98Yeşil Sol Parti%8,23%5,65Zafer Partisi%2,94%2,24Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Yunusemre’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Yunusemre’de oyların %23,7’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 18,8 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

20 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti48 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Mareşal Fevzi Çakmak Mah.DEM Parti → Millet İttifakı67,057,4
50. Yil Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı46,226,8
Atatürk Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı43,529,0
Cumhuriyet Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı38,938,4
Emlakdere Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı35,423,2
Kayapınar Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı35,430,0
Çamlıca Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı34,119,6
Osmancalı Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı33,820,2
Spil Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı31,135,4
Yağcılar Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı31,014,6
Barbaros Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı30,011,4
Karakılıçlı Mah.Cumhur İttifakı (aynı)26,63,6
Karaali Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı25,927,2
Sarma Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı25,53,7
Akgedik Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı25,07,6

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%40,9
MHP%33,4
CHP%19,5
Katılım %92,9
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%48,7
Muharrem İnce%33,7
Meral Akşener%9,3
Katılım %91,6
2018 MVMilletvekili
AK Parti%38,2
CHP%23,5
İYİ Parti%13,9
Katılım %91,6
2019 YerelYerel
AK Parti%42,9
İYİ Parti%42,8
HDP%6,0
Katılım %86,1
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%49,1
Recep Tayyip Erdoğan%43,1
Sinan Oğan%7,3
Katılım %92,6
2023 MVMilletvekili
AK Parti%29,7
CHP%28,9
İYİ Parti%13,0
Katılım %92,6
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%53,9
Recep Tayyip Erdoğan%46,1
Katılım %89,0
2024 YerelYerel
CHP%46,3
AK Parti%32,0
İYİ Parti%18,1
Katılım %81,8

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Yunusemre’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
50. Yil Mah.CHP %51,5%75,6
75. Yıl Mah.CHP %49,1%82,2
Akgedik Mah.AK Parti %44,3%83,5
Akmescit Mah.CHP %46,9%82,8
Akçaköy Mah.AK Parti %49,7%100,0
Asmacık Mah.AK Parti %56,4%100,5
Atatürk Mah.CHP %50,5%76,7
Avdal Mah.AK Parti %48,3%94,8
Ayni Ali Mah.CHP %46,0%83,4
Barbaros Mah.AK Parti %42,5%83,8
Bağyolu Mah.CHP %38,1%95,7
Beydere Mah.AK Parti %62,5%97,4
Bostanlar Mah.CHP %40,2%98,0
Büyüksümbüller Mah.AK Parti %46,7%100,0
Cumhuriyet Mah.CHP %56,0%78,0
Davutlar Mah.AK Parti %51,6%99,6
Dazyurt Mah.AK Parti %54,9%96,1
Demirci Mah.AK Parti %59,2%98,0
Durasıllı Mah.AK Parti %72,5%97,9
Düzlen Mah.AK Parti %59,2%97,4

Altın sandık

Yunusemre’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Yunusemre’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Mareşal Fevzi Çakmak Mah.%72,9
Güzelyurt Mah.%56,3
Uncubozköy Mah.%56,1
En zayıf
Yuntdağyenice Mah.%2,9
Düzlen Mah.%8,0
Maldan Mah.%8,9
AK Parti
En güçlü
Seyitli Mah.%73,3
Yuntdağyenice Mah.%71,8
Pelitalan Mah.%67,9
En zayıf
Mareşal Fevzi Çakmak Mah.%19,2
Muradiye Mah.%24,1
Güzelyurt Mah.%24,8
İYİ Parti
En güçlü
Karaali Mah.%34,9
Düzlen Mah.%29,0
Dazyurt Mah.%29,0
En zayıf
Mareşal Fevzi Çakmak Mah.%3,7
Seyitli Mah.%9,3
50. Yil Mah.%9,5

Seçime katılım

2024 Yerel%81,8 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%92,6 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%89,0 / TR %84,1
2019 Yerel%86,1 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Örencik Mah.%99,2
Seyitli Mah.%98,5
Sarma Mah.%97,7
Düzlen Mah.%97,4
Pelitalan Mah.%96,4
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Mareşal Fevzi Çakmak Mah.%74,2
Muradiye Mah.%75,4
50. Yil Mah.%75,6
Atatürk Mah.%76,7
Cumhuriyet Mah.%78,0

Yunusemre seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Yunusemre’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Yunusemre’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,2 oyla CHP kazandı. AK Parti %32,0 ile ikinci oldu.

Yunusemre’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Yunusemre’de 190.047 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 598 sandıkta kullanıldı.

Yunusemre’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %49,1, Recep Tayyip Erdoğan %43,1 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %53,9 ile önde çıktı.

Yunusemre’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %29,7, CHP %28,9, İYİ Parti %13,0, MHP %10,9, Yeşil Sol Parti %8,2.

Yunusemre’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Yunusemre’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 4,0 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Yunusemre’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Yunusemre’de oyların %23,7’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 18,8 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Yunusemre’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 20 salıncak mahalle var; en oynakları Mareşal Fevzi Çakmak Mah., 50. Yil Mah., Atatürk Mah..

Yunusemre’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Yunusemre’de etkin parti sayısı 2,86; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 14,2 puan.

Yunusemre’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 10,8 puan daha düşük; AK Parti oyu ortalama 7,6 puan daha yüksek; İYİ Parti oyu ortalama 3,6 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Yunusemre’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Yunusemre’de geçersiz oy oranı %4,06 (Manisa: %5,05). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 9 sandık var.

Yunusemre’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Yunusemre’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Yunusemre hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Yunusemre’de AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Yunusemre’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Yunusemre’deki 87 mahallenin 53 tanesinde AK Parti, 32 tanesinde CHP, 2 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.

Yunusemre’nin altın sandığı hangisi?

Yunusemre’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Yunusemre, Hafsa Sultan Mah., 1230 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,33 puan saptı.

Yunusemre’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Mareşal Fevzi Çakmak (%72,8) mahallesinde, en düşük oyu Yuntdağyenice (%2,9) mahallesinde aldı.

Yunusemre’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Seyitli (%73,3) mahallesinde, en düşük oyu Mareşal Fevzi Çakmak (%19,2) mahallesinde aldı.

Yunusemre’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %81,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Örencik Mah. (%99,2), en düşük katılım Mareşal Fevzi Çakmak Mah. (%74,2).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Manisa il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.