Menteşe Seçim Sonuçları

2014–2024 · Muğla · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Menteşe’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %53,3 oyla CHP kazandı. AK Parti %32,9 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 1,4 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Menteşe’de Kemal Kılıçdaroğlu %69,2 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%53,3
2024 katılım
%83,5
yerel seçim
Seçmen
88.721
2024
Sandık
283
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Menteşe sonuçları Muğla geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıMenteşe, Muğla · katılım %83,5MenteşeMuğlaCHP%53,32%49,57AK Parti%32,89%28,52İYİ Parti%7,92%8,89Zafer Partisi%2,21%1,38Yeniden Refah%0,93%0,79DEM Parti%0,74%1,64Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurMenteşe, Muğla · katılım %91,9MenteşeMuğlaKılıçdaroğlu%64,88%62,93Erdoğan%28,84%31,64Sinan Oğan%5,60%4,76Muharrem İnce%0,68%0,67Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurMenteşe, Muğla · katılım %88,9MenteşeMuğlaKılıçdaroğlu%69,19%66,57Erdoğan%30,81%33,43Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiMenteşe, Muğla · katılım %91,9MenteşeMuğlaCHP%39,80%37,68AK Parti%21,44%23,59İYİ Parti%16,51%17,26TİP%7,55%5,71MHP%5,74%6,03Zafer Partisi%2,36%1,68Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Menteşe’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Menteşe’de oyların %7,5’i el değiştirdi (sakin). Net kayma AK Parti lehine 1,7 puan.

5 salıncak mahalle9 mahallede birinci parti değişti56 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Esençay Mah.CHP (aynı)32,21,4
Gevenes Mah.AK Parti → CHP24,010,6
Zeytin Mah.AK Parti → CHP19,716,4
Özlüce Mah.AK Parti → CHP19,38,2
Salihpaşalar Mah.CHP → AK Parti19,27,8

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%47,2
AK Parti%29,2
MHP%21,1
Katılım %92,6
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%56,1
Recep Tayyip Erdoğan%30,2
Meral Akşener%11,3
Katılım %89,0
2018 MVMilletvekili
CHP%42,9
AK Parti%25,4
İYİ Parti%17,6
Katılım %89,0
2019 YerelYerel
CHP%54,8
AK Parti%30,9
İYİ Parti%7,6
Katılım %87,9
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%64,9
Recep Tayyip Erdoğan%28,8
Sinan Oğan%5,6
Katılım %91,9
2023 MVMilletvekili
CHP%39,8
AK Parti%21,4
İYİ Parti%16,5
Katılım %91,9
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%69,2
Recep Tayyip Erdoğan%30,8
Katılım %88,9
2024 YerelYerel
CHP%53,3
AK Parti%32,9
İYİ Parti%7,9
Katılım %83,5

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Menteşe’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akkaya Mah.CHP %55,6%95,8
Akyer Mah.CHP %69,0%106,2
Akçaova Mah.CHP %44,5%87,3
Algı Mah.CHP %53,3%94,5
Avcılar Mah.AK Parti %48,5%99,5
Balıbey Mah.CHP %49,2%84,0
Bayır Mah.AK Parti %45,1%86,9
Bozyer Mah.AK Parti %55,7%100,0
Camikebir Mah.CHP %49,4%84,4
Catakbagyaka Mah.CHP %48,9%96,4
Dağdibi Mah.CHP %62,1%96,6
Dağpınar Mah.CHP %66,5%92,8
Denizova Mah.CHP %49,7%95,7
Derinkuyu Mah.CHP %49,3%94,9
Dokuzçam Mah.CHP %56,4%96,3
Doğan Mah.CHP %47,6%94,0
Düğerek Mah.CHP %52,9%85,3
Emirbeyazıt Mah.CHP %59,4%80,0
Esençay Mah.CHP %46,7%98,5
Fadıl Mah.CHP %66,5%99,5

Altın sandık

Menteşe’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Menteşe’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Taşlı Mah.%72,8
Gazeller Mah.%67,8
Dağpınar Mah.%66,5
En zayıf
Kıran Mah.%28,9
Kuyucak Mah.%34,6
Sarnıç Mah.%35,1
AK Parti
En güçlü
Kıran Mah.%65,8
Sarnıç Mah.%55,6
Kuyucak Mah.%51,0
En zayıf
Dağpınar Mah.%24,1
Taşlı Mah.%24,3
Emirbeyazıt Mah.%25,2
İYİ Parti
En güçlü
Yenice Mah.%12,5
Düğerek Mah.%11,6
Akçaova Mah.%11,3
En zayıf
Taşlı Mah.%1,4
Dokuzçam Mah.%1,5
Gazeller Mah.%1,6

Seçime katılım

2024 Yerel%83,5 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,9 / TR %84,1
2019 Yerel%87,9 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Esençay Mah.%98,5
Özlüce Mah.%97,8
Taşlı Mah.%97,2
Yörükoğlu Mah.%97,1
Çamoluk Mah.%96,8
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Kötekli Mah.%66,3
Yeniköy Mah.%74,3
Emirbeyazıt Mah.%80,0
Orhaniye Mah.%81,4
Muslihittin Mah.%82,0

Menteşe seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Menteşe’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Menteşe’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %53,3 oyla CHP kazandı. AK Parti %32,9 ile ikinci oldu.

Menteşe’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Menteşe’de 88.721 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 283 sandıkta kullanıldı.

Menteşe’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %64,9, Recep Tayyip Erdoğan %28,8 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %69,2 ile önde çıktı.

Menteşe’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %39,8, AK Parti %21,4, İYİ Parti %16,5, TİP %7,5, MHP %5,7.

Menteşe’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Menteşe’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 13,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Menteşe’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Menteşe’de oyların %7,5’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 1,7 puan. 9 mahallede birinci parti değişti.

Menteşe’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 5 salıncak mahalle var; en oynakları Esençay Mah., Gevenes Mah., Zeytin Mah..

Menteşe’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Menteşe’de etkin parti sayısı 2,5; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 20,4 puan.

Menteşe’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 3,4 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Menteşe’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Menteşe’de geçersiz oy oranı %4,13 (Muğla: %4,51). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 4 sandık var.

Menteşe’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Menteşe’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Menteşe hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Menteşe’de CHP 5 kez birinci oldu.

Menteşe’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Menteşe’deki 67 mahallenin 57 tanesinde CHP, 10 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Menteşe’nin altın sandığı hangisi?

Menteşe’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Menteşe, Kafaca Mah., 1098 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,6 puan saptı.

Menteşe’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Taşlı (%72,8) mahallesinde, en düşük oyu Kıran (%28,9) mahallesinde aldı.

Menteşe’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Kıran (%65,8) mahallesinde, en düşük oyu Dağpınar (%24,1) mahallesinde aldı.

Menteşe’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %83,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Esençay Mah. (%98,5), en düşük katılım Kötekli Mah. (%66,3).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Muğla il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.