Mardin Seçim Sonuçları

2014–2024 · il geneli ve ilçe ilçe · güncelleme 02.11.2026

Mardin’de 2024 yerel seçiminde büyükşehir belediye başkanlığı yarışını %57,6 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %27,8 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Mardin’de Kemal Kılıçdaroğlu %65,2 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 büyükşehir belediye başkanlığı kazananı
DEM Parti
%57,6
2024 katılım
%73,1
yerel seçim
Seçmen
555.321
2024
Sandık
2.031
10 ilçe
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Mardin sonuçları Türkiye geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · büyükşehir belediye başkanlığıMardin · katılım %73,1MardinTürkiyeDEM Parti%57,56%5,72AK Parti%27,82%35,57Yeniden Refah%4,42%6,21HÜDA PAR%2,98%0,55CHP%2,50%37,90DP%1,61%0,20Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurMardin · katılım %82,8MardinTürkiyeKılıçdaroğlu%66,11%44,88Erdoğan%32,29%49,52Sinan Oğan%1,36%5,17Muharrem İnce%0,24%0,43Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurMardin · katılım %78,9MardinTürkiyeKılıçdaroğlu%65,24%47,82Erdoğan%34,76%52,18Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiMardin · katılım %82,8MardinTürkiyeYeşil Sol Parti%59,17%8,85AK Parti%25,63%35,39CHP%6,91%25,22MHP%3,37%10,00Yeniden Refah%1,18%2,79İYİ Parti%1,17%9,64Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Mardin’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Mardin’de oyların %12,3’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma DEM Parti lehine 6,0 puan.

2 salıncak ilçe2 ilçede birinci parti değişti10 ilçe karşılaştırıldı
Salıncak ilçeler
İlçeÖnce → sonra birinciKaymaFark
MidyatAK Parti (aynı)23,24,7
ArtukluAK Parti → DEM Parti18,47,1

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan ilçeler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%78,2
Saadet%5,4
HÜDA PAR%4,7
Katılım %83,9
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Selahattin Demirtaş%58,8
Recep Tayyip Erdoğan%34,4
Muharrem İnce%5,4
Katılım %84,1
2018 MVMilletvekili
HDP%60,7
AK Parti%29,5
CHP%2,8
Katılım %84,0
2019 YerelYerel
HDP%56,4
AK Parti%38,7
CHP%1,8
Katılım %80,6
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%66,1
Recep Tayyip Erdoğan%32,3
Sinan Oğan%1,4
Katılım %82,8
2023 MVMilletvekili
Yeşil Sol Parti%59,2
AK Parti%25,6
CHP%6,9
Katılım %82,8
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%65,2
Recep Tayyip Erdoğan%34,8
Katılım %78,9
2024 YerelYerel
DEM Parti%57,6
AK Parti%27,8
Yeniden Refah%4,4
Katılım %73,1

İlçe ilçe sonuçlar

2024 yerel seçiminde Mardin’deki her ilçenin belediye başkanlığı sonucu.

İlçeKazananKatılım
ArtukluDEM Parti %43,6%72,9
DargeçitDEM Parti %49,1%78,4
DerikDEM Parti %61,9%76,7
KızıltepeDEM Parti %70,8%71,4
MazıdağıDEM Parti %51,5%81,2
MidyatAK Parti %30,4%71,6
NusaybinDEM Parti %77,2%69,6
SavurAK Parti %49,6%75,4
YeşilliAK Parti %53,2%78,2
ÖmerliAK Parti %42,0%83,8

Altın sandık

Mardin’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Mardin’de en güçlü ve en zayıf olduğu ilçeler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

DEM Parti
En güçlü
Nusaybin%77,2
Kızıltepe%70,8
Derik%61,9
En zayıf
Yeşilli%23,5
Midyat%24,5
Ömerli%25,7
AK Parti
En güçlü
Yeşilli%53,2
Savur%49,6
Dargeçit%43,6
En zayıf
Nusaybin%14,1
Kızıltepe%14,7
Derik%29,7

Seçime katılım

2024 Yerel%73,1 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%82,8 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%78,9 / TR %84,1
2019 Yerel%80,6 / TR %84,7
En yüksek katılım (ilçe, 2024)
Ömerli%83,8
Mazıdağı%81,2
Dargeçit%78,4
Yeşilli%78,2
Derik%76,7
En düşük katılım (ilçe, 2024)
Nusaybin%69,6
Kızıltepe%71,4
Midyat%71,6
Artuklu%72,9
Savur%75,4

Mardin seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Mardin’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Mardin’de 2024 yerel seçiminde büyükşehir belediye başkanlığı yarışını %57,6 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %27,8 ile ikinci oldu.

Mardin’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Mardin’de 555.321 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 2.031 sandıkta kullanıldı.

Mardin’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %66,1, Recep Tayyip Erdoğan %32,3 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %65,2 ile önde çıktı.

Mardin’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

Yeşil Sol Parti %59,2, AK Parti %25,6, CHP %6,9, MHP %3,4, Yeniden Refah %1,2.

Mardin’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Mardin’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 15,1 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Mardin’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Mardin’de oyların %12,3’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma DEM Parti lehine 6,0 puan. 2 ilçede birinci parti değişti.

Mardin’de salıncak ilçe var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak ilçe var; en oynakları Midyat, Artuklu.

Mardin’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Mardin’de etkin parti sayısı 2,42; yani iki partili bir yapı var. Birinci DEM Parti ile ikinci AK Parti arasındaki fark 29,7 puan.

Mardin’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Mardin’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Mardin’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Mardin’de geçersiz oy oranı %6,37 (Türkiye: %4,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 15 sandık var.

Mardin’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Mardin’de en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 6 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Mardin hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Mardin’de HDP 2 kez, AK Parti 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez, DEM Parti 1 kez birinci oldu.

Mardin’in ilçelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Mardin’deki 10 ilçenin 6 tanesinde DEM Parti, 4 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Mardin’in altın sandığı hangisi?

Mardin’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Kızıltepe, Arıklı Mah., 1027 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,98 puan saptı.

Mardin’de DEM Parti en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Nusaybin (%77,2) ilçesinde, en düşük oyu Yeşilli (%23,5) ilçesinde aldı.

Mardin’de AK Parti en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Yeşilli (%53,2) ilçesinde, en düşük oyu Nusaybin (%14,1) ilçesinde aldı.

Mardin’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %73,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Ömerli (%83,8), en düşük katılım Nusaybin (%69,6).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Mardin ilçelerinin seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.