Ömerli Seçim Sonuçları
2014–2024 · Mardin · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Ömerli’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %42,0 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %30,8 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 17,8 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Ömerli’de Recep Tayyip Erdoğan %57,6 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Ömerli sonuçları Mardin geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Ömerli’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Ömerli’de oyların %31,6’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 24,3 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Salihköy Mah. | AK Parti (aynı) | 48,4 | 3,3 |
| Şafak Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 47,2 | 1,4 |
| Cumhuriyet Mah. | AK Parti (aynı) | 40,9 | 1,2 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Ömerli’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Akyokuş Mah. | DEM Parti %67,7 | %70,5 |
| Alıçlı Mah. | AK Parti %51,9 | %89,7 |
| Anıttepe Mah. | Yeniden Refah %67,9 | %85,2 |
| Beşikkaya Mah. | Yeniden Refah %53,5 | %78,3 |
| Cumhuriyet Mah. | AK Parti %41,6 | %77,1 |
| Duygulu Mah. | DEM Parti %85,3 | %89,7 |
| Fıstıklı Mah. | DEM Parti %87,9 | %83,3 |
| Göllü Mah. | DEM Parti %59,5 | %83,3 |
| Güzelağaç Mah. | DEM Parti %57,8 | %85,0 |
| Harmankaya Mah. | DEM Parti %68,6 | %86,4 |
| Havuzbaşı Mah. | AK Parti %81,5 | %80,6 |
| Işıkdere Mah. | DEM Parti %48,3 | %86,1 |
| Kayabalı Mah. | DEM Parti %78,7 | %95,0 |
| Kayadere Mah. | AK Parti %44,4 | %80,4 |
| Kayagöze Mah. | AK Parti %56,3 | %87,2 |
| Kayaüstü Mah. | AK Parti %73,6 | %83,0 |
| Kaynakkaya Mah. | DEM Parti %66,8 | %78,2 |
| Kocakuyu Mah. | AK Parti %60,0 | %73,0 |
| Kocasırt Mah. | DEM Parti %58,9 | %93,2 |
| Kovanlı Mah. | DEM Parti %76,3 | %97,0 |
Altın sandık
Ömerli’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Ömerli’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Ömerli seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Ömerli’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Ömerli’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %42,0 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %30,8 ile ikinci oldu.
Ömerli’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Ömerli’de 9.559 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 60 sandıkta kullanıldı.
Ömerli’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %55,9, Kemal Kılıçdaroğlu %41,9 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %57,6 ile önde çıktı.
Ömerli’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %42,9, Yeşil Sol Parti %35,0, MHP %9,0, CHP %6,0, İYİ Parti %1,8.
Ömerli’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Ömerli’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 7,0 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Ömerli’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Ömerli’de oyların %31,6’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 24,3 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.
Ömerli’de salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 3 salıncak mahalle var; en oynakları Salihköy Mah., Şafak Mah., Cumhuriyet Mah..
Ömerli’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Ömerli’de etkin parti sayısı 2,97; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 11,2 puan.
Ömerli’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Ömerli’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Ömerli’nin geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Ömerli’de geçersiz oy oranı %8,71 (Mardin: %6,59). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.
Ömerli’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Ömerli’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Ömerli hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Ömerli’de AK Parti 4 kez, BDP 1 kez birinci oldu.
Ömerli’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Ömerli’deki 45 mahallenin 21 tanesinde DEM Parti, 16 tanesinde AK Parti, 8 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.
Ömerli’nin altın sandığı hangisi?
Ömerli’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Ömerli, Cumhuriyet Mah., 1008 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 3,1 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 1,8 puan sapmayla verdi.
Ömerli’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Yeni (%51,2) mahallesinde, en düşük oyu Kaynakkaya (%27,7) mahallesinde aldı.
Ömerli’de Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Şafak (%47,2) mahallesinde, en düşük oyu Kaynakkaya (%3,9) mahallesinde aldı.
Ömerli’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %83,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Çınaraltı Mah. (%91,5), en düşük katılım Cumhuriyet Mah. (%77,1).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.