Divriği Seçim Sonuçları

2014–2024 · Sivas · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Divriği’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %52,1 oyla CHP kazandı. AK Parti %45,4 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 2,1 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Divriği’de Kemal Kılıçdaroğlu %70,3 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%52,1
2024 katılım
%86,2
yerel seçim
Seçmen
8.374
2024
Sandık
37
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Divriği sonuçları Sivas geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıDivriği, Sivas · katılım %86,2DivriğiSivasCHP%52,15%11,07AK Parti%45,41%28,95İYİ Parti%1,38%1,26BTP%0,50%0,27Saadet%0,34%0,76HÜDA PAR%0,12%0,04Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurDivriği, Sivas · katılım %91,3DivriğiSivasKılıçdaroğlu%68,88%24,25Erdoğan%28,85%69,40Sinan Oğan%2,06%6,11Muharrem İnce%0,21%0,24Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurDivriği, Sivas · katılım %90,9DivriğiSivasKılıçdaroğlu%70,33%26,91Erdoğan%29,67%73,09Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiDivriği, Sivas · katılım %91,3DivriğiSivasCHP%52,79%16,00AK Parti%14,63%40,02MHP%8,26%18,05İYİ Parti%8,14%7,33BBP%5,59%10,18Yeşil Sol Parti%3,88%0,43Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Divriği’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Divriği’de oyların %3,9’i el değiştirdi (sakin). Net kayma CHP lehine 3,0 puan.

0 salıncak mahalle2 mahallede birinci parti değişti13 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%48,4
AK Parti%42,9
MHP%8,0
Katılım %88,9
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%70,1
Recep Tayyip Erdoğan%25,4
Meral Akşener%2,7
Katılım %92,8
2018 MVMilletvekili
CHP%60,0
AK Parti%20,5
HDP%9,4
Katılım %92,8
2019 YerelYerel
CHP%50,1
AK Parti%49,2
Saadet%0,4
Katılım %88,8
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%68,9
Recep Tayyip Erdoğan%28,9
Sinan Oğan%2,1
Katılım %91,3
2023 MVMilletvekili
CHP%52,8
AK Parti%14,6
MHP%8,3
Katılım %91,3
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%70,3
Recep Tayyip Erdoğan%29,7
Katılım %90,9
2024 YerelYerel
CHP%52,2
AK Parti%45,4
İYİ Parti%1,4
Katılım %86,2

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Divriği’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Abuçimen Mah.AK Parti %71,1%95,7
Ahmetpaşa Mah.CHP %59,2%85,8
Arhusu Mah.CHP %78,1%85,4
Aşağıhamam Mah.AK Parti %52,3%93,9
Ceditpaşa Mah.CHP %74,4%87,1
Demirdağ Mah.AK Parti %54,4%82,3
Dillioğlu Mah.AK Parti %73,7%90,4
Gökçecamii Mah.AK Parti %80,0%91,6
Güllübağ Mah.CHP %66,6%86,4
Hacıkumru Mah.AK Parti %49,6%81,4
Hacıosmanmescidi Mah.AK Parti %68,4%88,5
Kale Mah.AK Parti %52,6%79,2
Kalealtı Mah.AK Parti %74,1%101,8
Karamahmut Mah.AK Parti %70,7%95,2
Karayusuf Mah.AK Parti %62,6%92,8
Kayacık Mah.CHP %91,1%97,1
Kemenkeş Mah.CHP %69,4%88,4
Kocapaşa Mah.CHP %56,9%80,6
Kültürlü Mah.AK Parti %89,5%90,3
Küçük Hüseyin Mah.AK Parti %81,6%88,9

Altın sandık

Divriği’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Divriği’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
İmamoğlu Mah.%78,0
Ceditpaşa Mah.%74,4
Güllübağ Mah.%66,6
En zayıf
Demirdağ Mah.%42,9
Kale Mah.%44,5
Hacıkumru Mah.%48,0
AK Parti
En güçlü
Demirdağ Mah.%54,4
Kale Mah.%52,6
Hacıkumru Mah.%49,6
En zayıf
İmamoğlu Mah.%19,6
Ceditpaşa Mah.%24,0
Güllübağ Mah.%32,6

Seçime katılım

2024 Yerel%86,2 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,3 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%90,9 / TR %84,1
2019 Yerel%88,8 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Turabali Mah.%89,1
İmamoğlu Mah.%87,3
Ceditpaşa Mah.%87,1
Güllübağ Mah.%86,4
Ahmetpaşa Mah.%85,8
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Kale Mah.%79,2
Kocapaşa Mah.%80,6
Hacıkumru Mah.%81,4
Demirdağ Mah.%82,3
Ahmetpaşa Mah.%85,8

Divriği seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Divriği’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Divriği’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %52,1 oyla CHP kazandı. AK Parti %45,4 ile ikinci oldu.

Divriği’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Divriği’de 8.374 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 37 sandıkta kullanıldı.

Divriği’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %68,9, Recep Tayyip Erdoğan %28,9 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %70,3 ile önde çıktı.

Divriği’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %52,8, AK Parti %14,6, MHP %8,3, İYİ Parti %8,1, BBP %5,6.

Divriği’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Divriği’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 15,3 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Divriği’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Divriği’de oyların %3,9’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 3,0 puan. 2 mahallede birinci parti değişti.

Divriği’de salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Divriği’de salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Divriği’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Divriği’de etkin parti sayısı 2,09; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 6,7 puan.

Divriği’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Divriği’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Divriği’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Divriği’de geçersiz oy oranı %5,82 (Sivas: %4,3). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Divriği’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Divriği’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Divriği hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Divriği’de CHP 5 kez birinci oldu.

Divriği’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Divriği’deki 28 mahallenin 15 tanesinde AK Parti, 13 tanesinde CHP birinci çıktı.

Divriği’nin altın sandığı hangisi?

Divriği’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Divriği, Hacıkumru Mah., 1013 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,33 puan saptı.

Divriği’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu İmamoğlu (%78,0) mahallesinde, en düşük oyu Demirdağ (%42,9) mahallesinde aldı.

Divriği’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Demirdağ (%54,4) mahallesinde, en düşük oyu İmamoğlu (%19,6) mahallesinde aldı.

Divriği’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %86,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Turabali Mah. (%89,1), en düşük katılım Kale Mah. (%79,2).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Sivas il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.