Midyat Seçim Sonuçları

2014–2024 · Mardin · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Midyat’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %30,4 oyla AK Parti kazandı. DEM Parti %24,5 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 29,0 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Midyat’ta Recep Tayyip Erdoğan %56,0 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%30,4
2024 katılım
%71,6
yerel seçim
Seçmen
79.235
2024
Sandık
280
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Midyat sonuçları Mardin geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıMidyat, Mardin · katılım %71,6MidyatMardinAK Parti%30,36%26,33DEM Parti%24,51%54,48DP%24,36%3,52Yeniden Refah%16,15%6,64HÜDA PAR%3,63%3,62Saadet%0,57%0,40Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurMidyat, Mardin · katılım %77,0MidyatMardinErdoğan%53,14%32,29Kılıçdaroğlu%44,81%66,11Sinan Oğan%1,73%1,36Muharrem İnce%0,32%0,24Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurMidyat, Mardin · katılım %73,9MidyatMardinErdoğan%55,99%34,76Kılıçdaroğlu%44,01%65,24Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiMidyat, Mardin · katılım %77,0MidyatMardinAK Parti%43,59%25,63Yeşil Sol Parti%34,69%59,17CHP%11,80%6,91MHP%3,75%3,37Yeniden Refah%2,10%1,18İYİ Parti%1,05%1,17Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Midyat’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Midyat’ta oyların %43,8’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma DEM Parti lehine 9,0 puan.

12 salıncak mahalle9 mahallede birinci parti değişti39 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Şenköy Mah.AK Parti → HÜDA PAR69,221,6
Narlı Mah.AK Parti → Yeniden Refah66,07,7
Çavuşlu Mah.AK Parti → DP56,65,7
Acırlı Mah.AK Parti (aynı)55,62,4
Sarıköy Mah.AK Parti → DP55,210,8
Gelinkaya Mah.AK Parti (aynı)50,14,7
Gülveren Mah.AK Parti → DEM Parti49,914,3
Yemişli Mah.AK Parti (aynı)49,11,7
Sivrice Mah.DEM Parti → DP48,92,2
Ortaçarşı Mah.AK Parti → DP48,43,7
Bahçelievler Mah.AK Parti → DEM Parti43,14,1
Kutlubey Mah.AK Parti → DEM Parti37,019,0

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%43,6
BDP%31,4
Saadet%22,4
Katılım %77,7
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%56,8
Selahattin Demirtaş%35,0
Muharrem İnce%5,5
Katılım %77,3
2018 MVMilletvekili
AK Parti%50,0
HDP%37,5
MHP%4,2
Katılım %77,2
2019 YerelYerel
AK Parti%59,4
HDP%35,6
CHP%1,4
Katılım %75,5
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%53,1
Kemal Kılıçdaroğlu%44,8
Sinan Oğan%1,7
Katılım %77,0
2023 MVMilletvekili
AK Parti%43,6
Yeşil Sol Parti%34,7
CHP%11,8
Katılım %77,0
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%56,0
Kemal Kılıçdaroğlu%44,0
Katılım %73,9
2024 YerelYerel
AK Parti%30,4
DEM Parti%24,5
DP%24,4
Katılım %71,6

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Midyat’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Acırlı Mah.AK Parti %41,3%82,4
Adaklı Mah.Yeniden Refah %42,0%82,5
Akçakaya Mah.DEM Parti %37,3%59,4
Altıntaş Mah.AK Parti %55,7%78,1
Anıtlı Mah.AK Parti %47,8%74,6
Bahçelievler Mah.DEM Parti %29,8%70,4
Bardakçı Mah.AK Parti %32,4%89,4
Barıştepe Mah.DEM Parti %65,9%75,7
Bağlar Mah.AK Parti %40,3%71,0
Bağlarbaşı Mah.AK Parti %39,9%90,9
Başyurt Mah.AK Parti %44,9%69,2
Bethkustan Mah.DP %53,5%59,6
Budaklı Mah.DEM Parti %73,0%78,1
Cumhuriyet Mah.DEM Parti %44,2%65,7
Danışman Mah.DEM Parti %29,8%91,5
Dolunay Mah.AK Parti %75,0%81,8
Doğanyazı Mah.Yeniden Refah %54,6%99,1
Doğançay Mah.DEM Parti %40,9%70,2
Düzgeçit Mah.Yeniden Refah %40,0%83,7
Düzoba Mah.AK Parti %55,1%80,9

Altın sandık

Midyat’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Midyat’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Ortaca Mah.%61,6
Yayvantepe Mah.%56,3
Düzoba Mah.%55,1
En zayıf
Çalpınar Mah.%2,9
Budaklı Mah.%3,7
Barıştepe Mah.%7,5
DEM Parti
En güçlü
Çalpınar Mah.%81,2
Budaklı Mah.%73,0
Barıştepe Mah.%65,9
En zayıf
Çavuşlu Mah.%0,8
Gelinkaya Mah.%1,1
Sarıköy Mah.%1,2
DP
En güçlü
Sarıköy Mah.%53,2
Çavuşlu Mah.%47,7
Gelinkaya Mah.%43,3
En zayıf
Ortaca Mah.%5,1
Başyurt Mah.%11,9
Gülveren Mah.%14,0

Seçime katılım

2024 Yerel%71,6 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%77,0 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%73,9 / TR %84,1
2019 Yerel%75,5 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Kayalıpınar Mah.%96,3
Bağlarbaşı Mah.%90,9
Yolbaşı Mah.%83,9
Çaldere Mah.%83,8
Toptepe Mah.%83,1
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Işıklar Mah.%51,8
Akçakaya Mah.%59,4
Çalpınar Mah.%63,5
Cumhuriyet Mah.%65,7
Söğütlü Mah.%67,1

Midyat seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Midyat’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Midyat’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %30,4 oyla AK Parti kazandı. DEM Parti %24,5 ile ikinci oldu.

Midyat’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Midyat’ta 79.235 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 280 sandıkta kullanıldı.

Midyat’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %53,1, Kemal Kılıçdaroğlu %44,8 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %56,0 ile önde çıktı.

Midyat’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %43,6, Yeşil Sol Parti %34,7, CHP %11,8, MHP %3,8, Yeniden Refah %2,1.

Midyat’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Midyat’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 5,5 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Midyat’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Midyat’ta oyların %43,8’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma DEM Parti lehine 9,0 puan. 9 mahallede birinci parti değişti.

Midyat’ta salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 12 salıncak mahalle var; en oynakları Şenköy Mah., Narlı Mah., Çavuşlu Mah..

Midyat’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Midyat’ta etkin parti sayısı 4,18; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci DEM Parti arasındaki fark 5,9 puan.

Midyat’ta yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Midyat’ta katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Midyat’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Midyat’ta geçersiz oy oranı %7,7 (Mardin: %6,59). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 5 sandık var.

Midyat’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Midyat’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Midyat hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Midyat’ta AK Parti 5 kez birinci oldu.

Midyat’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Midyat’taki 73 mahallenin 34 tanesinde AK Parti, 23 tanesinde DEM Parti, 9 tanesinde DP, 6 tanesinde Yeniden Refah, 1 tanesinde HÜDA PAR birinci çıktı.

Midyat’ın altın sandığı hangisi?

Midyat’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Midyat, Bahçelievler Mah., 1050 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,59 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 1,02 puan sapmayla verdi.

Midyat’ta AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Ortaca (%61,6) mahallesinde, en düşük oyu Çalpınar (%2,9) mahallesinde aldı.

Midyat’ta DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Çalpınar (%81,2) mahallesinde, en düşük oyu Çavuşlu (%0,8) mahallesinde aldı.

Midyat’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %71,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kayalıpınar Mah. (%96,3), en düşük katılım Işıklar Mah. (%51,8).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Mardin il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.