Derepazarı Seçim Sonuçları

2014–2024 · Rize · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Derepazarı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %43,0 oyla AK Parti kazandı. MHP %27,1 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 2,9 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Derepazarı’da Recep Tayyip Erdoğan %84,1 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%43,0
2024 katılım
%87,3
yerel seçim
Seçmen
3.399
2024
Sandık
13
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Derepazarı sonuçları Rize geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıDerepazarı, Rize · katılım %87,3DerepazarıRizeAK Parti%42,96%49,10MHP%27,13%9,25BBP%21,38%1,59Saadet%5,44%5,14Yeniden Refah%1,30%9,95İYİ Parti%0,95%3,70Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurDerepazarı, Rize · katılım %90,0DerepazarıRizeErdoğan%80,85%72,79Kılıçdaroğlu%14,84%22,03Sinan Oğan%4,08%4,83Muharrem İnce%0,22%0,35Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurDerepazarı, Rize · katılım %88,8DerepazarıRizeErdoğan%84,08%75,86Kılıçdaroğlu%15,92%24,14Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiDerepazarı, Rize · katılım %90,0DerepazarıRizeAK Parti%61,08%53,27CHP%14,18%21,36MHP%11,75%12,93Yeniden Refah%5,72%5,13BBP%2,29%1,58Zafer Partisi%1,81%1,75Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Derepazarı’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Derepazarı’da oyların %7,5’i el değiştirdi (sakin). Net kayma Saadet lehine 6,1 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

0 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti6 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%48,0
BBP%40,8
Saadet%5,1
Katılım %88,4
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%84,8
Muharrem İnce%11,2
Meral Akşener%2,4
Katılım %90,5
2018 MVMilletvekili
AK Parti%70,6
MHP%14,2
CHP%8,1
Katılım %90,5
2019 YerelYerel
MHP%53,2
AK Parti%45,8
Saadet%0,8
Katılım %87,9
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%80,9
Kemal Kılıçdaroğlu%14,8
Sinan Oğan%4,1
Katılım %90,0
2023 MVMilletvekili
AK Parti%61,1
CHP%14,2
MHP%11,8
Katılım %90,0
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%84,1
Kemal Kılıçdaroğlu%15,9
Katılım %88,8
2024 YerelYerel
AK Parti%43,0
MHP%27,1
BBP%21,4
Katılım %87,3

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Derepazarı’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Eriklimanı Mah.MHP %39,9%89,7
Fıçıcılar Mah.AK Parti %39,3%81,1
Merkez Mah.AK Parti %32,6%82,6
Sarıyer Mah.AK Parti %48,5%89,5
Subaşı Mah.AK Parti %62,2%90,7
Tersane Mah.AK Parti %59,2%85,9
Yaniktas Mah.AK Parti %40,8%91,8
Çalışkanlar Mah.AK Parti %45,5%90,2

Altın sandık

Derepazarı’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Derepazarı’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Tersane Mah.%59,2
Yaniktas Mah.%40,8
Fıçıcılar Mah.%39,3
En zayıf
Merkez Mah.%32,6
Eriklimanı Mah.%35,7
Fıçıcılar Mah.%39,3
MHP
En güçlü
Eriklimanı Mah.%39,9
Fıçıcılar Mah.%35,6
Yaniktas Mah.%31,5
En zayıf
Tersane Mah.%8,1
Merkez Mah.%20,9
Yaniktas Mah.%31,5
BBP
En güçlü
Tersane Mah.%28,6
Merkez Mah.%23,2
Fıçıcılar Mah.%21,7
En zayıf
Eriklimanı Mah.%18,4
Yaniktas Mah.%19,6
Fıçıcılar Mah.%21,7

Seçime katılım

2024 Yerel%87,3 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,0 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,8 / TR %84,1
2019 Yerel%87,9 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Yaniktas Mah.%91,8
Eriklimanı Mah.%89,7
Tersane Mah.%85,9
Merkez Mah.%82,6
Fıçıcılar Mah.%81,1
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Fıçıcılar Mah.%81,1
Merkez Mah.%82,6
Tersane Mah.%85,9
Eriklimanı Mah.%89,7
Yaniktas Mah.%91,8

Derepazarı seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Derepazarı’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Derepazarı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %43,0 oyla AK Parti kazandı. MHP %27,1 ile ikinci oldu.

Derepazarı’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Derepazarı’da 3.399 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 13 sandıkta kullanıldı.

Derepazarı’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %80,8, Kemal Kılıçdaroğlu %14,8 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %84,1 ile önde çıktı.

Derepazarı’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %61,1, CHP %14,2, MHP %11,8, Yeniden Refah %5,7, BBP %2,3.

Derepazarı’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Derepazarı’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 18,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Derepazarı’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Derepazarı’da oyların %7,5’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma Saadet lehine 6,1 puan.

Derepazarı’da salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Derepazarı’da salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Derepazarı’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Derepazarı’da etkin parti sayısı 3,26; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci MHP arasındaki fark 15,8 puan.

Derepazarı’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Derepazarı’da geçersiz oy oranı %3,94 (Rize: %4,68). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Derepazarı’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Derepazarı’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Derepazarı hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Derepazarı’da AK Parti 4 kez, MHP 1 kez birinci oldu.

Derepazarı’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Derepazarı’daki 8 mahallenin 7 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde MHP birinci çıktı.

Derepazarı’nın altın sandığı hangisi?

Derepazarı’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Derepazarı, Fıçıcılar Mah., 1006 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,76 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 1,24 puan sapmayla verdi.

Derepazarı’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Tersane (%59,2) mahallesinde, en düşük oyu Merkez (%32,6) mahallesinde aldı.

Derepazarı’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Eriklimanı (%39,9) mahallesinde, en düşük oyu Tersane (%8,1) mahallesinde aldı.

Derepazarı’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %87,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yaniktas Mah. (%91,8), en düşük katılım Fıçıcılar Mah. (%81,1).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Rize il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.