Seydikemer Seçim Sonuçları

2014–2024 · Muğla · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Seydikemer’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %61,4 oyla AK Parti kazandı. CHP %23,0 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 10,6 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Seydikemer’de Recep Tayyip Erdoğan %58,4 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%61,4
2024 katılım
%90,1
yerel seçim
Seçmen
51.088
2024
Sandık
183
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Seydikemer sonuçları Muğla geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıSeydikemer, Muğla · katılım %90,1SeydikemerMuğlaAK Parti%61,36%28,52CHP%22,99%49,57İYİ Parti%8,19%8,89DEVA%2,21%0,30Yeniden Refah%1,65%0,79Saadet%1,44%0,30Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurSeydikemer, Muğla · katılım %90,5SeydikemerMuğlaErdoğan%55,66%31,64Kılıçdaroğlu%38,63%62,93Sinan Oğan%4,52%4,76Muharrem İnce%1,18%0,67Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurSeydikemer, Muğla · katılım %86,9SeydikemerMuğlaErdoğan%58,36%33,43Kılıçdaroğlu%41,64%66,57Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiSeydikemer, Muğla · katılım %90,5SeydikemerMuğlaAK Parti%44,60%23,59CHP%20,15%37,68İYİ Parti%17,90%17,26MHP%9,31%6,03Zafer Partisi%0,97%1,68TİP%0,89%5,71Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Seydikemer’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Seydikemer’de oyların %28,9’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma CHP lehine 0,5 puan.

15 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti63 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Atlıdere Mah.İYİ Parti → AK Parti44,912,3
Kayacık Mah.İYİ Parti → AK Parti43,559,6
Seydiler Mah.İYİ Parti → AK Parti42,123,5
Yakabağ Mah.İYİ Parti → AK Parti42,014,2
Ortaköy Mah.İYİ Parti → AK Parti41,627,1
Belen Mah.İYİ Parti → AK Parti41,038,1
Kıncılar Mah.İYİ Parti → AK Parti40,344,7
Uğurlu Mah.İYİ Parti → AK Parti37,932,5
Temel Mah.İYİ Parti → AK Parti37,713,7
Demirler Mah.İYİ Parti → AK Parti36,014,3
Seki Mah.AK Parti (aynı)34,20,3
Menekşe Mah.İYİ Parti → AK Parti32,928,6
Kayadibi Mah.CHP → AK Parti31,740,0
Çobanisa Mah.AK Parti → CHP26,14,4
Dont Mah.CHP → AK Parti24,023,4

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%40,4
CHP%36,3
MHP%18,8
Katılım %94,6
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%55,2
Muharrem İnce%26,1
Meral Akşener%17,4
Katılım %88,0
2018 MVMilletvekili
AK Parti%47,8
CHP%21,8
İYİ Parti%17,8
Katılım %88,0
2019 YerelYerel
AK Parti%50,8
İYİ Parti%35,3
CHP%11,3
Katılım %93,4
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%55,7
Kemal Kılıçdaroğlu%38,6
Sinan Oğan%4,5
Katılım %90,5
2023 MVMilletvekili
AK Parti%44,6
CHP%20,2
İYİ Parti%17,9
Katılım %90,5
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%58,4
Kemal Kılıçdaroğlu%41,6
Katılım %86,9
2024 YerelYerel
AK Parti%61,4
CHP%23,0
İYİ Parti%8,2
Katılım %90,1

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Seydikemer’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Alaçat Mah.AK Parti %67,3%92,3
Arifler Mah.AK Parti %62,8%97,0
Arsaköy Mah.AK Parti %56,5%92,5
Atlıdere Mah.AK Parti %49,4%95,3
Bayırköy Mah.AK Parti %79,8%83,0
Bağlıağaç Mah.AK Parti %76,8%94,3
Bekçiler Mah.AK Parti %66,5%94,5
Belen Mah.AK Parti %60,8%84,1
Boğalar Mah.AK Parti %83,1%88,8
Boğaziçi Mah.AK Parti %66,1%92,8
Ceylan Mah.AK Parti %61,2%94,2
Cumhuriyet Mah.AK Parti %53,6%83,7
Demirler Mah.AK Parti %49,5%91,6
Dereköy Mah.AK Parti %68,2%96,0
Dodurga Mah.AK Parti %69,4%93,4
Dont Mah.AK Parti %55,7%95,3
Doğanlar Mah.AK Parti %67,2%91,7
Döğer Mah.AK Parti %64,6%89,8
Eşen Mah.AK Parti %51,3%88,6
Gerişburnu Mah.AK Parti %62,8%85,5

Altın sandık

Seydikemer’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Seydikemer’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Boğalar Mah.%83,1
Bayırköy Mah.%79,8
Çamurköy Mah.%77,6
En zayıf
Seki Mah.%43,2
Çobanisa Mah.%44,7
Temel Mah.%49,2
CHP
En güçlü
Çobanisa Mah.%49,1
Seki Mah.%42,9
Eşen Mah.%38,6
En zayıf
Bayırköy Mah.%6,5
Boğalar Mah.%7,9
Bağlıağaç Mah.%9,5
İYİ Parti
En güçlü
Güneşli Mah.%14,9
Menekşe Mah.%14,8
Kabaağaç Mah.%14,2
En zayıf
Doğanlar Mah.%2,6
Bayırköy Mah.%3,5
Bekçiler Mah.%3,8

Seçime katılım

2024 Yerel%90,1 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,5 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,9 / TR %84,1
2019 Yerel%93,4 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Çayan Mah.%97,4
Çukurincir Mah.%97,0
Kınık Mah.%96,9
Çatak Mah.%96,4
Korubükü Mah.%96,3
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Menekşe Mah.%74,6
Hacıosmanlar Mah.%81,1
Paşalı Mah.%81,6
Bayırköy Mah.%83,0
Cumhuriyet Mah.%83,7

Seydikemer seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Seydikemer’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Seydikemer’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %61,4 oyla AK Parti kazandı. CHP %23,0 ile ikinci oldu.

Seydikemer’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Seydikemer’de 51.088 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 183 sandıkta kullanıldı.

Seydikemer’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %55,7, Kemal Kılıçdaroğlu %38,6 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %58,4 ile önde çıktı.

Seydikemer’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %44,6, CHP %20,1, İYİ Parti %17,9, MHP %9,3, Zafer Partisi %1,0.

Seydikemer’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Seydikemer’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 4,8 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Seydikemer’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Seydikemer’de oyların %28,9’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 0,5 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Seydikemer’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 15 salıncak mahalle var; en oynakları Atlıdere Mah., Kayacık Mah., Seydiler Mah..

Seydikemer’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Seydikemer’de etkin parti sayısı 2,29; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 38,4 puan.

Seydikemer’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Seydikemer’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Seydikemer’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Seydikemer’de geçersiz oy oranı %8,49 (Muğla: %4,51). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.

Seydikemer’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Seydikemer’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Seydikemer hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Seydikemer’de AK Parti 5 kez birinci oldu.

Seydikemer’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Seydikemer’deki 66 mahallenin 65 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde CHP birinci çıktı.

Seydikemer’in altın sandığı hangisi?

Seydikemer’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Seydikemer, Kınık Mah., 1123 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,98 puan saptı.

Seydikemer’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Boğalar (%83,1) mahallesinde, en düşük oyu Seki (%43,2) mahallesinde aldı.

Seydikemer’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Çobanisa (%49,1) mahallesinde, en düşük oyu Bayırköy (%6,5) mahallesinde aldı.

Seydikemer’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %90,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Çayan Mah. (%97,3), en düşük katılım Menekşe Mah. (%74,6).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Muğla il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.