Dalaman Seçim Sonuçları
2014–2024 · Muğla · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Dalaman’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %57,7 oyla CHP kazandı. AK Parti %27,5 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 32,8 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Dalaman’da Kemal Kılıçdaroğlu %61,4 oy aldı (Türkiye: %47,8).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Dalaman sonuçları Muğla geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Dalaman’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Dalaman’da oyların %41,7’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma CHP lehine 21,6 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Narlı Mah. | AK Parti → CHP | 56,5 | 34,7 |
| Gürköy Mah. | AK Parti → CHP | 51,2 | 28,3 |
| Sabunlu Mah. | AK Parti → CHP | 49,0 | 11,5 |
| Hürriyet Mah. | AK Parti → CHP | 46,8 | 35,2 |
| Bezkese Mah. | AK Parti → CHP | 45,3 | 27,7 |
| Gürleyk Mah. | AK Parti → CHP | 44,2 | 42,3 |
| Kapukargın Mah. | AK Parti → CHP | 43,9 | 40,4 |
| Karaçalı Mah. | AK Parti → CHP | 43,4 | 35,8 |
| Altıntas Mah. | AK Parti → CHP | 42,7 | 31,0 |
| Atakent Mah. | AK Parti → CHP | 42,7 | 18,9 |
| Elcik Mah. | AK Parti → CHP | 42,1 | 11,5 |
| Söğütlüyurt Mah. | AK Parti → CHP | 41,1 | 35,6 |
| Kargınkürü Mah. | AK Parti → CHP | 41,0 | 25,9 |
| Merkez Mah. | AK Parti → CHP | 40,9 | 28,6 |
| Çöğmen Mah. | İYİ Parti → CHP | 40,3 | 39,5 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Dalaman’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Akçataş Mah. | CHP %47,8 | %97,4 |
| Altıntas Mah. | CHP %57,2 | %77,0 |
| Atakent Mah. | CHP %50,8 | %85,0 |
| Bezkese Mah. | CHP %56,8 | %83,8 |
| Bozbel Mah. | CHP %52,3 | %95,0 |
| Darıyeri Mah. | CHP %57,6 | %100,0 |
| Ege Mah. | CHP %58,3 | %77,1 |
| Elcik Mah. | CHP %48,1 | %93,2 |
| Gürköy Mah. | CHP %58,6 | %92,4 |
| Gürleyk Mah. | CHP %67,8 | %95,1 |
| Hürriyet Mah. | CHP %59,0 | %77,8 |
| Kapukargın Mah. | CHP %67,4 | %96,3 |
| Karacaağaç Mah. | CHP %55,7 | %96,2 |
| Karaçalı Mah. | CHP %59,7 | %77,2 |
| Kargınkürü Mah. | CHP %57,9 | %93,2 |
| Kavacık Mah. | CHP %54,8 | %95,4 |
| Kayadibi Mah. | CHP %49,7 | %96,1 |
| Kızılkaya Mah. | CHP %62,5 | %98,9 |
| Merkez Mah. | CHP %55,1 | %77,0 |
| Narlı Mah. | CHP %63,3 | %93,7 |
Altın sandık
Dalaman’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Dalaman’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Dalaman seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Dalaman’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Dalaman’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %57,7 oyla CHP kazandı. AK Parti %27,5 ile ikinci oldu.
Dalaman’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Dalaman’da 37.185 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 119 sandıkta kullanıldı.
Dalaman’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %56,7, Recep Tayyip Erdoğan %36,4 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %61,4 ile önde çıktı.
Dalaman’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
CHP %32,8, AK Parti %26,7, İYİ Parti %19,7, MHP %7,5, TİP %3,6.
Dalaman’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Dalaman’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 8,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Dalaman’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Dalaman’da oyların %41,7’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 21,6 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.
Dalaman’da salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 20 salıncak mahalle var; en oynakları Narlı Mah., Gürköy Mah., Sabunlu Mah..
Dalaman’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Dalaman’da etkin parti sayısı 2,41; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 30,2 puan.
Dalaman’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 4,4 puan daha yüksek; Zafer Partisi oyu ortalama 2,5 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Dalaman’ın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Dalaman’da geçersiz oy oranı %3,71 (Muğla: %4,51). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.
Dalaman’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Dalaman’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Dalaman hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Dalaman’da CHP 3 kez, AK Parti 2 kez birinci oldu.
Dalaman’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Dalaman’daki 25 mahallenin 24 tanesinde CHP, 1 tanesinde AK Parti birinci çıktı.
Dalaman’ın altın sandığı hangisi?
Dalaman’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Dalaman, Hürriyet Mah., 1049 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,55 puan saptı.
Dalaman’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Gürleyk (%67,8) mahallesinde, en düşük oyu Taşbaşı (%43,0) mahallesinde aldı.
Dalaman’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Taşbaşı (%47,8) mahallesinde, en düşük oyu Ege (%22,3) mahallesinde aldı.
Dalaman’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %81,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kızılkaya Mah. (%98,9), en düşük katılım Söğütlüyurt Mah. (%76,0).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.