Kalkandere Seçim Sonuçları
2014–2024 · Rize · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Kalkandere’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %45,3 oyla AK Parti kazandı. BBP %40,5 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 19,0 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Kalkandere’de Recep Tayyip Erdoğan %83,5 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Kalkandere sonuçları Rize geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Kalkandere’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Kalkandere’de oyların %30,3’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Cumhur İttifakı lehine 7,9 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Kızıltoprak Mah. | Saadet → Cumhur İttifakı | 78,4 | 82,0 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Kalkandere’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Adalar Mah. | BBP %63,9 | %83,2 |
| Aksu Mah. | BBP %68,6 | %78,0 |
| Aşağı Tatlısu Mah. | BBP %52,1 | %84,3 |
| Cevizlik Mah. | AK Parti %78,0 | %90,6 |
| Dağdibi Mah. | BBP %35,6 | %85,5 |
| Kuruköy Mah. | AK Parti %50,4 | %71,7 |
| Kızıltoprak Mah. | AK Parti %72,2 | %91,3 |
| Medrese Mah. | AK Parti %54,6 | %81,0 |
| Soğuksu Mah. | BBP %52,7 | %80,6 |
| Taşçılar Mah. | BBP %64,5 | %81,9 |
| Yeni Mah. | AK Parti %59,0 | %90,9 |
| Yukarı Tatlısu Mah. | BBP %52,8 | %87,8 |
Altın sandık
Kalkandere’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Kalkandere’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Kalkandere seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Kalkandere’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Kalkandere’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %45,3 oyla AK Parti kazandı. BBP %40,5 ile ikinci oldu.
Kalkandere’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Kalkandere’de 4.472 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 19 sandıkta kullanıldı.
Kalkandere’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %80,3, Kemal Kılıçdaroğlu %16,3 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %83,5 ile önde çıktı.
Kalkandere’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %56,5, MHP %16,6, CHP %15,1, Yeniden Refah %5,4, BBP %1,4.
Kalkandere’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Kalkandere’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 18,3 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Kalkandere’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Kalkandere’de oyların %30,3’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Cumhur İttifakı lehine 7,9 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.
Kalkandere’de salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Kızıltoprak Mah..
Kalkandere’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Kalkandere’de etkin parti sayısı 2,67; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci BBP arasındaki fark 4,8 puan.
Kalkandere’nin geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Kalkandere’de geçersiz oy oranı %5,18 (Rize: %4,68). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.
Kalkandere’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Kalkandere’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Kalkandere hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Kalkandere’de AK Parti 4 kez, Saadet 1 kez birinci oldu.
Kalkandere’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Kalkandere’deki 12 mahallenin 7 tanesinde BBP, 5 tanesinde AK Parti birinci çıktı.
Kalkandere’nin altın sandığı hangisi?
Kalkandere’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Kalkandere, Kuruköy Mah., 1011 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 2,61 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 1,65 puan sapmayla verdi.
Kalkandere’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Cevizlik (%78,0) mahallesinde, en düşük oyu Aksu (%22,2) mahallesinde aldı.
Kalkandere’de BBP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde BBP en yüksek oyu Aksu (%68,6) mahallesinde, en düşük oyu Kızıltoprak (%7,8) mahallesinde aldı.
Kalkandere’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %83,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kızıltoprak Mah. (%91,3), en düşük katılım Kuruköy Mah. (%71,7).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.