Hemşin Seçim Sonuçları

2014–2024 · Rize · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Hemşin’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %61,6 oyla AK Parti kazandı. CHP %35,0 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 5,6 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Hemşin’de Recep Tayyip Erdoğan %65,3 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%61,6
2024 katılım
%85,4
yerel seçim
Seçmen
1.244
2024
Sandık
5
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Hemşin sonuçları Rize geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıHemşin, Rize · katılım %85,4HemşinRizeAK Parti%61,57%49,10CHP%35,01%17,92MHP%1,81%9,25Yeniden Refah%0,70%9,95BTP%0,40%0,37İYİ Parti%0,30%3,70Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurHemşin, Rize · katılım %83,1HemşinRizeErdoğan%62,26%72,79Kılıçdaroğlu%33,68%22,03Sinan Oğan%3,21%4,83Muharrem İnce%0,86%0,35Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurHemşin, Rize · katılım %82,9HemşinRizeErdoğan%65,30%75,86Kılıçdaroğlu%34,70%24,14Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiHemşin, Rize · katılım %83,1HemşinRizeAK Parti%51,05%53,27CHP%32,40%21,36MHP%7,03%12,93Yeniden Refah%2,15%5,13Zafer Partisi%1,16%1,75Memleket%1,05%1,03Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Hemşin’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Hemşin’de oyların %7,3’i el değiştirdi (sakin). Net kayma CHP lehine 5,8 puan.

0 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti2 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%56,8
CHP%40,5
MHP%1,6
Katılım %88,0
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%65,9
Muharrem İnce%28,8
Meral Akşener%4,3
Katılım %85,9
2018 MVMilletvekili
AK Parti%57,8
CHP%22,7
MHP%8,2
Katılım %85,9
2019 YerelYerel
AK Parti%67,1
CHP%29,0
MHP%3,5
Katılım %86,4
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%62,3
Kemal Kılıçdaroğlu%33,7
Sinan Oğan%3,2
Katılım %83,1
2023 MVMilletvekili
AK Parti%51,1
CHP%32,4
MHP%7,0
Katılım %83,1
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%65,3
Kemal Kılıçdaroğlu%34,7
Katılım %82,9
2024 YerelYerel
AK Parti%61,6
CHP%35,0
MHP%1,8
Katılım %85,4

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Hemşin’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Bahar Mah.AK Parti %78,0%84,1
Mutlu Mah.AK Parti %59,7%86,4
Ortaköy Mah.AK Parti %59,5%86,4
Yeniköy Mah.AK Parti %58,3%80,9

Altın sandık

Hemşin’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Seçime katılım

2024 Yerel%85,4 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%83,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%82,9 / TR %84,1
2019 Yerel%86,4 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Mutlu Mah.%86,4
Ortaköy Mah.%86,4
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Ortaköy Mah.%86,4
Mutlu Mah.%86,4

Hemşin seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Hemşin’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Hemşin’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %61,6 oyla AK Parti kazandı. CHP %35,0 ile ikinci oldu.

Hemşin’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Hemşin’de 1.244 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 5 sandıkta kullanıldı.

Hemşin’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %62,3, Kemal Kılıçdaroğlu %33,7 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %65,3 ile önde çıktı.

Hemşin’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %51,0, CHP %32,4, MHP %7,0, Yeniden Refah %2,1, Zafer Partisi %1,2.

Hemşin’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Hemşin’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 8,4 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Hemşin’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Hemşin’de oyların %7,3’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 5,8 puan.

Hemşin’de salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Hemşin’de salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Hemşin’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Hemşin’de etkin parti sayısı 1,99; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 26,6 puan.

Hemşin’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Hemşin’de geçersiz oy oranı %4,71 (Rize: %4,68). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Hemşin’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Hemşin’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Hemşin hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Hemşin’de AK Parti 5 kez birinci oldu.

Hemşin’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Hemşin’deki 4 mahallenin 4 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Hemşin’in altın sandığı hangisi?

Hemşin’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Hemşin, Mutlu Mah., 1002 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,99 puan saptı.

Hemşin’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %85,4 oldu (Türkiye: %78,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Rize il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.