Yeşilli Seçim Sonuçları

2014–2024 · Mardin · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Yeşilli’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %53,2 oyla AK Parti kazandı. DEM Parti %23,5 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 2,6 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Yeşilli’de Recep Tayyip Erdoğan %76,6 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%53,2
2024 katılım
%78,2
yerel seçim
Seçmen
8.559
2024
Sandık
34
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Yeşilli sonuçları Mardin geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıYeşilli, Mardin · katılım %78,2YeşilliMardinAK Parti%53,17%26,33DEM Parti%23,51%54,48Yeniden Refah%16,97%6,64HÜDA PAR%2,96%3,62DEVA%1,21%0,79Saadet%1,21%0,40Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurYeşilli, Mardin · katılım %90,5YeşilliMardinErdoğan%71,96%32,29Kılıçdaroğlu%26,73%66,11Sinan Oğan%1,09%1,36Muharrem İnce%0,22%0,24Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurYeşilli, Mardin · katılım %94,0YeşilliMardinErdoğan%76,59%34,76Kılıçdaroğlu%23,41%65,24Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiYeşilli, Mardin · katılım %90,7YeşilliMardinAK Parti%62,30%25,63Yeşil Sol Parti%22,42%59,17MHP%5,25%3,37CHP%4,45%6,91Yeniden Refah%2,43%1,18İYİ Parti%0,96%1,17Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Yeşilli’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Yeşilli’de oyların %48,0’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma DEM Parti lehine 10,5 puan.

4 salıncak mahalle4 mahallede birinci parti değişti7 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Dereyanı Mah.Saadet → DEM Parti87,973,3
Tepebaşı Mah.Saadet → AK Parti61,530,1
Zeytinli Mah.AK Parti → DEM Parti56,06,5
Gül Mah.Saadet → AK Parti50,826,0

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%67,3
BDP%29,2
HÜDA PAR%1,9
Katılım %85,6
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%73,7
Selahattin Demirtaş%20,5
Muharrem İnce%4,3
Katılım %87,2
2018 MVMilletvekili
AK Parti%63,1
HDP%22,2
MHP%7,8
Katılım %87,0
2019 YerelYerel
AK Parti%50,6
Saadet%48,8
BTP%0,6
Katılım %85,6
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%72,0
Kemal Kılıçdaroğlu%26,7
Sinan Oğan%1,1
Katılım %90,5
2023 MVMilletvekili
AK Parti%62,3
Yeşil Sol Parti%22,4
MHP%5,3
Katılım %90,7
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%76,6
Kemal Kılıçdaroğlu%23,4
Katılım %94,0
2024 YerelYerel
AK Parti%53,2
DEM Parti%23,5
Yeniden Refah%17,0
Katılım %78,2

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Yeşilli’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Alıçlı Mah.AK Parti %64,2%87,9
Bahçebaşı Mah.AK Parti %60,9%74,9
Bülbül Mah.DEM Parti %44,7%74,1
Dereyanı Mah.DEM Parti %85,4%93,6
Gül Mah.AK Parti %53,2%73,0
Karşıyaka Mah.AK Parti %90,0%78,0
Koyunlu Mah.AK Parti %66,7%92,3
Kütüklü Mah.AK Parti %58,4%92,2
Ovaköy Mah.DEM Parti %50,0%94,0
Sancar Mah.DEM Parti %57,2%87,3
Tepebaşı Mah.AK Parti %53,1%74,4
Uzunköy Mah.AK Parti %78,5%86,8
Zeytinli Mah.DEM Parti %50,6%87,7
Şirinevler Mah.AK Parti %47,8%77,3

Altın sandık

Yeşilli’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Yeşilli’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Karşıyaka Mah.%90,0
Bahçebaşı Mah.%60,9
Gül Mah.%53,2
En zayıf
Dereyanı Mah.%12,1
Zeytinli Mah.%44,1
Şirinevler Mah.%47,8
DEM Parti
En güçlü
Dereyanı Mah.%85,4
Zeytinli Mah.%50,6
Tepebaşı Mah.%23,0
En zayıf
Karşıyaka Mah.%0,5
Bahçebaşı Mah.%11,1
Gül Mah.%12,7
Yeniden Refah
En güçlü
Gül Mah.%27,2
Şirinevler Mah.%22,5
Bahçebaşı Mah.%22,2
En zayıf
Dereyanı Mah.%0,5
Zeytinli Mah.%0,6
Karşıyaka Mah.%8,6

Seçime katılım

2024 Yerel%78,2 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,5 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%94,0 / TR %84,1
2019 Yerel%85,6 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Dereyanı Mah.%93,6
Zeytinli Mah.%87,7
Karşıyaka Mah.%78,0
Şirinevler Mah.%77,3
Bahçebaşı Mah.%74,9
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Gül Mah.%73,0
Tepebaşı Mah.%74,4
Bahçebaşı Mah.%74,9
Şirinevler Mah.%77,3
Karşıyaka Mah.%78,0

Yeşilli seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Yeşilli’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Yeşilli’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %53,2 oyla AK Parti kazandı. DEM Parti %23,5 ile ikinci oldu.

Yeşilli’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Yeşilli’de 8.559 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 34 sandıkta kullanıldı.

Yeşilli’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %72,0, Kemal Kılıçdaroğlu %26,7 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %76,6 ile önde çıktı.

Yeşilli’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %62,3, Yeşil Sol Parti %22,4, MHP %5,2, CHP %4,5, Yeniden Refah %2,4.

Yeşilli’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Yeşilli’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 16,3 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Yeşilli’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Yeşilli’de oyların %48,0’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma DEM Parti lehine 10,5 puan. 4 mahallede birinci parti değişti.

Yeşilli’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 4 salıncak mahalle var; en oynakları Dereyanı Mah., Tepebaşı Mah., Zeytinli Mah..

Yeşilli’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Yeşilli’de etkin parti sayısı 2,72; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci DEM Parti arasındaki fark 29,7 puan.

Yeşilli’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 5,9 puan daha düşük; DEM Parti oyu ortalama 16,4 puan daha yüksek; Yeniden Refah oyu ortalama 10,5 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Yeşilli’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Yeşilli’de geçersiz oy oranı %5,27 (Mardin: %6,59). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Yeşilli’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Yeşilli’de en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 2 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Yeşilli hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Yeşilli’de AK Parti 5 kez birinci oldu.

Yeşilli’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Yeşilli’deki 14 mahallenin 9 tanesinde AK Parti, 5 tanesinde DEM Parti birinci çıktı.

Yeşilli’nin altın sandığı hangisi?

Yeşilli’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Yeşilli, Tepebaşı Mah., 1029 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 2,34 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 2,18 puan sapmayla verdi.

Yeşilli’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Karşıyaka (%90,0) mahallesinde, en düşük oyu Dereyanı (%12,1) mahallesinde aldı.

Yeşilli’de DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Dereyanı (%85,4) mahallesinde, en düşük oyu Karşıyaka (%0,5) mahallesinde aldı.

Yeşilli’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %78,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Dereyanı Mah. (%93,6), en düşük katılım Gül Mah. (%73,0).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Mardin il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.