Datça Seçim Sonuçları

2014–2024 · Muğla · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Datça’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,2 oyla CHP kazandı. MHP %42,6 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 5,6 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Datça’da Kemal Kılıçdaroğlu %76,3 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%50,2
2024 katılım
%78,5
yerel seçim
Seçmen
21.197
2024
Sandık
68
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Datça sonuçları Muğla geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıDatça, Muğla · katılım %78,5DatçaMuğlaCHP%50,23%49,57MHP%42,64%7,20DEM Parti%2,61%1,64TİP%1,39%0,51İYİ Parti%1,01%8,89BTP%0,76%0,26Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurDatça, Muğla · katılım %89,3DatçaMuğlaKılıçdaroğlu%73,41%62,93Erdoğan%22,64%31,64Sinan Oğan%3,48%4,76Muharrem İnce%0,47%0,67Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurDatça, Muğla · katılım %86,6DatçaMuğlaKılıçdaroğlu%76,27%66,57Erdoğan%23,73%33,43Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiDatça, Muğla · katılım %89,3DatçaMuğlaCHP%48,21%37,68AK Parti%13,92%23,59İYİ Parti%10,99%17,26TİP%8,04%5,71MHP%7,51%6,03Yeşil Sol Parti%6,33%3,33Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Datça’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Datça’da oyların %8,0’i el değiştirdi (sakin). Net kayma MHP lehine 4,0 puan.

0 salıncak mahalle1 mahallede birinci parti değişti12 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%46,2
AK Parti%35,2
MHP%13,7
Katılım %88,2
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%65,0
Recep Tayyip Erdoğan%20,0
Meral Akşener%9,2
Katılım %89,8
2018 MVMilletvekili
CHP%51,1
AK Parti%15,0
İYİ Parti%13,0
Katılım %89,8
2019 YerelYerel
CHP%55,8
MHP%40,2
İYİ Parti%2,8
Katılım %81,9
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%73,4
Recep Tayyip Erdoğan%22,6
Sinan Oğan%3,5
Katılım %89,3
2023 MVMilletvekili
CHP%48,2
AK Parti%13,9
İYİ Parti%11,0
Katılım %89,3
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%76,3
Recep Tayyip Erdoğan%23,7
Katılım %86,6
2024 YerelYerel
CHP%50,2
MHP%42,6
DEM Parti%2,6
Katılım %78,5

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Datça’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Cumalı Mah.MHP %59,1%88,2
Datça Mah.CHP %42,8%76,9
Emecik Mah.MHP %51,8%78,8
Hızırşah Mah.CHP %60,6%93,2
Karaköy Mah.MHP %49,6%86,3
Kızlan Mah.CHP %50,6%80,4
Mesudiye Mah.CHP %55,8%84,5
Reşadiye Mah.CHP %57,1%82,3
Sındı Mah.CHP %48,8%96,5
Yaka Mah.MHP %50,0%83,6
Yazı Mah.CHP %55,4%90,3
İskele Mah.CHP %51,3%74,4

Altın sandık

Datça’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Datça’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Hızırşah Mah.%60,6
Reşadiye Mah.%57,1
Mesudiye Mah.%55,8
En zayıf
Cumalı Mah.%37,2
Datça Mah.%42,8
Emecik Mah.%42,9
MHP
En güçlü
Cumalı Mah.%59,1
Emecik Mah.%51,8
Yaka Mah.%50,0
En zayıf
Hızırşah Mah.%34,9
Datça Mah.%37,1
Reşadiye Mah.%37,8

Seçime katılım

2024 Yerel%78,5 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,3 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,6 / TR %84,1
2019 Yerel%81,9 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Sındı Mah.%96,5
Hızırşah Mah.%93,2
Yazı Mah.%90,3
Cumalı Mah.%88,2
Karaköy Mah.%86,3
En düşük katılım (mahalle, 2024)
İskele Mah.%74,4
Datça Mah.%76,9
Emecik Mah.%78,8
Kızlan Mah.%80,4
Reşadiye Mah.%82,3

Datça seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Datça’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Datça’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,2 oyla CHP kazandı. MHP %42,6 ile ikinci oldu.

Datça’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Datça’da 21.197 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 68 sandıkta kullanıldı.

Datça’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %73,4, Recep Tayyip Erdoğan %22,6 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %76,3 ile önde çıktı.

Datça’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %48,2, AK Parti %13,9, İYİ Parti %11,0, TİP %8,0, MHP %7,5.

Datça’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Datça’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 17,9 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Datça’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Datça’da oyların %8,0’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 4,0 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.

Datça’da salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Datça’da salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Datça’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Datça’da etkin parti sayısı 2,3; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci MHP arasındaki fark 7,6 puan.

Datça’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 3,7 puan daha düşük; MHP oyu ortalama 5,5 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Datça’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Datça’da geçersiz oy oranı %3,46 (Muğla: %4,51). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Datça’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Datça’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Datça hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Datça’da CHP 5 kez birinci oldu.

Datça’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Datça’daki 12 mahallenin 8 tanesinde CHP, 4 tanesinde MHP birinci çıktı.

Datça’nın altın sandığı hangisi?

Datça’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Datça, İskele Mah., 1041 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,39 puan saptı.

Datça’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Hızırşah (%60,6) mahallesinde, en düşük oyu Cumalı (%37,1) mahallesinde aldı.

Datça’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Cumalı (%59,1) mahallesinde, en düşük oyu Hızırşah (%34,9) mahallesinde aldı.

Datça’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %78,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Sındı Mah. (%96,5), en düşük katılım İskele Mah. (%74,4).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Muğla il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.