Koyulhisar Seçim Sonuçları

2014–2024 · Sivas · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Koyulhisar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,9 oyla İYİ Parti kazandı. AK Parti %45,6 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Koyulhisar’da Recep Tayyip Erdoğan %77,2 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
İYİ Parti
%48,9
2024 katılım
%79,3
yerel seçim
Seçmen
3.213
2024
Sandık
13
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Koyulhisar sonuçları Sivas geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKoyulhisar, Sivas · katılım %79,3KoyulhisarSivasİYİ Parti%48,92%1,26AK Parti%45,62%28,95MHP%4,66%16,60BTP%0,42%0,27Saadet%0,38%0,76Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKoyulhisar, Sivas · katılım %84,6KoyulhisarSivasErdoğan%74,10%69,40Kılıçdaroğlu%21,88%24,25Sinan Oğan%3,44%6,11Muharrem İnce%0,58%0,24Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKoyulhisar, Sivas · katılım %84,5KoyulhisarSivasErdoğan%77,22%73,09Kılıçdaroğlu%22,78%26,91Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKoyulhisar, Sivas · katılım %84,6KoyulhisarSivasAK Parti%51,63%40,02CHP%15,74%16,00MHP%12,37%18,05İYİ Parti%6,45%7,33BBP%6,42%10,18Yeniden Refah%2,59%3,45Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Koyulhisar’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Koyulhisar’da oyların %54,3’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 21,8 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

5 salıncak mahalle5 mahallede birinci parti değişti5 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Camiikebir Mah.MHP → Millet İttifakı57,73,0
Orta Mah.MHP → Millet İttifakı57,519,4
Yukarıkale Mah.MHP → AK Parti56,217,6
Aşağıkale Mah.MHP → Millet İttifakı54,49,4
Tuğladağı Mah.MHP → Millet İttifakı51,28,2

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
MHP%59,6
AK Parti%37,9
Saadet%1,8
Katılım %87,8
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%75,0
Muharrem İnce%17,2
Meral Akşener%6,4
Katılım %87,4
2018 MVMilletvekili
AK Parti%61,8
CHP%14,2
MHP%12,3
Katılım %87,3
2019 YerelYerel
MHP%56,4
AK Parti%40,3
Saadet%1,9
Katılım %83,8
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%74,1
Kemal Kılıçdaroğlu%21,9
Sinan Oğan%3,4
Katılım %84,6
2023 MVMilletvekili
AK Parti%51,6
CHP%15,7
MHP%12,4
Katılım %84,6
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%77,2
Kemal Kılıçdaroğlu%22,8
Katılım %84,5
2024 YerelYerel
İYİ Parti%48,9
AK Parti%45,6
MHP%4,7
Katılım %79,3

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Koyulhisar’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Aşağıkale Mah.İYİ Parti %52,8%87,5
Camiikebir Mah.İYİ Parti %48,7%76,7
Orta Mah.İYİ Parti %57,5%85,2
Subaşı Mah.İYİ Parti %45,2%78,4
Tuğladağı Mah.İYİ Parti %51,1%79,5
Yukarıkale Mah.AK Parti %56,3%76,4
Şeyhler Mah.AK Parti %56,6%84,2

Altın sandık

Koyulhisar’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Koyulhisar’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

İYİ Parti
En güçlü
Orta Mah.%57,5
Tuğladağı Mah.%51,1
Camiikebir Mah.%48,7
En zayıf
Yukarıkale Mah.%38,7
Camiikebir Mah.%48,7
Tuğladağı Mah.%51,1
AK Parti
En güçlü
Yukarıkale Mah.%56,3
Camiikebir Mah.%45,7
Tuğladağı Mah.%42,8
En zayıf
Orta Mah.%38,1
Tuğladağı Mah.%42,8
Camiikebir Mah.%45,7

Seçime katılım

2024 Yerel%79,3 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%84,6 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%84,5 / TR %84,1
2019 Yerel%83,8 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Orta Mah.%85,2
Tuğladağı Mah.%79,5
Camiikebir Mah.%76,7
Yukarıkale Mah.%76,4
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Yukarıkale Mah.%76,4
Camiikebir Mah.%76,7
Tuğladağı Mah.%79,5
Orta Mah.%85,2

Koyulhisar seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Koyulhisar’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Koyulhisar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,9 oyla İYİ Parti kazandı. AK Parti %45,6 ile ikinci oldu.

Koyulhisar’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Koyulhisar’da 3.213 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 13 sandıkta kullanıldı.

Koyulhisar’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %74,1, Kemal Kılıçdaroğlu %21,9 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %77,2 ile önde çıktı.

Koyulhisar’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %51,6, CHP %15,7, MHP %12,4, İYİ Parti %6,5, BBP %6,4.

Koyulhisar’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Koyulhisar’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 14,9 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Koyulhisar’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Koyulhisar’da oyların %54,3’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 21,8 puan. 5 mahallede birinci parti değişti.

Koyulhisar’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 5 salıncak mahalle var; en oynakları Camiikebir Mah., Orta Mah., Yukarıkale Mah..

Koyulhisar’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Koyulhisar’da etkin parti sayısı 2,22; yani iki partili bir yapı var. Birinci İYİ Parti ile ikinci AK Parti arasındaki fark 3,3 puan.

Koyulhisar’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Koyulhisar’da geçersiz oy oranı %5,14 (Sivas: %4,3). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Koyulhisar’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Koyulhisar’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Koyulhisar hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Koyulhisar’da MHP 2 kez, AK Parti 2 kez, İYİ Parti 1 kez birinci oldu.

Koyulhisar’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Koyulhisar’daki 7 mahallenin 5 tanesinde İYİ Parti, 2 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Koyulhisar’ın altın sandığı hangisi?

Koyulhisar’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Koyulhisar, Tuğladağı Mah., 1010 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,59 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,79 puan sapmayla verdi.

Koyulhisar’da İYİ Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde İYİ Parti en yüksek oyu Orta (%57,5) mahallesinde, en düşük oyu Yukarıkale (%38,7) mahallesinde aldı.

Koyulhisar’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Yukarıkale (%56,3) mahallesinde, en düşük oyu Orta (%38,1) mahallesinde aldı.

Koyulhisar’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %79,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Orta Mah. (%85,2), en düşük katılım Yukarıkale Mah. (%76,4).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Sivas il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.