Çayeli Seçim Sonuçları
2014–2024 · Rize · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Çayeli’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,8 oyla MHP kazandı. AK Parti %43,3 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 2,9 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Çayeli’de Recep Tayyip Erdoğan %83,2 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Çayeli sonuçları Rize geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Çayeli’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Çayeli’de oyların %6,9’i el değiştirdi (sakin). Net kayma AK Parti lehine 2,4 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Çayeli’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Adalar Mah. | AK Parti %51,3 | %119,6 |
| Aloglu Mah. | MHP %65,3 | %89,5 |
| Altintas Mah. | AK Parti %67,0 | %64,8 |
| Arkadere Mah. | AK Parti %57,9 | %79,4 |
| Büyükcaferpaşa Mah. | AK Parti %78,8 | %89,3 |
| Büyüktaşhane Mah. | AK Parti %47,1 | %77,1 |
| Camlica Mah. | MHP %72,9 | %93,6 |
| Cavuslu Mah. | AK Parti %85,6 | %96,2 |
| Caycilar Mah. | MHP %49,7 | %86,5 |
| Demirciler Mah. | AK Parti %49,2 | %84,5 |
| Eskipazar Mah. | MHP %47,0 | %77,5 |
| Gumustas Mah. | AK Parti %60,8 | %76,5 |
| Gurcam Mah. | MHP %73,8 | %83,7 |
| Habiboglu Mah. | MHP %50,8 | %77,4 |
| Hassadıklar Mah. | MHP %60,6 | %76,0 |
| Incesirt Mah. | AK Parti %47,6 | %74,2 |
| Kazancilar Mah. | MHP %66,1 | %92,7 |
| Kesmetaş Mah. | AK Parti %48,8 | %78,5 |
| Küçükcaferpaşa Mah. | AK Parti %54,8 | %71,7 |
| Küçüktaşhane Mah. | MHP %45,3 | %81,0 |
Altın sandık
Çayeli’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Çayeli’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Çayeli seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Çayeli’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Çayeli’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,8 oyla MHP kazandı. AK Parti %43,3 ile ikinci oldu.
Çayeli’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Çayeli’de 16.553 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 58 sandıkta kullanıldı.
Çayeli’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %79,6, Kemal Kılıçdaroğlu %15,2 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %83,2 ile önde çıktı.
Çayeli’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %59,6, CHP %14,4, MHP %13,8, Yeniden Refah %4,3, BBP %2,3.
Çayeli’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Çayeli’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 18,1 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Çayeli’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Çayeli’de oyların %6,9’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 2,4 puan. 5 mahallede birinci parti değişti.
Çayeli’de salıncak mahalle var mı?
2019 → 2024 yerel arasında Çayeli’de salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.
Çayeli’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Çayeli’de etkin parti sayısı 2,45; yani iki partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 3,4 puan.
Çayeli’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Çayeli’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Çayeli’nin geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Çayeli’de geçersiz oy oranı %3,5 (Rize: %4,68). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.
Çayeli’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Çayeli’de en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 1 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.
Çayeli hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Çayeli’de AK Parti 3 kez, MHP 2 kez birinci oldu.
Çayeli’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Çayeli’deki 37 mahallenin 21 tanesinde MHP, 16 tanesinde AK Parti birinci çıktı.
Çayeli’nin altın sandığı hangisi?
Çayeli’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Çayeli, Eskipazar Mah., 1009 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,98 puan saptı.
Çayeli’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Aloglu (%65,3) mahallesinde, en düşük oyu Merkez (%23,3) mahallesinde aldı.
Çayeli’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Merkez (%73,5) mahallesinde, en düşük oyu Merkez (%32,9) mahallesinde aldı.
Çayeli’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %76,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Aloglu Mah. (%89,5), en düşük katılım Yenipazar Mah. (%73,7).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.