Nusaybin Seçim Sonuçları

2014–2024 · Mardin · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Nusaybin’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %77,2 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %14,1 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Nusaybin’de Kemal Kılıçdaroğlu %83,7 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
DEM Parti
%77,2
2024 katılım
%69,6
yerel seçim
Seçmen
75.976
2024
Sandık
268
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Nusaybin sonuçları Mardin geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıNusaybin, Mardin · katılım %69,6NusaybinMardinDEM Parti%77,21%54,48AK Parti%14,11%26,33HÜDA PAR%2,46%3,62CHP%2,33%2,64Yeniden Refah%0,82%6,64DEVA%0,79%0,79Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurNusaybin, Mardin · katılım %78,8NusaybinMardinKılıçdaroğlu%84,02%66,11Erdoğan%14,84%32,29Sinan Oğan%0,94%1,36Muharrem İnce%0,19%0,24Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurNusaybin, Mardin · katılım %75,2NusaybinMardinKılıçdaroğlu%83,73%65,24Erdoğan%16,27%34,76Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiNusaybin, Mardin · katılım %78,8NusaybinMardinYeşil Sol Parti%78,35%59,17AK Parti%11,22%25,63CHP%5,38%6,91MHP%1,51%3,37İYİ Parti%0,72%1,17Yeniden Refah%0,66%1,18Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Nusaybin’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Nusaybin’de oyların %5,9’i el değiştirdi (sakin). Net kayma DEM Parti lehine 2,3 puan.

2 salıncak mahalle2 mahallede birinci parti değişti36 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Söğütlü Mah.AK Parti → DEM Parti28,416,7
Üçköy Mah.AK Parti → DEM Parti27,20,6

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
BDP%78,8
AK Parti%16,6
HÜDA PAR%2,4
Katılım %77,7
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Selahattin Demirtaş%80,2
Recep Tayyip Erdoğan%15,6
Muharrem İnce%3,3
Katılım %82,3
2018 MVMilletvekili
HDP%81,7
AK Parti%12,9
HÜDA PAR%1,8
Katılım %82,1
2019 YerelYerel
HDP%77,4
AK Parti%18,8
CHP%2,9
Katılım %76,7
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%84,0
Recep Tayyip Erdoğan%14,8
Sinan Oğan%0,9
Katılım %78,8
2023 MVMilletvekili
Yeşil Sol Parti%78,4
AK Parti%11,2
CHP%5,4
Katılım %78,8
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%83,7
Recep Tayyip Erdoğan%16,3
Katılım %75,2
2024 YerelYerel
DEM Parti%77,2
AK Parti%14,1
HÜDA PAR%2,5
Katılım %69,6

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Nusaybin’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
8 Mart Mah.DEM Parti %76,9%65,8
Abdulkadirpaşa Mah.DEM Parti %82,4%67,7
Akarsu Mah.DEM Parti %75,9%78,4
Akağıl Mah.DEM Parti %88,8%82,1
Akçatarla Mah.DEM Parti %67,8%89,3
Açıkköy Mah.DEM Parti %60,4%66,5
Açıkyol Mah.AK Parti %70,0%93,5
Bahçebaşı Mah.DEM Parti %73,1%83,1
Bakacık Mah.AK Parti %39,4%82,6
Balaban Mah.AK Parti %52,6%76,5
Barış Mah.DEM Parti %84,8%69,6
Beylik Mah.DEM Parti %64,3%70,4
Büyükkardeş Mah.DEM Parti %80,8%84,1
Dallıağaç Mah.DEM Parti %78,6%61,2
Dağiçi Mah.DEM Parti %58,1%87,2
Demirtepe Mah.HÜDA PAR %63,6%88,5
Devrim Mah.DEM Parti %85,9%69,3
Dibek Mah.DEM Parti %63,2%47,6
Dicle Mah.DEM Parti %89,3%68,2
Dirim Mah.DEM Parti %78,6%106,7

Altın sandık

Nusaybin’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Nusaybin’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

DEM Parti
En güçlü
Dicle Mah.%89,3
Fırat Mah.%86,9
Yenişehir Mah.%86,4
En zayıf
Tepealtı Mah.%19,9
İkiztepe Mah.%43,6
Tepeüstü Mah.%47,4
AK Parti
En güçlü
Tepealtı Mah.%75,2
Tepeüstü Mah.%33,9
Çağlar Mah.%32,1
En zayıf
Dicle Mah.%5,0
Yenişehir Mah.%6,4
Fırat Mah.%6,7

Seçime katılım

2024 Yerel%69,6 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%78,8 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%75,2 / TR %84,1
2019 Yerel%76,7 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Akçatarla Mah.%89,3
Büyükkardeş Mah.%84,1
Yolbilen Mah.%83,2
Bahçebaşı Mah.%83,1
Akarsu Mah.%78,4
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Girmeli Mah.%56,5
Selahaddin Eyyubi Mah.%63,1
Duruca Mah.%65,4
8 Mart Mah.%65,8
Tepeüstü Mah.%66,5

Nusaybin seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Nusaybin’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Nusaybin’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %77,2 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %14,1 ile ikinci oldu.

Nusaybin’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Nusaybin’de 75.976 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 268 sandıkta kullanıldı.

Nusaybin’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %84,0, Recep Tayyip Erdoğan %14,8 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %83,7 ile önde çıktı.

Nusaybin’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

Yeşil Sol Parti %78,3, AK Parti %11,2, CHP %5,4, MHP %1,5, İYİ Parti %0,7.

Nusaybin’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Nusaybin’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 27,2 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Nusaybin’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Nusaybin’de oyların %5,9’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma DEM Parti lehine 2,3 puan. 2 mahallede birinci parti değişti.

Nusaybin’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak mahalle var; en oynakları Söğütlü Mah., Üçköy Mah..

Nusaybin’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Nusaybin’de etkin parti sayısı 1,62; yani iki partili bir yapı var. Birinci DEM Parti ile ikinci AK Parti arasındaki fark 63,1 puan.

Nusaybin’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Nusaybin’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Nusaybin’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Nusaybin’de geçersiz oy oranı %7,36 (Mardin: %6,59). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Nusaybin’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Nusaybin’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Nusaybin hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Nusaybin’de HDP 2 kez, BDP 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez, DEM Parti 1 kez birinci oldu.

Nusaybin’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Nusaybin’deki 81 mahallenin 68 tanesinde DEM Parti, 12 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde HÜDA PAR birinci çıktı.

Nusaybin’in altın sandığı hangisi?

Nusaybin’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Nusaybin, 8 Mart Mah., 1016 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,46 puan saptı.

Nusaybin’de DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Dicle (%89,3) mahallesinde, en düşük oyu Tepealtı (%19,9) mahallesinde aldı.

Nusaybin’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Tepealtı (%75,2) mahallesinde, en düşük oyu Dicle (%5,0) mahallesinde aldı.

Nusaybin’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %69,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Akçatarla Mah. (%89,3), en düşük katılım Girmeli Mah. (%56,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Mardin il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.