Muğla Seçim Sonuçları
2014–2024 · il geneli ve ilçe ilçe · güncelleme 02.11.2026
Muğla’da 2024 yerel seçiminde büyükşehir belediye başkanlığı yarışını %55,1 oyla CHP kazandı. AK Parti %32,7 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 6,0 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Muğla’da Kemal Kılıçdaroğlu %66,6 oy aldı (Türkiye: %47,8).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Muğla sonuçları Türkiye geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Muğla’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Muğla’da oyların %17,2’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma Millet İttifakı lehine 8,8 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| İlçe | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Dalaman | AK Parti → Millet İttifakı | 33,7 | 35,4 |
| Yatağan | AK Parti → Millet İttifakı | 23,0 | 29,1 |
| Fethiye | AK Parti → Millet İttifakı | 19,9 | 28,1 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan ilçeler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
İlçe ilçe sonuçlar
2024 yerel seçiminde Muğla’daki her ilçenin belediye başkanlığı sonucu.
| İlçe | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Bodrum | CHP %57,5 | %74,0 |
| Dalaman | CHP %57,7 | %81,8 |
| Datça | CHP %50,2 | %78,5 |
| Fethiye | CHP %45,5 | %80,4 |
| Kavaklıdere | AK Parti %57,2 | %92,9 |
| Köyceğiz | CHP %60,1 | %86,0 |
| Marmaris | CHP %44,8 | %76,7 |
| Menteşe | CHP %53,3 | %83,5 |
| Milas | CHP %50,4 | %82,9 |
| Ortaca | CHP %47,1 | %83,0 |
| Seydikemer | AK Parti %61,4 | %90,1 |
| Ula | CHP %58,7 | %86,2 |
| Yatağan | CHP %51,8 | %90,6 |
Altın sandık
Muğla’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Muğla’da en güçlü ve en zayıf olduğu ilçeler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Muğla seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Muğla’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Muğla’da 2024 yerel seçiminde büyükşehir belediye başkanlığı yarışını %55,1 oyla CHP kazandı. AK Parti %32,7 ile ikinci oldu.
Muğla’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Muğla’da 815.387 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 2.626 sandıkta kullanıldı.
Muğla’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %62,9, Recep Tayyip Erdoğan %31,6 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %66,6 ile önde çıktı.
Muğla’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
CHP %37,7, AK Parti %23,6, İYİ Parti %17,3, MHP %6,0, TİP %5,7.
Muğla’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Muğla’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 12,0 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Muğla’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Muğla’da oyların %17,2’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 8,8 puan. 3 ilçede birinci parti değişti.
Muğla’da salıncak ilçe var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 3 salıncak ilçe var; en oynakları Dalaman, Yatağan, Fethiye.
Muğla’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Muğla’da etkin parti sayısı 2,41; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 22,3 puan.
Muğla’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 4,7 puan daha düşük; AK Parti oyu ortalama 5,3 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Muğla’nın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Muğla’da geçersiz oy oranı %4,19 (Türkiye: %4,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 41 sandık var.
Muğla’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Muğla’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Muğla hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Muğla’da CHP 5 kez birinci oldu.
Muğla’nın ilçelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Muğla’daki 13 ilçenin 11 tanesinde CHP, 2 tanesinde AK Parti birinci çıktı.
Muğla’nın altın sandığı hangisi?
Muğla’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Milas, Emek Mah., 1177 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,64 puan saptı.
Muğla’da CHP en çok hangi ilçede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Köyceğiz (%60,1) ilçesinde, en düşük oyu Seydikemer (%23,0) ilçesinde aldı.
Muğla’da AK Parti en çok hangi ilçede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Seydikemer (%61,4) ilçesinde, en düşük oyu Dalaman (%27,5) ilçesinde aldı.
Muğla’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %81,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kavaklıdere (%92,9), en düşük katılım Bodrum (%74,0).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Muğla ilçelerinin seçim sonuçları
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.