Savur Seçim Sonuçları

2014–2024 · Mardin · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Savur’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,6 oyla AK Parti kazandı. DEM Parti %43,2 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 5,2 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Savur’da Kemal Kılıçdaroğlu %50,3 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%49,6
2024 katılım
%75,4
yerel seçim
Seçmen
17.484
2024
Sandık
73
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Savur sonuçları Mardin geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıSavur, Mardin · katılım %75,4SavurMardinAK Parti%49,57%26,33DEM Parti%43,25%54,48CHP%2,00%2,64HÜDA PAR%1,45%3,62Yeniden Refah%1,38%6,64İYİ Parti%1,09%0,49Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurSavur, Mardin · katılım %76,1SavurMardinKılıçdaroğlu%52,33%66,11Erdoğan%45,76%32,29Sinan Oğan%1,49%1,36Muharrem İnce%0,42%0,24Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurSavur, Mardin · katılım %73,4SavurMardinKılıçdaroğlu%50,27%65,24Erdoğan%49,73%34,76Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiSavur, Mardin · katılım %76,1SavurMardinYeşil Sol Parti%48,01%59,17AK Parti%36,04%25,63MHP%5,85%3,37CHP%4,24%6,91Yeniden Refah%1,45%1,18İYİ Parti%1,39%1,17Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Savur’un seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Savur’da oyların %9,0’i el değiştirdi (sakin). Net kayma AK Parti lehine 6,5 puan.

1 salıncak mahalle1 mahallede birinci parti değişti20 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Erkuran Mah.DEM Parti → AK Parti61,598,1

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
BDP%52,5
AK Parti%39,8
CHP%5,1
Katılım %85,4
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Selahattin Demirtaş%48,5
Recep Tayyip Erdoğan%46,1
Muharrem İnce%4,1
Katılım %78,7
2018 MVMilletvekili
HDP%50,3
AK Parti%39,5
MHP%3,5
Katılım %78,6
2019 YerelYerel
HDP%51,1
AK Parti%44,3
CHP%1,6
Katılım %78,8
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%52,3
Recep Tayyip Erdoğan%45,8
Sinan Oğan%1,5
Katılım %76,1
2023 MVMilletvekili
Yeşil Sol Parti%48,0
AK Parti%36,0
MHP%5,9
Katılım %76,1
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%50,3
Recep Tayyip Erdoğan%49,7
Katılım %73,4
2024 YerelYerel
AK Parti%49,6
DEM Parti%43,3
CHP%2,0
Katılım %75,4

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Savur’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akyürek Mah.AK Parti %98,5%95,8
Armutalan Mah.AK Parti %71,6%88,5
Bağyaka Mah.DEM Parti %81,0%77,6
Başağaç Mah.AK Parti %52,5%89,1
Başkavak Mah.AK Parti %82,8%83,9
Bengisu Mah.AK Parti %67,0%84,8
Dereiçi Mah.AK Parti %56,9%42,0
Durusu Mah.DEM Parti %68,9%93,0
Erkuran Mah.AK Parti %99,0%88,5
Gölbaşı Mah.AK Parti %71,8%85,2
Harmantepe Mah.AK Parti %65,7%89,5
Hisarkaya Mah.DEM Parti %51,8%74,4
Kaplan Mah.AK Parti %68,2%71,7
Karaköy Mah.AK Parti %54,3%88,6
Kayacıklar Mah.AK Parti %50,5%66,7
Kayatepe Mah.AK Parti %85,1%89,4
Kocahüyük Mah.AK Parti %47,1%76,8
Koşuyolu Mah.AK Parti %93,7%80,5
Köprülü Mah.DEM Parti %80,9%97,1
Kırbalı Mah.AK Parti %63,2%88,1

Altın sandık

Savur’un 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Savur’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Üçkavak Mah.%93,9
Yenilmez Mah.%88,0
Kayatepe Mah.%85,1
En zayıf
Soylu Mah.%7,5
Şenocak Mah.%8,2
Çınarönü Mah.%10,8
DEM Parti
En güçlü
Soylu Mah.%90,5
Şenocak Mah.%90,5
Çınarönü Mah.%87,8
En zayıf
Üçkavak Mah.%2,2
Yenilmez Mah.%3,6
Kayatepe Mah.%11,7

Seçime katılım

2024 Yerel%75,4 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%76,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%73,4 / TR %84,1
2019 Yerel%78,8 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
İşgören Mah.%92,0
Harmantepe Mah.%89,5
Kayatepe Mah.%89,4
Şenocak Mah.%84,1
Sürgücü Mah.%84,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Safa Mah.%51,3
Yenilmez Mah.%58,2
Seydin Mah.%61,0
İçören Mah.%65,3
Kaplan Mah.%71,7

Savur seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Savur’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Savur’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,6 oyla AK Parti kazandı. DEM Parti %43,2 ile ikinci oldu.

Savur’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Savur’da 17.484 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 73 sandıkta kullanıldı.

Savur’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %52,3, Recep Tayyip Erdoğan %45,8 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %50,3 ile önde çıktı.

Savur’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

Yeşil Sol Parti %48,0, AK Parti %36,0, MHP %5,8, CHP %4,2, Yeniden Refah %1,4.

Savur’un seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Savur’un sonucu Türkiye sonucundan ortalama 6,5 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Savur’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Savur’da oyların %9,0’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 6,5 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.

Savur’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Erkuran Mah..

Savur’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Savur’da etkin parti sayısı 2,31; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci DEM Parti arasındaki fark 6,3 puan.

Savur’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 6,1 puan daha düşük; DEM Parti oyu ortalama 6,1 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Savur’un geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Savur’da geçersiz oy oranı %8,01 (Mardin: %6,59). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Savur’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Savur’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Savur hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Savur’da HDP 2 kez, BDP 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez, AK Parti 1 kez birinci oldu.

Savur’un mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Savur’daki 41 mahallenin 25 tanesinde AK Parti, 16 tanesinde DEM Parti birinci çıktı.

Savur’un altın sandığı hangisi?

Savur’un 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Savur, Kaplan Mah., 1027 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 4,42 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,74 puan sapmayla verdi.

Savur’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Üçkavak (%93,9) mahallesinde, en düşük oyu Soylu (%7,5) mahallesinde aldı.

Savur’da DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Soylu (%90,5) mahallesinde, en düşük oyu Üçkavak (%2,2) mahallesinde aldı.

Savur’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %75,4 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım İşgören Mah. (%92,0), en düşük katılım Safa Mah. (%51,3).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Mardin il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.