Gölova Seçim Sonuçları

2014–2024 · Sivas · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Gölova’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %53,9 oyla AK Parti kazandı. MHP %44,2 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 21,1 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Gölova’da Recep Tayyip Erdoğan %84,3 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%53,9
2024 katılım
%77,5
yerel seçim
Seçmen
884
2024
Sandık
4
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Gölova sonuçları Sivas geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıGölova, Sivas · katılım %77,5GölovaSivasAK Parti%53,93%28,95MHP%44,22%16,60BTP%0,77%0,27Saadet%0,77%0,76HÜDA PAR%0,31%0,04Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurGölova, Sivas · katılım %78,6GölovaSivasErdoğan%82,04%69,40Kılıçdaroğlu%15,30%24,25Sinan Oğan%2,28%6,11Muharrem İnce%0,38%0,24Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurGölova, Sivas · katılım %80,2GölovaSivasErdoğan%84,30%73,09Kılıçdaroğlu%15,70%26,91Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiGölova, Sivas · katılım %78,6GölovaSivasAK Parti%54,40%40,02MHP%17,26%18,05CHP%9,99%16,00BBP%7,32%10,18İYİ Parti%5,42%7,33Yeniden Refah%2,28%3,45Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Gölova’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Gölova’da oyların %21,5’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma AK Parti lehine 21,2 puan.

2 salıncak mahalle3 mahallede birinci parti değişti3 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Alsancak Mah.MHP → AK Parti31,020,5
A. Camii Mah.MHP → AK Parti24,66,4

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%82,5
Saadet%8,8
MHP%4,4
Katılım %76,7
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%82,6
Muharrem İnce%11,1
Meral Akşener%4,2
Katılım %86,5
2018 MVMilletvekili
AK Parti%73,0
CHP%9,4
MHP%8,8
Katılım %86,5
2019 YerelYerel
MHP%65,6
AK Parti%32,9
BTP%0,9
Katılım %84,3
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%82,0
Kemal Kılıçdaroğlu%15,3
Sinan Oğan%2,3
Katılım %78,6
2023 MVMilletvekili
AK Parti%54,4
MHP%17,3
CHP%10,0
Katılım %78,6
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%84,3
Kemal Kılıçdaroğlu%15,7
Katılım %80,2
2024 YerelYerel
AK Parti%53,9
MHP%44,2
BTP%0,8
Katılım %77,5

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Gölova’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
A. Camii Mah.AK Parti %52,3%75,1
Alsancak Mah.AK Parti %59,4%80,7
Fevzi Çakmak Mah.AK Parti %50,2%75,0
Çalkaya Mah.AK Parti %50,0%95,8

Altın sandık

Gölova’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Seçime katılım

2024 Yerel%77,5 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%78,6 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%80,2 / TR %84,1
2019 Yerel%84,3 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Fevzi Çakmak Mah.%75,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Fevzi Çakmak Mah.%75,0

Gölova seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Gölova’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Gölova’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %53,9 oyla AK Parti kazandı. MHP %44,2 ile ikinci oldu.

Gölova’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Gölova’da 884 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 4 sandıkta kullanıldı.

Gölova’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %82,0, Kemal Kılıçdaroğlu %15,3 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %84,3 ile önde çıktı.

Gölova’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %54,4, MHP %17,3, CHP %10,0, BBP %7,3, İYİ Parti %5,4.

Gölova’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Gölova’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 19,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Gölova’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Gölova’da oyların %21,5’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 21,2 puan. 3 mahallede birinci parti değişti.

Gölova’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak mahalle var; en oynakları Alsancak Mah., A. Camii Mah..

Gölova’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Gölova’da etkin parti sayısı 2,06; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci MHP arasındaki fark 9,7 puan.

Gölova’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Gölova’da geçersiz oy oranı %5,26 (Sivas: %4,3). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Gölova’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Gölova’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Gölova hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Gölova’da AK Parti 4 kez, MHP 1 kez birinci oldu.

Gölova’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Gölova’daki 4 mahallenin 4 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Gölova’nın altın sandığı hangisi?

Gölova’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Gölova, A. Camii Mah., 1001 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,66 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,17 puan sapmayla verdi.

Gölova’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %77,5 oldu (Türkiye: %78,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Sivas il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.