Çamlıhemşin Seçim Sonuçları

2014–2024 · Rize · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Çamlıhemşin’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %54,2 oyla AK Parti kazandı. CHP %32,9 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 33,5 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Çamlıhemşin’de Recep Tayyip Erdoğan %74,1 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%54,2
2024 katılım
%80,8
yerel seçim
Seçmen
1.708
2024
Sandık
11
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Çamlıhemşin sonuçları Rize geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıÇamlıhemşin, Rize · katılım %80,9ÇamlıhemşinRizeAK Parti%54,20%49,10CHP%32,85%17,92MHP%9,61%9,25İYİ Parti%0,91%3,70Yeniden Refah%0,83%9,95BTP%0,76%0,37Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurÇamlıhemşin, Rize · katılım %86,4ÇamlıhemşinRizeErdoğan%71,05%72,79Kılıçdaroğlu%25,14%22,03Sinan Oğan%3,27%4,83Muharrem İnce%0,54%0,35Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurÇamlıhemşin, Rize · katılım %85,5ÇamlıhemşinRizeErdoğan%74,10%75,86Kılıçdaroğlu%25,90%24,14Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiÇamlıhemşin, Rize · katılım %86,3ÇamlıhemşinRizeAK Parti%55,11%53,27CHP%24,71%21,36MHP%7,28%12,93Yeniden Refah%5,96%5,13Zafer Partisi%1,16%1,75Memleket%1,14%1,03Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Çamlıhemşin’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Çamlıhemşin’de oyların %36,7’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 33,6 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

1 salıncak mahalle1 mahallede birinci parti değişti3 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Konaklar Mah.AK Parti → Millet İttifakı58,221,9

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%71,4
CHP%16,2
MHP%7,4
Katılım %84,4
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%75,0
Muharrem İnce%21,0
Meral Akşener%3,2
Katılım %86,1
2018 MVMilletvekili
AK Parti%63,5
CHP%17,3
MHP%11,3
Katılım %86,0
2019 YerelYerel
AK Parti%87,7
MHP%8,1
BTP%3,9
Katılım %87,3
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%71,1
Kemal Kılıçdaroğlu%25,1
Sinan Oğan%3,3
Katılım %86,4
2023 MVMilletvekili
AK Parti%55,1
CHP%24,7
MHP%7,3
Katılım %86,3
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%74,1
Kemal Kılıçdaroğlu%25,9
Katılım %85,5
2024 YerelYerel
AK Parti%54,2
CHP%32,9
MHP%9,6
Katılım %80,9

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Çamlıhemşin’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Aşağıçamlıca Mah.CHP %63,9%73,4
Aşağışimşirli Mah.AK Parti %50,0%82,2
Kadıköy Mah.AK Parti %73,6%78,8
Kaplıca Mah.AK Parti %62,6%84,3
Kavak Mah.AK Parti %73,8%87,1
Konaklar Mah.CHP %56,2%69,3
Merkez Mah.AK Parti %56,0%87,1
Sırt Mah.AK Parti %60,0%90,4
Yağmurlu Mah.AK Parti %69,0%74,7
Yukarıçamlıca Mah.CHP %81,5%79,2

Altın sandık

Çamlıhemşin’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Seçime katılım

2024 Yerel%80,9 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%86,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%85,5 / TR %84,1
2019 Yerel%87,3 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Merkez Mah.%87,1
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Merkez Mah.%87,1

Çamlıhemşin seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Çamlıhemşin’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Çamlıhemşin’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %54,2 oyla AK Parti kazandı. CHP %32,9 ile ikinci oldu.

Çamlıhemşin’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Çamlıhemşin’de 1.708 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 11 sandıkta kullanıldı.

Çamlıhemşin’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %71,0, Kemal Kılıçdaroğlu %25,1 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %74,1 ile önde çıktı.

Çamlıhemşin’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %55,1, CHP %24,7, MHP %7,3, Yeniden Refah %6,0, Zafer Partisi %1,2.

Çamlıhemşin’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Çamlıhemşin’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 12,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Çamlıhemşin’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Çamlıhemşin’de oyların %36,7’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 33,6 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.

Çamlıhemşin’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Konaklar Mah..

Çamlıhemşin’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Çamlıhemşin’de etkin parti sayısı 2,43; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 21,3 puan.

Çamlıhemşin’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Çamlıhemşin’de geçersiz oy oranı %4,34 (Rize: %4,68). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Çamlıhemşin’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Çamlıhemşin’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Çamlıhemşin hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Çamlıhemşin’de AK Parti 5 kez birinci oldu.

Çamlıhemşin’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Çamlıhemşin’deki 10 mahallenin 7 tanesinde AK Parti, 3 tanesinde CHP birinci çıktı.

Çamlıhemşin’in altın sandığı hangisi?

Çamlıhemşin’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Çamlıhemşin, Kaplıca Mah., 1004 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 5,0 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 1,58 puan sapmayla verdi.

Çamlıhemşin’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %80,8 oldu (Türkiye: %78,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Rize il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.