Sivas Seçim Sonuçları

2014–2024 · il geneli ve ilçe ilçe · güncelleme 02.11.2026

Sivas’ta 2024 yerel seçiminde il genel meclisi seçimini %28,1 oyla AK Parti kazandı. BBP %26,6 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 17,1 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Sivas’ta Recep Tayyip Erdoğan %73,1 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 il genel meclisi kazananı
AK Parti
%28,1
2024 katılım
%78,4
yerel seçim
Seçmen
476.242
2024
Sandık
2.431
17 ilçe
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Sivas sonuçları Türkiye geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · il genel meclisiSivas · katılım %78,4SivasTürkiyeAK Parti%28,09%35,57BBP%26,64%0,44MHP%17,59%5,01CHP%15,73%37,90Yeniden Refah%5,74%6,21İYİ Parti%1,70%3,78Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurSivas · katılım %89,2SivasTürkiyeErdoğan%69,40%49,52Kılıçdaroğlu%24,25%44,88Sinan Oğan%6,11%5,17Muharrem İnce%0,24%0,43Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurSivas · katılım %86,8SivasTürkiyeErdoğan%73,09%52,18Kılıçdaroğlu%26,91%47,82Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiSivas · katılım %89,2SivasTürkiyeAK Parti%40,02%35,39MHP%18,05%10,00CHP%16,00%25,22BBP%10,18%0,97İYİ Parti%7,33%9,64Yeniden Refah%3,45%2,79Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Sivas’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Sivas’ta oyların %18,1’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma BBP lehine 11,0 puan.

10 salıncak ilçe11 ilçede birinci parti değişti18 ilçe karşılaştırıldı
Salıncak ilçeler
İlçeÖnce → sonra birinciKaymaFark
AkıncılarAK Parti → MHP53,415,7
Sivas MerkezMHP → Yeniden Refah39,611,3
GemerekMHP → Yeniden Refah37,89,4
ŞarkışlaAK Parti → BBP30,418,8
UlaşAK Parti → MHP22,41,0
HafikAK Parti → CHP22,10,3
GürünAK Parti → CHP22,11,8
KangalAK Parti → CHP21,92,5
MerkezAK Parti → BBP21,25,5
GölovaAK Parti → MHP18,212,3

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan ilçeler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%52,7
BBP%19,7
CHP%12,9
Katılım %87,9
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%72,2
Muharrem İnce%19,8
Meral Akşener%6,1
Katılım %89,7
2018 MVMilletvekili
AK Parti%53,8
MHP%19,0
CHP%15,1
Katılım %89,7
2019 YerelYerel
AK Parti%45,2
BBP%21,6
CHP%14,6
Katılım %85,6
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%69,4
Kemal Kılıçdaroğlu%24,3
Sinan Oğan%6,1
Katılım %89,2
2023 MVMilletvekili
AK Parti%40,0
MHP%18,1
CHP%16,0
Katılım %89,2
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%73,1
Kemal Kılıçdaroğlu%26,9
Katılım %86,8
2024 YerelYerel
AK Parti%28,1
BBP%26,6
MHP%17,6
Katılım %78,4

İlçe ilçe sonuçlar

2024 yerel seçiminde Sivas’taki her ilçenin belediye başkanlığı sonucu.

İlçeKazananKatılım
AkıncılarMHP %60,7%82,6
AltınyaylaMHP %50,5%89,8
DivriğiCHP %52,2%86,2
DoğanşarAK Parti %57,6%83,7
GemerekYeniden Refah %58,9%84,7
GölovaAK Parti %53,9%77,5
GürünMHP %35,3%80,6
HafikAK Parti %51,0%85,2
KangalAK Parti %39,7%84,3
KoyulhisarİYİ Parti %48,9%79,3
MerkezBBP %43,3%75,4
SuşehriMHP %34,2%80,5
UlaşMHP %37,2%88,8
YıldızeliMHP %49,9%80,7
ZaraMHP %45,0%79,6
İmranlıAK Parti %65,5%75,8
ŞarkışlaBBP %55,5%75,7

Altın sandık

Sivas’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Sivas’ta en güçlü ve en zayıf olduğu ilçeler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
İmranlı%65,5
Doğanşar%57,6
Gölova%53,9
En zayıf
Zara%22,8
Gürün%25,5
Gemerek%25,6
BBP
En güçlü
Şarkışla%55,5
Merkez%43,3
Suşehri%22,0
En zayıf
Altınyayla%1,2
Gürün%2,0
Yıldızeli%2,2
MHP
En güçlü
Akıncılar%60,7
Altınyayla%50,5
Yıldızeli%49,9
En zayıf
Koyulhisar%4,7
Gemerek%10,5
Merkez%11,2

Seçime katılım

2024 Yerel%78,4 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,2 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,8 / TR %84,1
2019 Yerel%85,6 / TR %84,7
En yüksek katılım (ilçe, 2024)
Altınyayla%89,8
Ulaş%88,8
Divriği%86,2
Hafik%85,2
Gemerek%84,7
En düşük katılım (ilçe, 2024)
Merkez%75,4
Şarkışla%75,7
İmranlı%75,8
Gölova%77,5
Koyulhisar%79,3

Sivas seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Sivas’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Sivas’ta 2024 yerel seçiminde il genel meclisi seçimini %28,1 oyla AK Parti kazandı. BBP %26,6 ile ikinci oldu.

Sivas’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Sivas’ta 476.242 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 2.431 sandıkta kullanıldı.

Sivas’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %69,4, Kemal Kılıçdaroğlu %24,2 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %73,1 ile önde çıktı.

Sivas’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %40,0, MHP %18,1, CHP %16,0, BBP %10,2, İYİ Parti %7,3.

Sivas’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Sivas’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 12,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Sivas’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Sivas’ta oyların %18,1’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma BBP lehine 11,0 puan. 11 ilçede birinci parti değişti.

Sivas’ta salıncak ilçe var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 10 salıncak ilçe var; en oynakları Akıncılar, Sivas Merkez, Gemerek.

Sivas’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Sivas’ta etkin parti sayısı 4,77; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci BBP arasındaki fark 1,4 puan.

Sivas’ta yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Sivas’ta katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Sivas’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Sivas’ta geçersiz oy oranı %4,67 (Türkiye: %4,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 21 sandık var.

Sivas’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Sivas’ta en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 4 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Sivas hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Sivas’ta AK Parti 5 kez birinci oldu.

Sivas’ın ilçelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Sivas’taki 17 ilçenin 7 tanesinde MHP, 5 tanesinde AK Parti, 2 tanesinde BBP, 1 tanesinde CHP, 1 tanesinde Yeniden Refah, 1 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.

Sivas’ın altın sandığı hangisi?

Sivas’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Merkez, Kardeşler Mah., 1201 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,91 puan saptı.

Sivas’ta AK Parti en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu İmranlı (%65,5) ilçesinde, en düşük oyu Zara (%22,8) ilçesinde aldı.

Sivas’ta BBP en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde BBP en yüksek oyu Şarkışla (%55,5) ilçesinde, en düşük oyu Altınyayla (%1,1) ilçesinde aldı.

Sivas’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %78,4 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Altınyayla (%89,8), en düşük katılım Merkez (%75,4).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Sivas ilçelerinin seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.