Rize Seçim Sonuçları
2014–2024 · il geneli ve ilçe ilçe · güncelleme 02.11.2026
Rize’de 2024 yerel seçiminde il genel meclisi seçimini %45,7 oyla AK Parti kazandı. CHP %17,1 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 12,0 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Rize’de Recep Tayyip Erdoğan %75,9 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Rize sonuçları Türkiye geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Rize’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Rize’de oyların %26,8’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma CHP lehine 12,0 puan.
| İlçe | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Fındıklı | AK Parti → CHP | 54,9 | 4,9 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan ilçeler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
İlçe ilçe sonuçlar
2024 yerel seçiminde Rize’deki her ilçenin belediye başkanlığı sonucu.
| İlçe | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Ardeşen | CHP %34,6 | %79,1 |
| Derepazarı | AK Parti %43,0 | %87,3 |
| Fındıklı | CHP %57,4 | %83,3 |
| Güneysu | AK Parti %73,5 | %81,4 |
| Hemşin | AK Parti %61,6 | %85,4 |
| Kalkandere | AK Parti %45,3 | %83,3 |
| Merkez | AK Parti %54,7 | %71,4 |
| Pazar | CHP %50,7 | %77,9 |
| Çamlıhemşin | AK Parti %54,2 | %80,9 |
| Çayeli | MHP %46,8 | %76,6 |
| İkizdere | AK Parti %59,4 | %81,8 |
| İyidere | AK Parti %71,6 | %82,5 |
Altın sandık
Rize’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Rize’de en güçlü ve en zayıf olduğu ilçeler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Rize seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Rize’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Rize’de 2024 yerel seçiminde il genel meclisi seçimini %45,7 oyla AK Parti kazandı. CHP %17,1 ile ikinci oldu.
Rize’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Rize’de 270.162 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 1.067 sandıkta kullanıldı.
Rize’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %72,8, Kemal Kılıçdaroğlu %22,0 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %75,9 ile önde çıktı.
Rize’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %53,3, CHP %21,4, MHP %12,9, Yeniden Refah %5,1, Zafer Partisi %1,8.
Rize’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Rize’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 13,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Rize’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Rize’de oyların %26,8’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 12,0 puan. 1 ilçede birinci parti değişti.
Rize’de salıncak ilçe var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak ilçe var; en oynakları Fındıklı.
Rize’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Rize’de etkin parti sayısı 3,7; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 28,6 puan.
Rize’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Rize’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Rize’nin geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Rize’de geçersiz oy oranı %4,62 (Türkiye: %4,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 10 sandık var.
Rize’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Rize’de en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 3 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.
Rize hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Rize’de AK Parti 5 kez birinci oldu.
Rize’nin ilçelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Rize’deki 12 ilçenin 8 tanesinde AK Parti, 3 tanesinde CHP, 1 tanesinde MHP birinci çıktı.
Rize’nin altın sandığı hangisi?
Rize’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Pazar, Şendere Köyü Mah., 1100 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,81 puan saptı.
Rize’de AK Parti en çok hangi ilçede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Güneysu (%73,5) ilçesinde, en düşük oyu Ardeşen (%31,9) ilçesinde aldı.
Rize’de CHP en çok hangi ilçede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Fındıklı (%57,4) ilçesinde, en düşük oyu Çayeli (%3,2) ilçesinde aldı.
Rize’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %78,4 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Derepazarı (%87,3), en düşük katılım Merkez (%71,4).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Rize ilçelerinin seçim sonuçları
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.