Güneysu Seçim Sonuçları

2014–2024 · Rize · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Güneysu’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %73,5 oyla AK Parti kazandı. CHP %11,7 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 10,9 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Güneysu’da Recep Tayyip Erdoğan %87,7 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%73,5
2024 katılım
%81,4
yerel seçim
Seçmen
6.340
2024
Sandık
24
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Güneysu sonuçları Rize geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıGüneysu, Rize · katılım %81,4GüneysuRizeAK Parti%73,52%49,10CHP%11,73%17,92Yeniden Refah%8,42%9,95İYİ Parti%2,58%3,70Zafer Partisi%1,74%1,25Saadet%1,38%5,14Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurGüneysu, Rize · katılım %93,4GüneysuRizeErdoğan%85,06%72,79Kılıçdaroğlu%10,66%22,03Sinan Oğan%3,94%4,83Muharrem İnce%0,35%0,35Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurGüneysu, Rize · katılım %92,5GüneysuRizeErdoğan%87,66%75,86Kılıçdaroğlu%12,34%24,14Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiGüneysu, Rize · katılım %93,4GüneysuRizeAK Parti%67,24%53,27MHP%12,34%12,93CHP%9,89%21,36Yeniden Refah%4,19%5,13BBP%2,16%1,58Zafer Partisi%1,32%1,75Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Güneysu’nun seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Güneysu’da oyların %12,0’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma Millet İttifakı lehine 6,3 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

0 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti7 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%80,8
MHP%13,5
Saadet%2,9
Katılım %86,9
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%90,9
Muharrem İnce%5,6
Meral Akşener%2,5
Katılım %93,1
2018 MVMilletvekili
AK Parti%80,4
MHP%9,6
CHP%4,0
Katılım %93,1
2019 YerelYerel
AK Parti%84,4
İYİ Parti%12,5
Saadet%2,6
Katılım %83,7
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%85,1
Kemal Kılıçdaroğlu%10,7
Sinan Oğan%3,9
Katılım %93,4
2023 MVMilletvekili
AK Parti%67,2
MHP%12,3
CHP%9,9
Katılım %93,4
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%87,7
Kemal Kılıçdaroğlu%12,3
Katılım %92,5
2024 YerelYerel
AK Parti%73,5
CHP%11,7
Yeniden Refah%8,4
Katılım %81,4

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Güneysu’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Adacami Mah.AK Parti %69,1%76,4
Aşağı Kiremit Mah.AK Parti %77,7%81,9
Başaran Mah.AK Parti %77,0%90,4
Birlik Mah.AK Parti %69,3%83,0
Eskicami Mah.AK Parti %73,0%79,5
Guneli Mah.AK Parti %74,2%89,2
Kiremit Mah.AK Parti %85,7%88,5
Küçükcamii Mah.AK Parti %68,4%81,8
Merkez Mah.AK Parti %71,2%77,3
Selamet Mah.AK Parti %74,5%82,3
Ulucamii Mah.AK Parti %74,9%75,4
Yenicami Mah.AK Parti %79,8%89,5

Altın sandık

Güneysu’nun 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Güneysu’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Kiremit Mah.%85,7
Yenicami Mah.%79,8
Ulucamii Mah.%74,9
En zayıf
Küçükcamii Mah.%68,4
Adacami Mah.%69,1
Birlik Mah.%69,3
CHP
En güçlü
Birlik Mah.%16,0
Selamet Mah.%15,0
Küçükcamii Mah.%14,4
En zayıf
Kiremit Mah.%5,1
Guneli Mah.%5,2
Yenicami Mah.%7,6
Yeniden Refah
En güçlü
Guneli Mah.%16,4
Merkez Mah.%11,5
Küçükcamii Mah.%8,9
En zayıf
Birlik Mah.%2,9
Kiremit Mah.%5,8
Ulucamii Mah.%6,4

Seçime katılım

2024 Yerel%81,4 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%93,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%92,5 / TR %84,1
2019 Yerel%83,7 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Yenicami Mah.%89,5
Guneli Mah.%89,2
Kiremit Mah.%88,5
Birlik Mah.%83,0
Selamet Mah.%82,3
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Ulucamii Mah.%75,4
Adacami Mah.%76,4
Merkez Mah.%77,3
Küçükcamii Mah.%81,8
Selamet Mah.%82,3

Güneysu seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Güneysu’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Güneysu’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %73,5 oyla AK Parti kazandı. CHP %11,7 ile ikinci oldu.

Güneysu’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Güneysu’da 6.340 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 24 sandıkta kullanıldı.

Güneysu’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %85,1, Kemal Kılıçdaroğlu %10,7 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %87,7 ile önde çıktı.

Güneysu’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %67,2, MHP %12,3, CHP %9,9, Yeniden Refah %4,2, BBP %2,2.

Güneysu’nun seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Güneysu’nun sonucu Türkiye sonucundan ortalama 21,2 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Güneysu’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Güneysu’da oyların %12,0’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 6,3 puan.

Güneysu’da salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Güneysu’da salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Güneysu’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Güneysu’da etkin parti sayısı 1,78; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 61,8 puan.

Güneysu’nun geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Güneysu’da geçersiz oy oranı %7,08 (Rize: %4,68). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Güneysu’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Güneysu’da en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 2 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Güneysu hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Güneysu’da AK Parti 5 kez birinci oldu.

Güneysu’nun mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Güneysu’daki 12 mahallenin 12 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Güneysu’nun altın sandığı hangisi?

Güneysu’nun 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Güneysu, Küçükcamii Mah., 1014 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 2,02 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,71 puan sapmayla verdi.

Güneysu’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Kiremit (%85,7) mahallesinde, en düşük oyu Küçükcamii (%68,4) mahallesinde aldı.

Güneysu’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Birlik (%16,0) mahallesinde, en düşük oyu Kiremit (%5,1) mahallesinde aldı.

Güneysu’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %81,4 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yenicami Mah. (%89,5), en düşük katılım Ulucamii Mah. (%75,4).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Rize il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.